Współczesne choroby społeczne – przyczyny, przykłady, profilaktyka

Fot: Image Source / gettyimages.com

Choroby społeczne to różnego typu dolegliwości, które występują u przynajmniej 10% populacji. Są to najczęściej schorzenia przewlekłe, trudne do wyleczenia i obniżające komfort życia. Ze względu na skalę zachorowań odbijają się na jakości funkcjonowania całego społeczeństwa.

W krajach wysoko rozwiniętych, m.in. w Polsce, do problemów zdrowotnych o dużym zasięgu społecznym należą dziś głównie choroby powiązane ze stanem środowiska czy stylem życia, jakie wymusza na ludności postęp cywilizacji. Dlatego współczesny katalog chorób społecznych jest niemal tożsamy z zakresem chorób cywilizacyjnych, choć te dwa pojęcia różnią się definicją.

Choroby społeczne i cywilizacyjne

Jeszcze do niedawna, bo u progu XX w., zakres chorób społecznych – czyli szeroko rozpowszechnionych – wyznaczała z jednej strony ich zdolność do rozprzestrzeniania się (były to głównie choroby zakaźne), a z drugiej – bezradność medycyny wobec ich przyczyn (bakterii, wirusów). W dobie istnienia antybiotyków, szczepień oraz środków umożliwiających zachowanie wysokiej higieny tego typu schorzenia przestały być społecznym problemem. Współcześnie najwięcej osób w krajach europejskich dotykają choroby cywilizacyjne – powiązane ze stopniem rozwoju cywilizacji.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Pośrednio przyczynami chorób cywilizacyjnych są takie zjawiska, jak urbanizacja, uprzemysłowienie, intensyfikacja rolnictwa, komputeryzacja, motoryzacja itd. Składają się one na szeroko pojęty postęp i choć same z siebie nie wywołują chorób, wpływają na jakość życia przeciętnego człowieka. Cywilizowane społeczeństwa żyją w zanieczyszczonym środowisku, spożywają wysokoprzetworzoną żywność, prowadzą siedzący tryb życia, funkcjonują pod presją czasu czy konkurencji na rynku pracy. Czynniki te stanowią bezpośrednie powody zapadania na najpowszechniejsze współcześnie choroby.

Współczesne choroby społeczne – przykłady

Obecnie w Polsce do najczęstszych dolegliwości przewlekłych należą:

  • schorzenia związane z układem pokarmowym – choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy, biegunki, zaparcia, próchnica,
  • choroby dróg oddechowych – astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • nadwaga i otyłość,
  • nowotwory,
  • alergie,
  • schorzenia psychiczne – depresja, nerwice, anoreksja, bulimia,
  • uzależnienia – alkoholizm, nikotynizm, pracoholizm, narkomania.

Wszystkie spośród wymienionych wyżej chorób utrudniają codzienne funkcjonowanie jednostek i wymagają regularnego, specjalistycznego leczenia. Wiele z nich staje się z czasem przyczyną częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Niektóre są powodem inwalidztwa lub przedwczesnego zgonu. Ponieważ choroby społeczne dotyczą ogromnej części populacji, same w sobie stanowią społeczny problem.

Zobacz film: Cukrzyca typu 2 - charakterystyka i leczenie. Źródło: 36,6.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych

Jedną z najczęstszych przyczyn współczesnych chorób społecznych są złe nawyki żywieniowe i nieodpowiedni do potrzeb i możliwości organizmu jadłospis – nieregularne, w pośpiechu spożywane, często zbyt obfite posiłki, żywność bogata w cukry proste, tłuszcze zwierzęce oraz dodatki chemiczne, a uboga w witaminy, minerały czy błonnik. Taka dieta prowadzi do nadmiaru cholesterolu, insulinooporności, kancerogenezy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, przedwczesnego starzenia się. Wielu schorzeniom zapobiec można, odżywiając się zgodnie z zaleceniami dietetyków – spożywając 4–5 niewielkich posiłków dziennie, jedząc dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz zasobnych w tłuszcze nienasycone, pijąc 1,5–2 litry wody dziennie, rezygnując z używek.

Współcześnie większość osób żyjących w miastach przemieszcza się samochodami lub komunikacją miejską, pracuje w wymuszonej pozycji, nie znajduje czasu na rekreację. Brak ruchu stanowi jedną z głównych przyczyn otyłości oraz jej poważnych konsekwencji zdrowotnych. Odpowiedzią na wiele chorób społecznych jest regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Pozwala ona nie tylko na zachowanie dobrej kondycji ciała, ale też wpływa korzystnie na samopoczucie psychiczne, reguluje rytm snu i czuwania.

Niezwykle istotnym elementem profilaktyki chorób cywilizacyjnych jest troska o komfort psychiczny – unikanie stresu, przeznaczanie odpowiedniej ilości czasu na wypoczynek, dbanie o pozytywne relacje interpersonalne. Negatywne emocje destrukcyjnie oddziałują nie tylko na psychikę, prowadząc często do schorzeń psychicznych, ale też powodują zaburzenia somatyczne. Problemy natury emocjonalnej są także najczęstszą przyczyną uzależnień.

Oczywistym sposobem na uniknięcie wielu chorób społecznych jest systematyczne odbywanie wizyt kontrolnych u specjalistów (np. stomatologa, ginekologa), wykonywanie profilaktycznych badań laboratoryjnych i obrazowych. Z pomocy lekarza warto skorzystać także w przypadku na pozór błahych dolegliwości, ponieważ np. niezaleczone infekcje mogą przerodzić się w dużo poważniejsze schorzenia.

Należy pamiętać, że sukces w leczeniu chorób cywilizacyjnych tylko w pewnym stopniu zależy od możliwości dzisiejszej medycyny. Może zapewnić go jedynie zmiana stylu życia – eliminacja czynników szkodliwych i wprowadzenie nawyków, które służą zdrowiu.

Zobacz film: Sposoby wsparcia osoby uzależnionej od alkoholu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 21.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej