Jak już wspomnieliśmy cukrzycę typu 2 nabywa się. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy z pewnością stawiać na aktywy tryb życia, ograniczyć cukier, a także wybrać zdrową dietę. Według najnowszych badań europejskich ekspertów wystarczy choć w niewielkim stopniu zwiększyć spożywanie warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Dlaczego?
Przeczytaj też: Objawy cukrzycy typu 1 i typu 2 – jaki jest mechanizm ich powstawania?
Regularne jedzenie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
Naukowcy sprawdzili, jaka jest zależność między poziomem witaminy C a karotenoidami (pigmentami z owoców i warzyw) we krwi, a ryzykiem zachorowani na cukrzycę typu 2. Do jakich wniosków doszli? U osób, u których w organizmie była większa dawka witaminy C i karotenoidów – po wcześniejszym skorygowaniu takich czynników jak styl życia czy dieta – pojawiało się niższe ryzyko rozwoju omawianej choroby.
Co ciekawe, badacze stwierdzili, że wystarczy już 66 gramów dziennie, by obniżyć możliwość zachorowania na cukrzycę typu 2 o 25%.
Przeczytaj też: Czy zmiana diety wystarczy, aby wygrać z cukrzycą typu 2?
Cukrzyca typu 2 – objawy
W jaki sposób można rozpoznać u siebie cukrzycę typu 2? Warto wiedzieć, że schorzenie to rozwija się stopniowo. Czerwone światło powinno się nam zapalić, kiedy odczuwamy nadmierne pragnienie, często musimy korzystać z toalety, czujemy się osłabieni, szybko i nieuzasadnienie tracimy na wadze czy nawracające infekcje układu moczowego i płciowego.
Cukrzyca typu 2 – leczenie
A jak wygląda leczenie cukrzycy? Przede wszystkim musi nastąpić tutaj zmiana stylu życia – więcej ruchu oraz odpowiednia dieta, a także zostać wprowadzone leczenie farmakologiczne. Będąc cukrzykiem bez wątpienia trzeba unikać palenia papierosów i jedzenia słodyczy. Jeśli ma się nadwagę, należy postarać się zgubić nadprogramowe kilogramy. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić wielu stanów zapalnych organizmu, pogorszenia wzroku czy zaburzenia czucia.
Przeczytaj też: Czy grozi nam epidemia cukrzycy?
Zobacz też film: Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie