Wytworzona ze ślimaka insulina może pomóc w leczeniu cukrzycy
Ozgur Donmaz/getty images
Cechą szczególną ślimaczej insuliny jest jej błyskawiczne działanie. Naukowcom z University of Utah udało się opracować silnie i co najważniejsze szybko działającą odmianę insuliny.
Międzynarodowy zespół badawczy opracował w pełni funkcjonalny odpowiednik ślimaczej insuliny. Substancja łączy silne działanie insuliny ludzkiej oraz szybkość działania insuliny ślimaka.
Choć ludzka insulina ma silniejsze działanie nawet o 20-30 razy od ślimaczej, to działa znacznie wolniej. Dlatego konieczne było połączenie obu tych właściwości obniżających poziom glukozy substancji.
W przeprowadzonych na szczurach laboratoryjnych testach hybrydowa cząsteczka insuliny oddziaływała z receptorami w taki sposób, w jaki nie działa hormon ślimaka, czyli była szybka, ale za to równie mocna, co insulina wytwarzana przez ludzką trzustkę. Co więcej, mała cząsteczka hybrydowej insuliny powinna być łatwa w produkcji.
Kilkuletnie obserwacje ślimaków
Już kilka lat temu naukowcy zaobserwowali, że drapieżne ślimaki morskie z rodziny stożków atakują ryby trującą chmurą jadu. Zawiera ona między innymi uproszczony odpowiednik insuliny. A szczególną cechą ślimaczej insuliny jest jej błyskawiczne działanie. Pod wpływem ślimaczej insuliny
poziom glukozy w rybich organizmach spadał tak szybko, że stawały się one niezdolne do ruchu. Wówczas były łatwym pożywieniem dla ślimaka.
Co ciekawe, każdy z badanych gatunków – Conus geographus, C. tulipa oraz C. kinoshitai – wytwarzał nieco odmienny rodzaj insuliny.
Zobacz film: Czy powstanie lek na cukrzycę typu 1?
źródło: 36,6
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 02.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?