Wybielanie zębów węglem, czyli domowe metody na piękny uśmiech

Fot. Lacheev / gettyimages.com

Wybielanie zębów węglem aktywnym lub preparatami (np. pastą) na jego bazie jest metodą na usuwanie przebarwień i bielszy uśmiech. Jest to znacznie tańszy zamiennik zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Węgiel można kupić w aptece za kilka złotych.

Wybielanie zębów węglem polega na wykorzystaniu jego właściwości do wchłaniania różnych substancji, w tym osadów po kawie, herbacie czy papierosach, które są widoczne na zębach. W medycynie ceniony jest za tzw. właściwości odtruwające, a w przemyśle jest używany np. przy produkcji filtrów do wody i powietrza.

Wybielanie zębów u dentysty zwykle przynosi efekty. Jednak nie da się uzyskać śnieżnej beli z koloru beżowego:

Zobacz film: Wybielanie zębów - od czego zależy kolor zębów. Źródło: 36,6

Wybielanie zębów węglem – dla kogo?

Wybielanie zębów węglem jest jedną z mniej znanych metod na pozbywanie się przebarwień domowymi sposobami. W tym celu najlepiej sprawdza się tzw. węgiel aktywny, który można kupić w aptece bez recepty. Zabieg nie przyniesie jednak spektakularnych efektów i białego uśmiechu, jeżeli zęby mają naturalnie żółtą barwę. Węgiel nie usuwa także kamienia nazębnego – u różnych osób jego stosowanie może dać mniej lub bardziej zadowalający efekt. Z dużym prawdopodobieństwem znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku osób, u których brzydkie przebarwienia pojawiły się jako skutek m.in. picia kawy lub herbaty czy palenia papierosów. W niektórych przypadkach zastosowania preparatów na bazie węgla bielszy uśmiech będzie widoczny już po pierwszym użyciu.

Jak wybielić zęby węglem?

Węgiel aktywny do wybielania zębów wymaga wcześniejszego przygotowania pasty. Najlepiej sprawdza się do tego celu preparat, który można zakupić w formie kapsułek zawierających proszek, ponieważ tabletki należy bardzo dokładnie rozgnieść, a kapsułkę jedynie otworzyć i wysypać zawartość. Proszek należy rozcieńczyć kilkoma kroplami wody, aby powstała rzadka pasta. Niektórzy dodają zamiast wody oleju kokosowego. Tak przygotowaną substancją można delikatnie myć zęby lub nałożyć ją i pozostawić na nich przez kilka minut – z opinii wielu osób wynika, że mycie daje znacznie lepsze efekty niż tylko nałożenie pasty. Należy uważać, aby nie wcierać przygotowanego preparatu zbyt mocno, ponieważ nie ma on gładkiej struktury i może uszkodzić szkliwo lub dziąsła. Osoby, które przetestowały sposób wybielania zębów węglem, polecają powtarzanie czynności najpierw przez 3 dni z rzędu, a potem ograniczenie się do jednego czyszczenia w tygodniu. Każdorazowo po nałożeniu pasty należy ją dokładnie wypłukać z jamy ustnej i umyć zęby za pomocą codziennie używanego środka. Sam węgiel nie pozostawia przebarwień na zębach, dziąsłach czy szczoteczce.

Chcesz wybielić zęby? Obejrzyj film i zobacz, jak zrobić to bezpiecznie

Zobacz film: Jak bezpiecznie wybielić zęby? Źródło: Klinika urody.

Na rynku są też dostępne (zwłaszcza w internecie) specjalne preparaty na bazie węgla aktywnego przeznaczone do usuwania osadów z zębów. Reklamowane są one zwykle jako substancje o silnych właściwościach absorbujących, pochłaniających toksyny, usuwających bakterie i plamy oraz rozjaśniających zęby. Zawsze jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek specyfiku należy zbadać jego pochodzenie i zrezygnować z użycia, jeżeli nie jest oficjalnie dopuszczony do legalnej sprzedaży.

Wybielanie zębów węglem aktywnym a ryzyko uszkodzenia szkliwa

Każdy z domowych sposobów na biały uśmiech, w tym wybielanie zębów węglem aktywnym, niesie za sobą ryzyko uszkodzenia szkliwa. Oczywiście jedną z bardziej niebezpiecznych dla zębów metod jest ich wybielanie z użyciem sody, ale również w przypadku węgla należy zapoznać się z możliwym ryzykiem.

Wzrasta ono zwłaszcza przy szczotkowaniu zębów pastą, która nie posiada jednolitej struktury. Znacznie bezpieczniejsze jest jej nakładanie, ale należy pamiętać, że efekt w tym przypadku może być mniej zadowalający. Dentyści przestrzegają, że przy kosmetycznym zastosowaniu węgla aktywnego nie jest on szkodliwy, ale jego długotrwałe używanie sprzyja trwałemu zniszczeniu szkliwa i erozji zębów. Należy pamiętać, że szkliwo jest taką substancją w organizmie człowieka, która raz uszkodzona nie odnawia się samoistnie. Warto mieć na uwadze, że również Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologów (ang. American Dental Association) nie zaopiniowało w 2016 r. ani jednego preparatu na bazie węgla jako bezpiecznej metody wybielania, ponieważ nadal nie ma badań odnośnie właściwości ścierających wypuszczonych na rynek środków.

Aby produkt do pozbywania się przebarwień można było uznać za bezpieczny, jego substancje czynne powinny przenikać przez szkliwo do tzw. dentyny – wewnętrznej części zęba. Regularne wcieranie preparatów o niezbadanym działaniu może wywołać erozję, nadwrażliwość i podatność na próchnicę. Każde starcie szkliwa powoduje odwrotny efekt od zamierzonego – zęby będą wrażliwsze na bodźce zewnętrzne (zwłaszcza temperaturę, która może powodować ból i dyskomfort), ale także staną się ciemniejsze. Ponieważ szkliwo się nie regeneruje, w ostateczności zęby będą musiały zostać pokryte sztucznymi licówkami. Dlatego zawsze należy dokonać analizy ryzyka, które niesie za sobą każda niesprawdzona metoda i mieć na uwadze, że w pełni bezpieczne wybielanie zębów może być przeprowadzone jedynie przez specjalistę w gabinecie stomatologicznym.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6 .


Data aktualizacji: 08.10.2018,
Opublikowano: 22.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej