Wuhan planuje przebadać każdego z 11 milionów mieszkańców
tuachanwatthana / getty images
Chińskie miasto Wuhan, w którym 17 listopada 2019 roku rozpoczęła się epidemia koronawirusa, przygotowuje plany przetestowania całej populacji, która liczy 11 milionów mieszkańców, pod kątem Covid-19 - podaje BBC.
Plan jest na razie w początkowej fazie przygotowań i został ogłoszony po tym, jak w ostatni weekend w Wuhan pojawiło się 6 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, których nie zanotowano od 3 kwietnia.
8 kwietnia chińskie miasto po 11 tygodniach izolacji zaczęło się otwierać - do pracy wrócili robotnicy, uruchomiono transport publiczny i szkoły, a firmy z rożnych branż wznowiły działalność. To wszystko stanęło jednak pod znakiem zapytania po tym, jak na jednym z osiedli pojawiło się 6 nowych zakażeń koronawirusem.
Jak podaje BBC, każda z dzielnic miasta została poproszona o to, aby na wtorek opracowała własny, 10-dniowy plan testów dla mieszkańców. Chińscy urzędnicy są jednak sceptyczni i uważają, że testowanie wszystkich mieszkańców jest bardzo kosztowne i niewykonalne. Sceptyczni są też sami mieszkańcy - na chińskim portalu społecznościowym Weibo ludzie pytają, czy tak dużą liczbę testów da się przeprowadzić w ciągu kilku dni.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?