Wybielanie zębów lampą – jakie są efekty i ile to kosztuje?

Fot. DusanManic / Getty Images

W obecnym społeczeństwie kanonem piękna jest nie tylko schludny wygląd zewnętrzny, ale także białe zęby. Posiadanie śnieżnobiałego uśmiechu jest możliwe dzięki pastom do zębów, paskom wybielającym i wybielaniu zębów lampą. Wybielanie zębów lampą LED stało się ostatnio bardzo popularne. Zabieg nie jest jednak refundowany, a jego koszt jest dość wysoki.

Z zabiegu wybielania zębów lampą nie każdy może skorzystać. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża i okres karmienia piersią oraz przewlekłe choroby współistniejące, takie jak cukrzyca, padaczka albo nowotwór. Osoby, które zmagają się z tymi chorobami, będą musiały skorzystać z innych metod proponowanych przez lekarza stomatologa.

Dlaczego wybielanie zębów lampą jest tak popularne?

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodły, że dla osób aktywnych śnieżnobiały uśmiech jest podstawą sukcesu nie tylko na gruncie zawodowym, ale także prywatnym. Ponad połowa badanych zachwalała skuteczność zabiegów wybielania zębów lampą ze względu na błyskawiczny rezultat, długotrwałe efekty i dostępność. W Stanach Zjednoczonych zabiegi wybielania zębów lampą są codziennością, w Polsce dopiero rośnie ich popularność.

Zabiegi wybielania zębów lampą są obecnie dostępne w praktycznie każdym polskim gabinecie stomatologicznym. Rosnącą popularność zawdzięczają natychmiastowym i długotrwałym rezultatom po krótkim i mało inwazyjnym zabiegu. Zmiana barwy zębów jest widoczna od razu, co jest niemożliwe do osiągnięcia w przypadku stosowania innych metod.

Polecamy: Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice

Chcesz wybielić zęby? Obejrzyj film i zobacz, jak zrobić to bezpiecznie:

Zobacz film: Jak bezpiecznie wybielić zęby? Źródło: Klinika urody.

Rodzaje lamp do wybielania zębów

Do zabiegów wybielających przeznaczonych jest kilka rodzajów lamp, które różnią się między sobą mocą emitowanego światła i trwałością efektów po zabiegu. Wyróżnia się:

  • lampę LEDwybielanie zębów lampą LED należy do jednej z najtańszych metod zmiany barwy zębów. Można z niej skorzystać w niemal każdym gabinecie dentystycznym, a także w zaciszu domowym. Wystarczy kupić zestaw, który zawiera wszystkie potrzebne akcesoria. Wybielanie zębów lampą w domu nie zapewni jednak takiego rezultatu, jak podczas wizyty u specjalisty. Efekt śnieżnobiałych zębów jest krótkotrwały;
  • lampę Beyond – emituje zimne światło pomiędzy 480 a 520 nanometrów, dzięki któremu dochodzi do aktywacji żelu wybielającego nałożonego na uzębienie. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod. Po zabiegu wybielania zębów lampą Beyond efekty w postaci białych zębów utrzymują się bardzo długo;
  • lampę Radii Plus – emmituje bardzo małą ilość ciepła i promieniowania.

Zabiegi wybielania zębów przy użyciu lamp są bezbolesne i bezinwazyjne, ale trzeba się do nich przygotować. Osoby, które chcą zmienić barwę zębów powinny, mieć uzupełnione wszystkie ubytki.

Wybielanie zębów u dentysty zwykle przynosi efekty. Jednak nie da się uzyskać śnieżnej beli z koloru beżowego:

Zobacz film: Wybielanie zębów - od czego zależy kolor zębów. Źródło: 36,6

Przebieg zabiegu. Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe?

Zabieg wybielania zębów lampą nie jest szkodliwy. Jest również bezbolesny. Podczas zabiegu pacjent może się zrelaksować, a nawet zasnąć. Naświetlanie jest wykonywane trzykrotnie po około 15-20 minut.

Pacjenta do wybielania należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musi mieć uzupełnione wszystkie ubytki. W innym przypadku podczas naświetlania mogłoby dojść do podrażnień spowodowanych aktywacją żelu. Przed zabiegiem wybielania zębów lampą trzeba też wymienić korony i mosty na nowe, ponieważ stałych uzupełnień protetycznych nie da się wybielić, podobnie jak porcelanowych plomb i uzupełnień. Przed naświetlaniem warto też wykonać piaskowanie zębów i usunięcie kamienia nazębnego. Osoba, które chce wybielić zęby, musi podpisać zgodę na zabieg.

Jeśli uzębienie jest w porządku, pacjentowi zakłada się rozwierak, który ma na celu odseparowanie tkanek miękkich od zębów, a na uzębienie aplikuje płynny koferdam, który pełni funkcję ochronnej żywicy światłoutwardzalnej. Koferdam naświetla się lampą do polimeryzacji uzupełnień. Zapobiegnie to poparzeniom w momencie użycia środka wybielającego. Żele wybielające zęby mają w składzie nadtlenek wodoru, który podczas zabiegu mógłby podrażnić zęby. Lampa wybielająca jest włączana na 15 minut. Proces powtarza się trzykrotnie.

Mimo że zabieg wybielania zębów lampą nie jest bolesny, to tuż po nim można się spodziewać niewielkiego dyskomfortu związanego z nadwrażliwością zębów. To dlatego po wybielaniu nakłada się na zęby pastę mineralizującą lub lakier fluorkowy. Osoby wrażliwe na ból mogą otrzymać środki przeciwbólowe.

Wady i zalety wybielania zębów lampą

Ogromną zaletą tego zabiegu jest błyskawiczny rezultat. Śnieżnobiałym uśmiechem można się cieszyć od razu i przez następnych kilka miesięcy. Efekty zabiegu są długotrwałe.

Niestety wybielanie zębów lampą ma też wady. Po zabiegu na dwa tygodnie trzeba odstawić wszelkie produkty barwiące i przejść na tzw. „białą dietę”. Dla wielu osób jest to bardzo uciążliwe. Przez dłuższy czas może się też utrzymywać nadwrażliwość na zimno i ciepło, co jest pewnego rodzaju dyskomfortem.

Największą wadą jest niewątpliwie koszt. Zabieg nie jest niestety refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przy wybielaniu zębów trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu tysiąca złotych. Cena jest zależna od rodzaju lampy, która będzie użyta do odbarwienia zębów. Najtańsza opcja to wybielanie zębów lampą LED. Koszt waha się w granicach trzystu złotych.

Wybielałaś kiedyś zęby u dentysty?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Bibliografia:

  1. K. Skośkiewicz−Malinowska, Trudności i powikłania w wybielaniu zębów, Dent. Med. Probl. 2006, 43, 1, 127–133.
Data aktualizacji: 02.02.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej