Wybielanie zębów – czynniki, sposoby, zalecenia i przeciwwskazania

Fot: fotolia.com

Wybielanie zębów wzbudza wiele wątpliwości. Niektórzy stosują domowe sposoby na wybielanie zębów (węglem czy sodą), inni natomiast decydują się na profesjonalne metody przeprowadzane w gabinecie stomatologa – wszystko po to, aby uzyskać śnieżnobiały uśmiech.

Wybielanie zębów zależy od wielu czynników, które warunkują dobór optymalnej metody wybielania. Naturalny odcień jest uzależniony od warunków genetycznych, przez co nie u każdego jest jednakowy i śnieżnobiały. Kolejnym czynnikiem wpływającym na kolor jest jego zmienianie się wraz ze starzeniem się organizmu. Na odcień zębów ma wpływ wiele czynników związanych z codziennym życiem. Mycie zębów nie tylko zapobiega próchnicy czy infekcjom jamy ustnej, ale również zmniejsza zagrożenie zżółknięcia zębów. Dokładne mycie zębów należy wykonywać szczególnie uważnie po wypiciu czerwonego wina, herbaty albo kawy. Regularne kontrole u stomatologa zapobiegają powstaniu chorób, które także wpływają na wygląd oraz odcień zębów.

Wybielanie zębów u dentysty zwykle przynosi efekty. Jednak nie da się uzyskać śnieżnej beli z koloru beżowego:

Zobacz film: Wybielanie zębów - od czego zależy kolor zębów. Źródło: 36,6

Jak wybielić zęby?

Wybielanie zębów jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych zabiegów stomatologicznych. Większość osób decyduje się na zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Inni z kolei wybierają metody medycyny niekonwencjonalnej i naturalnej. Głównym powodem tego, że zęby nie są białe są:

  • kamień nazębny,
  • palenie papierosów,
  • picie kawy, wina, herbaty,
  • to naturalny odcień kości,
  • kolor, który zmienia się wraz z wiekiem,
  • stosowanie niektórych leków,
  • odcień zmienia się wskutek wpływu zbyt dużej ilością fluoru na szkliwo.

Chcesz wybielić zęby? Obejrzyj film i zobacz, jak zrobić to bezpiecznie

Zobacz film: Jak bezpiecznie wybielić zęby? Źródło: Klinika urody.

    Wybielanie zębów u dentysty

    Wybielanie zębów u specjalisty wiąże się najczęściej z dużymi kosztami. Stomatologia estetyczna, wbrew obawom niektórych pacjentów, jest znacznie bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż dawniej. Dentyści najczęściej stosują takie metody:

    • nakładkową – stomatolog tworzy najpierw odlew uzębienia, który później pacjent samodzielnie zakłada w formie nakładki uzupełnionej aktywnym materiałem; należy ją nosić przez kilka lub kilkanaście dni; rezultaty są satysfakcjonujące;
    • laserową – bardzo szybki i efektowny sposób;
    • lampą Beyond – stomatolog powleka zęby żelem, który później jest naświetlany; zabieg trwa 2 godziny; metoda daje bardzo dobre wyniki;
    • walking bleach – substancja z nadtlenkiem wodoru lub nadboranem sodu aplikowana jest do komory zęba; zabieg jest powtarzany kilka razy w tygodniu w odpowiednich odstępach; przez kilkanaście godzin po zabiegu, a nawet dni, należy wystrzegać się spożywania substancji barwiących.

    Domowe sposoby wybielania zębów

    Domowe sposoby na wybielanie również są bardzo popularne stają się coraz popularniejsze. Jednym z nich jest zastosowanie kurkumy. Ta orientalna przyprawa działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Zaleca się używać ją 2 razy w tygodniu, dodając do pasty. Innym rozwiązaniem jest tworzenie specjalnej substancji służącej do mycia zębów: kurkumę można łączyć z olejem kokosowym czy olejkiem miętowym eterycznym. Odpowiednio wykonaną mieszanką należy dokładnie umyć zęby.

    Innym sposobem jest płukanie jamy ustnej oraz ssanie oleju. To hinduska metoda służąca do leczenia chorób oraz oczyszczania organizmu z toksyn. Olej działa przeciwko bakteriom i wirusom oraz wybiela zęby. Powinno stosować się olej wytworzony z kokosa, słonecznika, rzepaku, sezamu lub lnu. Najlepiej płukać jamę ustną rano przed umyciem zębów, będąc jeszcze na czczo. Efekty są dostrzegalne po kilku miesiącach.

    Kolejną substancją wykorzystywaną w domu jest aktywny węgiel. Zęby są wybielane dzięki jego właściwościom wchłaniającym zanieczyszczenia oraz delikatnemu usuwaniu osadu nazębnego. Odpowiedni jest węgiel w postaci kapsułek. Dwa razy w tygodniu należy myć zęby pastą z dodatkiem tego składnika bądź przygotować do tego zabiegu specjalną mieszankę. W wyniku tak przygotowanej mikstury zęby są czystsze, wypolerowane, a także jaśniejsze już po pierwszym zabiegu. Odradza się stosowanie węgla osobom mającym wrażliwe uzębienie.

    Wybielałaś kiedyś zęby u dentysty?

    Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
    Zagłosuj

    Do wybielania można wykorzystać również sodę oczyszczoną, usuwającą z zębów osad. Jest to dość ryzykowana metoda, gdyż może uszkodzić szkliwo bądź wpłynąć na pojawienie się nadwrażliwości. Sodę oczyszczoną można stosować tylko raz na pół roku.

    Równie skuteczne w wybielaniu zębów okazują się niektóre owoce. Z truskawek można przygotować specjalną papkę, która dzięki dużemu stężeniu kwasu jabłkowego delikatnie usuwa przebarwienia. Można także wykorzystać banany. Skórka tych owoców zawiera wiele bardzo wartościowych składników, które niwelują kamień oraz hamują powstawanie próchnicy. Po umyciu zębów należy nią polerować zęby przez 2 minuty. Proces należy powtarzać 2 razy na dobę przez kilkanaście dni. Zęby wybiela również sok z cytryny, jednak zawarte w nim kwasy mogą powodować osłabienie szkliwa, co prowadzi do próchnicy.

    Przeciwwskazania do wybielania zębów

    Okazuje się, że nie każdy może wybielać zęby. Zabieg nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży do 16. roku życia, gdyż grozi nadwrażliwością komór miazgi zębowej oraz nerwów. Wybielanie nie powinno być wykonywane również przy intensywnej nadwrażliwości oraz defektach szkliwa, podobnie w przypadku zębów mających za dużą ilość fluoru bądź zniszczonych. U niektórych pacjentów środek wybielający (karbamid) wywołuje alergię.

    Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 05.07.2019,
    Opublikowano: 21.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

    Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

    Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

    Czytaj więcej
    Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

    Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

    Czytaj więcej
    Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

    Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

    Czytaj więcej
    Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

    Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

    Czytaj więcej
    Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

    Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

    Czytaj więcej
    Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

    Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

    Czytaj więcej
    Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

    Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

    Czytaj więcej
    Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

    Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

    Czytaj więcej