Wyleczeni pacjenci z SARS mogą pomóc w leczeniu Covid-19?
Thana Prasongsin/getty images
U pacjenta, który chorował na SARS 17 lat temu, wykryto przeciwciała, które zwalczają nowy patogen – Sars-Cov-2. Czy odkrycie może pomóc w stworzeniu skutecznej terapii dla chorych na COVID-19?
Przeciwciała, które blokują wirusa
Osoba, która w 2003 roku chorowała na SARS, może pomóc badaczom w poszukiwaniach terapii zwalczającej COVID-19. U pacjenta wykryto przeciwciała zwalczające obecny patogen Sars-Cov-2. Przypomnijmy, że przeciwciała są odpowiedzią immunologiczną organizmu na patogeny. To konkretne przeciwciało (S309) silnie wiąże się i unieruchamia proteinę S koronawirusa. W ten sposób uniemożliwia mu zainfekowanie zdrowych komórek.
Głównymi autorami odkrycia są profesor David Veesler z Wydziału Medycyny University of Washington oraz Davide Corti z firmy Humabs Biomed SA, która należy do Vir Biotechnology.
Obecnie testy prowadzone są w warunkach laboratoryjnych. Badacze dążą jednak do tego, by ich odkrycie przeszło do testów klinicznych.
Kiedy lek mógłby trafić do użytku?
Badania naukowców wykazały również, że S309 wiąże się z białkiem kolczastym. To z tego powodu jest skuteczne wobec wielu koronawirusów. Taki lek bazujący na przeciwciałach mógłby być stosowany jako leczenie profilaktyczne osób narażonych na infekcję koronawirusa.
Firma Vir Biotechnology we współpracy z GlaxoSmithKline ma rozpocząć badania kliniczne dwóch kandydatów na leki, które są genetycznie zmodyfikowaną wersją S309.
Zobacz film: Czy test zrobiony za wcześnie może wyjść fałszywie ujemny?
źródło: Dzień dobry TVN
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 21.05.2020,
Opublikowano: 21.05.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?