Wynalezienie szczepionki przeciw SARS-CoV-2 to kwestia chwili? Prof. Łabuzek: "Szczepionka na koronawirusy jest od lat"

materiały prasowe

Odkąd wybuchła epidemia z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami na temat koronawirusa. Skąd można wiedzieć, które z nich są warte uwagi, a które mają niewiele wspólnego z prawdą? Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek kolejny raz rozwiali wszelkie wątpliwości w specjalnym odcinku na żywo programu 36,6.

Choć mogłoby się wydawać, że o koronawirusie powiedziano już wszystko, każdego dnia media z całego świata donoszą o nowych odkryciach swoich naukowców. W które warto wierzyć, a których nie należy brać do siebie? Ewa Drzyzga już po raz kolejny poszukiwała prawdy, dementując najświeższe doniesienia z ostatniego tygodnia wraz z profesorem Krzysztofem Łabuzkiem.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?

Jednym z pierwszych wątków poruszonych podczas ostatniego, sobotniego live chatu było noszenie maseczek ochronnych. Jakie zdanie na ich temat ma ekspert programu 36,6? Okazuje się, że ważniejsze jest zakrywanie nosa, aniżeli ust.

Większość z nas oddycha przez nos. A nos jest wielokrotnie większym rezerwuarem wirusa, niż usta. komórki urzęsione mamy w nosie, nie w ustach. […]Zasłaniamy więc maseczką głównie nos – tłumaczył profesor Łabuzek.

Lekarz wytłumaczył internautom także, że jednej maseczki ochronnej nie powinno nosić się dłużej niż 2 godziny (prze taki czas nosi się tylko maseczki chirurgiczne). Dodał także, że nawet chirurdzy zmieniają maseczkę, kiedy poczują, że staje się ona wilgotna. Noszenie jednej maseczki przez cały dzień jest bez sensu. Gdy materiał przemaka, traci swoje właściwości. Taka rzecz staje się wówczas małą bombą biologiczną. Profesor Łabuzek radził również, by w maseczce oddychać wyłącznie przez nos. Dlaczego? Chodzi o to, że ilość pary wodnej w wydychanym nosem powietrzu jest wielokrotnie mniejsza, niż w wydychanym przez usta.

Przeczytaj też: Jak samodzielnie zrobić maseczkę z ręcznika papierowego?

Czy szybkie wynalezienie szczepionki przeciwko koronawirusowi jest możliwe?

Ewa Drzyzga i Krzysztof Łazbuzek poruszyli również jeden z najgorętszych ostatnio tematów, czyli prac nad szczepionką. Ekspert programu 36,6 stwierdził, że według niego wynalezienie skutecznego antidotum na COVID-19 nie powinno być zadaniem trudnym. Dlaczego? Szczepionka na koronawirusy jest dostępna od lat. Tyle tylko, że używa się jej dziś w weterynarii. Osobne antidotum jest dla kotów i osobne dla psów. Problem mógłby natomiast dotyczyć kwestii technicznych - wyprodukowania dużej ilości szczepionek. Profesor zaznaczył również, że kraje które dziś wykonują testy szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 na ludziach muszą sprawdzić przede wszystkim, czy dany środek nie powoduje nowych chorób.

Jesteś ciekawy, co profesor Łabuzek powiedział na temat francuskich badań, z których wynika, że palacze są mniej narażeni na ryzyko zachorowań na COVID-19 lub czy warto brać leki przeciwzakrzepowe profilaktycznie? Obejrzyj zapis live chat'a.

Przeczytaj też: Czy palacze są mniej narażeni na zarażenie SARS-CoV-2? Badania francuskich naukowców zaskakują

Data aktualizacji: 26.04.2020,
Opublikowano: 26.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej