Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać

Fot: Y's harmony / fotolia.com

Wymioty, które nierzadko poprzedzane są przez nudności, to nieprzyjemny objaw, którego nie należy bagatelizować. Czasem mogą wskazywać na zwykłe zatrucie, innym razem zwiastują poważne choroby.

Wymioty to wyrzucanie treści pokarmowych lub soków żołądkowych z żołądka przez usta – gdy jest ich dużo, to czasem także przez nos. Dochodzi wtedy do silnych skurczów przewodu pokarmowego, przepony i mięśni brzucha. Odruchy wymiotne, z reguły wywołują także automatyczną reakcję układu nerwowego w postaci objawów takich jak: dreszcze, zimny pot, bladość skóry, ślinotok oraz przyśpieszone bicie serca. Wymioty to objaw, który może sygnalizować wiele stanów chorobowych – zdiagnozowanie go nie jest jednak proste i szybkie.

Dlaczego występują wymioty? Przyczyny i rozpoznanie

Wymiotowanie może mieć wiele przyczyn. Pierwszą, którą specjalista z reguły bierze pod uwagę, jest zatrucie pokarmowe wywołane spożyciem szkodliwego produktu (np. nieświeżego jedzenia). Organizm właśnie dzięki wymiotom sygnalizuje, że coś nie jest w porządku i broni się przed substancjami, które mu szkodzą. Ponadto wymioty mogą wystąpić także z przejedzenia bądź przepicia. Do innych, częstych przyczyn należą choroby układu pokarmowego. Można do nich zaliczyć zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, niedrożność jelit bądź ostre zapalenia trzustki, wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Kolejną przyczyną wymiotów mogą być leki (stosowane w leczeniu nowotworów, chorób układu krążenia i układu pokarmowego, antybiotyki i inne).

Wymioty występują także w przypadku zatrucia toksynami (np. w wyniku zjedzenia trujących grzybów). Taką odpowiedź układ pokarmowy wysyła także podczas wzrostu ciśnienia śródczaszkowego, np. podczas migreny bądź wstrząśnienia mózgu i zaburzeń metabolicznych. Wymioty występują także podczas ciąży, choroby lokomocyjnej i w wielu innych stanach chorobowych.

Warto podkreślić, że nudności i odruchy wymiotne nie zawsze muszą kończyć się wymiotami. Jeśli już jednak wystąpią i są krótkotrwałe, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Inaczej jest jednak w przypadku wymiotów trwających np. kilka dni. Należy pamiętać, że długotrwałe wymiotowanie z objawami towarzyszącymi (np. biegunką, bólem głowy bądź gorączką) odwadniają organizm. W takim stanie w organizmie może dojść do poważnych zaburzeń równowagi w funkcjonowaniu narządów i układów, co w konsekwencji prowadzi do powikłań.

Zobaczcie także, jakie są pierwsze objawy zgagi i jakie problemy ze zdrowiem może zwiastować:

Zobacz film: Zgaga - skąd się bierze i kiedy może być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem? Źródło: 36,6

Rozpoznanie

W celu zdiagnozowania przyczyny wymiotów specjalista musi przede wszystkim ustalić czas, w jakim występują, a także okoliczności. Po wywiadzie klinicznym z osobą wymiotującą z reguły wykonywane jest badanie fizykalne, np. u osób z bulimią sprawdza się, czy występują ubytki w szkliwie, natomiast u pacjentów, u których oprócz wymiotów stwierdza się także powiększenie węzłów chłonnych, można podejrzewać chorobę nowotworową.

Specjalista zwraca uwagę także na rodzaj wymiocin. W rozpoznaniu ważne jest, czy wymiociny zawierają resztki pokarmu (w całości) bądź częściowo strawione pożywienie. Dodatkowo istotne w postawieniu diagnozy jest także to, czy widoczna jest w nich krew (tzw. wymioty krwiste), czy może wyglądem przypominają fusy kawy, są kwaśne bądź mają nieprzyjemny zapach (tzw. wymioty kałowe). Duże znaczenie mają także objawy towarzyszące wymiotom, np. ból brzucha, gorączka, biegunka, ból głowy, szum w uszach, utrata masy ciała, kołatanie serca itd.

Leczysz wymioty domowymi sposobami?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jak zatrzymać wymiotowanie?

Po znalezieniu przyczyny występowania wymiotów podstawą przywrócenia równowagi w organizmie jest wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej, czyli odpowiednie nawodnienie organizmu. W niektórych, ostrych bądź przewlekłych przypadkach konieczne będzie uzupełnienie płynów drogą dożylną. Kolejnym etapem leczenia są badania diagnostyczne i podjęcie próby usunięcia przyczyny. Nierzadko, aby usunąć objawy, należy wdrożyć farmakoterapię opartą na lekach przeciwwymiotnych.

Co pomaga na wymiotowanie? Domowe sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać wymiotowanie, pamiętaj, że jednym z prostych, domowych sposobów jest picie chłodnych płynów, które nawadniają organizm, a także uspokoją skurcze przełyku, przepony i brzucha. Zaleca się także picie ziół, np. melisy bądź rumianku, które nie tylko działają przeciwzapalnie, ale także rozkurczowo. Przyjmowane płyny powinny być spożywane powoli i w niewielkich ilościach – nie należy przeciążać żołądka. Skuteczne będą także chłodne okłady na twarz i kark, które odświeżą i uspokoją zmęczone ciało. W takim stanie należy też unikać spożywania tłustych, gorących pokarmów i gorących napojów. Posiłki powinny być małe i lekkie. Ponadto w tych dniach ważny jest spokój, a organizmowi należy zapewnić odpoczynek.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.02.2019,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Gg 09.11.2018r.

Rzygam po każdym jedzeniu. Brak ciąży, jem mało ale no bez przesady.

BasiaG62 23.08.2018r.

Z tym rumiankiem to prawda. Kiedy przyjmowałam chemię bardzo mi pomógł. Wprawdzie nie wiem, czy powinnam go wtedy pić, ale okazał się niezawodny.

zofia00 23.08.2018r.

Słuchajcie ja mam domowy sprawdzony i skuteczny sposób na zatrzymanie biegunki - nalewka z orzecha włoskiego zawsze mam ja w domu! naprawdę działa polecam!

Baśka35 23.08.2018r.

kolezanki miały straszny problem z wymiotami podczas ciąży. nie wiem, czy te sposoby im pomagały czy nie, ale mdłości podobno straszne. trochę się ich boję, bardzo nie lubie wymiotować. podobno w ciązy to nic nie pomaga!

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej