Wyspy trzustkowe, czyli wyspy Langerhansa: jakie pełnią funkcje?

Fot. magicmine / Getty Images

Wyspy trzustkowe, czyli inaczej wyspy Langerhansa, to skupiska komórek wydzielających swoiste dla danego typu komórek hormony peptydowe, w tym m.in. insulinę i glukagon, odgrywające kluczową rolę w utrzymaniu równowagi gospodarki węglowodanowej.

Trzustka jest narządem jamy brzusznej zbudowanym z głowy, trzonu oraz ogona. Większą część narządu stanowią pęcherzyki pełniące rolę zewnątrzwydzielniczą (soki trzustkowe wydzielane przez przewód trzustkowy główny). Mniejszą część miąższu trzustki stanowi część wewnątrzwydzielnicza. Obejmuje ona wyspy trzustkowe będące skupiskiem komórek pełniących różne funkcje.

Czym są wyspy trzustkowe?

Wyspy trzustkowe, inaczej wyspy Langerhansa, to część wewnątrzwydzielnicza trzustki. Zajmują około 2% masy trzustki. Wyspy trzustki to nic innego jak zgrupowania komórek pełniących funkcje endokrynne. Należą do nich komórki A, B, D i PP, wydzielające odpowiednio glukagon, insulinę, somatostatynę i polipeptyd trzustkowy.

Komórki beta wysp trzustkowych

Komórki beta (B) wysp trzustkowych wytwarzają niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i metabolizmu komórkowego hormon – insulinę. Bodźcem do jej wytwarzania jest poposiłkowy wzrost glukozy we krwi. Insulina produkowana przez wyspy Langerhansa, działając na komórki organizmu, umożliwia wniknięcie do nich insuliny. Jako hormon anaboliczny wykorzystywana jest w kulturystyce.

W wyniku zniszczenia miąższu trzustki dochodzi do zaburzeń wydzielania insuliny. Skutkuje to pojawieniem się cukrzycy. Jest to choroba mająca dwojaki przebieg. Typ I, charakterystyczny głównie dla dzieci, pojawia się już w młodym wieku, najczęściej rozwija się na tle autoimmunologicznym, kiedy to organizm wytwarza przeciwciała przeciwko komórkom trzustkowym, nieodwracalnie je niszcząc. Często też ma podłoże genetyczne. Cukrzyca typu II jest najczęściej powikłaniem otyłości lub wtórnego uszkodzenia trzustki, np. w przebiegu jej zapalenia.

Zobaczcie koniecznie, dlaczego potrzebna jest nam insulina:

Zobacz film: Insulina - ratunek przed śmiercią. Źródło: 36,6

Wyspy Langerhansa a inne hormony

Komórki A wysp trzustkowych produkują glukagon, który ma działanie przeciwstawne do insuliny. Stymuluje wzrost stężenia glukozy we krwi. Komórki D wysp trzustki wytwarzają somatostatynę. Jednak rzadko zdarza się, by doszło do jakichkolwiek objawów dotyczących tego hormonu w przypadku choroby trzustki. Źródła somatostatyny są bowiem rozrzucone po całym organizmie, począwszy od podwzgórza przez błonę śluzową przewodu pokarmowego. Hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku, pepsyny, a także enzymów trzustkowych i peptydów żołądkowo-jelitowo-trzustkowych, w tym: glukagonu i insuliny, gastryny, sekretyny, wazoaktywnego peptydu jelitowego (VIP).

Wyspy trzustkowe – zależnie od posiłku – wydzielają również polipeptyd trzustkowy. Zmniejsza on wydzielanie enzymów przez trzustkę, hamuje kurczliwość pęcherzyka żółciowego, nasila wydzielanie soku żołądkowego, przyspiesza motorykę żołądka i reguluje perystaltykę przewodu pokarmowego.

Przeszczep wysp trzustkowych

Pierwszy na świecie zabieg przeszczepienia wysp trzustkowych metodą endoskopową pod śluzówkę żołądka został przeprowadzony przez polski zespół chirurgów w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Uzyskano wtedy pełen kliniczny sukces. Oznacza to, że przeszczepione komórki podjęły swoje funkcje i mimo braku własnej trzustki chory nie wymagał dalszego podawania insuliny.

Choroby wysp Langerhansa

Najczęściej w wyniku stanów chorobowych trzustki dochodzi do upośledzenia wydzielania hormonów przez wyspy trzustkowe, które również ulegają uszkodzeniu. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do patologicznego rozrostu tych komórek i rozwoju nowotworów. Przykładem jest glukagonoma, czyli guz wywodzący się z komórek A wysp trzustki. Jest to złośliwy nowotwór, bardzo rzadki, którego objawem jest nadmierne wydzielanie glukagonu. Zdarzają się przerzuty w wątrobie i okolicznych węzłach chłonnych. Z komórek A trzustki może również powstać insulinoma, czyli wyspiak. Powoduje on najczęściej hipoglikemię.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy oraz w jaki sposób gryzienie wpływa na trawienie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 17.07.2018,
Opublikowano: 18.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej