Wygląd łechtaczki oraz przyczyny jej powiększenia

Fot. ka2shka / Getty Images

Łechtaczka jest narządem erogennym w kobiecym organizmie. Odpowiada za odczuwanie przyjemności podczas stosunku seksualnego bądź masturbacji. Przerośnięta łechtaczka lub wielka łechtaczka mogą być fizjologiczną anatomią kobiety. Nie należy od razu rozpatrywać jej w kierunku patologii. Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na wielkość łechtaczki.

Pierwszą osobą, która opisała łechtaczkę, był Charles Estienne. Żył on w szesnastowiecznej Francji. Początkowo uważał łechtaczkę za narząd służący do oddawania moczu, jednak kilka lat później zainspirowani odkryciem Charlesa naukowcy stwierdzili, iż Clitoris (łacińska nazwa łechtaczki) służy do odczuwania przez kobietę przyjemności. Duża łechtaczka lub przerośnięta łechtaczka niekoniecznie musi oznaczać patologię, czasem jednak może być wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Budowa łechtaczki

Łechtaczka jest żeńskim odpowiednikiem penisa. Ma żołądź i dwa ciała jamiste. Zbudowana jest m.in. z dwóch odnóg. Każda z nich mierzy ok. 2 cm i pokryta jest mięśniem kulszowo-jamistym. Zdarza się, iż wielkość łechtaczki zależy od długości jej odnóg. Mogą one mierzyć nawet do 4 cm i są to tzw. ogromne łechtaczki. Wierzchołek ich trzonu tworzy wcześniej wspominany żołądź. Pod wpływem podniecenia ciała jamiste wypełniają się krwią, powodując wzwód. Łechtaczka zaopatrywana jest w krew przez dwa naczynia: tętnicę głęboką łechtaczki oraz tętnicę powierzchowną łechtaczki.

Umiejscowienie łechtaczki i jej funkcje

Łechtaczka znajduje się tuż nad wejściem do pochwy, a dokładnie widoczna jej część. Zazwyczaj zlokalizowana jest w przednim połączeniu warg sromowych mniejszych.

Łechtaczka jest narządem erogennym w kobiecym organizmie. Oznacza to, że podczas stosunku seksualnego bądź masturbacji łechtaczka jest nabrzmiała, a stymulacja wywołuje orgazm. W momencie szczytowania kobiety dochodzi do silnego ukrwienia i unerwienia, które ułatwiają przedostanie się plemników przez barierę śluzową w pochwie do dojrzałej komórki jajowej, znajdującej się w jajowodzie. Dzięki temu może dojść do zapłodnienia.

Przerośnięta łechtaczka: przyczyny

Przerost łechtaczki może wynikać z czynników hormonalnych i pozahormonalnych, jak również być wrodzony lub nabyty. W okresie embriogenezy może dojść w wyniku zaburzonej gospodarki hormonalnej do wrodzonego przerostu nadnerczy. Do innych czynników hormonalnych wywołujących ogromne łechtaczki możemy zaliczyć: proces kancerogenny jajników, zespół policystycznych jajników (PCOS), nowotwory gonad, nowotwory układu moczowego oraz nowotwory nadnerczy. Zaobserwować można bardzo duże łechtaczki u kulturystek, u których poziom gospodarki hormonalnej różni się od kobiet nieuprawiających tego sportu, ze względu na zwiększony poziom testosteronu.

Czy hormony determinują życie kobiet? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny pozahormonalne występują stosunkowo rzadziej w przypadku zmian w wielkości łechtaczki, jednak należą do nich: naczyniak jamisty, skrajne bądź umiarkowane wcześniactwo, ropień, przyczyny idiopatyczne, czyli do tej pory niepoznane, oraz rzekomy przerost łechtaczki.

Diagnostyka powiększonej łechtaczki

Diagnostyka jest złożona, ze względu na to, iż przerośnięcie łechtaczki najczęściej jest objawem towarzyszącym wielu schorzeniom, w tym nowotworowym. Może również świadczyć o tzw. hiperandrogenizacji, czyli nadmiernym wydzielaniu androgenów. Wykonuje się wówczas badanie krwi pod kątem stężenia m.in. testosteronu z surowicy krwi. W przypadku kiedy zwiększona łechtaczka zostanie zaobserwowana zaraz po porodzie, konieczne jest wykonanie nie tylko badań hormonalnych z surowicy, ale również ich metabolitów w moczu. Powszechnie wykonuje się tomografię komputerową jamy brzusznej, aby wykluczyć procesy nowotworzenia. Rzadziej stosuje się badanie ultrasonograficzne. Niekiedy konieczna jest diagnostyka molekularna pod kątem chorób genetycznych.

Duża łechtaczka – leczenie

Leczenie przerośniętej łechtaczki uzależnione jest od etiologii. Jeśli ma podłoże hormonalne, lekarze najczęściej stosują leczenie hormonalne. Czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna, zwłaszcza w przypadku zdiagnozowania nowotworu. Kobiety z dużymi łechtaczkami, u których wykluczono poważne choroby, często konsultują się z chirurgami plastycznymi w celu wykonania klitoplastyki, czyli plastyki łechtaczki. Wiąże się ona jednak z ryzykiem uszkodzenia narządu, wystąpienia problemów z unerwieniem i ukrwieniem, czego skutkiem jest pogorszenie jakości współżycia.

Największa łechtaczka na świecie

Największa łechtaczka, a równocześnie największa wagina, na świecie należała do Anny Swan. Żyła ona w Szkocji w XIX w. Wraz z mężem kapitanem Martinem Bates’em ustanowili kilka rekordów świata. Są po dziś dzień najwyższą parą na świecie. W 1879 r. Anna urodziła największe dziecko świata, które jednak nie przeżyło porodu. Ważyło 12 kg i miało 87 cm. Po porodzie zmierzono waginę Anny. W obwodzie miała 48 cm, a średnica mierzyła 15 cm. Tym samym został ustalony kolejny rekord świata.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej