Wskaźnik WHR – jak go obliczyć? Jak wygląda badanie i jak zebrać pomiary?

Fot: Innocenti / gettyimages.com

Wskaźnik WHR nie jest często wykorzystywany w praktyce klinicznej. Dawniej wskaźnik WHR miał większe zastosowanie kliniczne. Obecnie stosuje się go głównie w dietetyce. Konieczne jest odpowiednie zebranie pomiarów.

Ocena odżywienia organizmu stanowi bardzo ważny element badania wykonywanego zarówno przez lekarza, jak i dietetyka. Stan odżywienia organizmu zależy od trybu życia, spożywanych pokarmów, chorób przewlekłych. Ocenia się go według ogólnego badania pacjenta, wyników badań biochemicznych i pomiarów antropometrycznych. Te ostatnie polegają na ocenie proporcji ciała, obwodów, zawartości tkanki tłuszczowej i wielu innych wskaźników. Między innymi zalicza się tu wskaźnik WHR.

Wskaźnik WHR – co to jest?

Wskaźnik WHR (z ang. Waist to Hip Ratio) określa sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Skrót ten oznacza stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Według niego można powiedzieć, czy dana osoba ma otyłość brzuszną czy pośladkowo-udową.

Niektóre rodzaje sylwetek mają również inne nazwy:

  • otyłość brzuszna to inaczej otyłość androidalna, centralna, typu jabłko;
  • otyłość pośladkowo-udowa – otyłość gynoidalna, typu gruszka.

Otyłość brzuszna polega na tym, że tkanka tłuszczowa nagromadzona jest przede wszystkim w okolicy jamy brzusznej. Natomiast w drugim przypadku tkanka tłuszczowa skupia się w okolicy pośladkowo-udowej. Wskaźnik WHR oblicza się poprzez podzielenie wartości obwodu talii przez obwód bioder. Otrzymany wynik jest właśnie współczynnikiem WHR.

Wiesz jak obliczyć wskaźnik WHR?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Normy wskaźnika WHR

Dla kobiet optymalna wartość WHR to 0,8, natomiast dla mężczyzn – 1. Aby obliczyć wskaźnik WHR, konieczne jest wykonanie właściwych pomiarów odpowiednich obwodów. Dlatego też u kobiet:

  • obwód talii mierzy się w połowie odległości między łukiem żebrowym (dolnym brzegiem) a górnym brzegiem kości biodrowej;
  • obwód bioder mierzy się w najszerszym miejscu na wysokości bioder.

U mężczyzn:

  • obwód brzucha mierzy się na wysokości pępka;
  • obwód talii mierzy się na wysokości górnego kolca kości biodrowej.

Wzór przedstawia się następująco:

WHR = obwód talii [cm] / obwód bioder [cm]

Wynik WHR:

  • WHR > 0,8 (u kobiet) lub > 1 (u mężczyzn) – otyłość brzuszna;
  • WHR < 0,8 (u kobiet) lub < 1 (u mężczyzn) – otyłość pośladkowo-udowa.

Nieprawidłowy wskaźnik WHR – jakie ma znaczenie?

Okazuje się, że typ otyłości predysponuje w pewnym określonym stopniu do konkretnych schorzeń. Nieprawidłowy wskaźnik WHR predestynuje do: cukrzycy, chorób nowotworowych, nadciśnienia, dyslipidemii i innych zaburzeń sercowo-naczyniowych. Największe ryzyko tych chorób związane jest przede wszystkim z otyłością brzuszną.

Wskaźnik WHR w praktyce klinicznej

Tak naprawdę mało kto poza dietetykami mierzy dane obwody. W praktyce klinicznej częściej określa się wskaźnik BMI, czyli body mass index, sam obwód talii, jak również pomiar fałdu skórnego. Stąd też np. określa się, że obwód talii u kobiety przekraczający 88, a u mężczyzny 102 to otyłość brzuszna. Nie jest to oczywiście dokładna ocena, ponieważ dana osoba może mieć nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, a pośladki i uda są jeszcze bardziej okazałe. Najczęściej wykorzystuje się BMI, określający stosunek masy ciała do wzrostu, i klasyfikuje się pacjenta jako osobę z nadwagą, niedowagą, otyłością typu I, II lub III.

Co to jest BMI i jak je obliczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak właściwie obliczyć BMI? Źródło: 36,6.

BMI a WHR

Każdy z podanych wskaźników prezentuje co innego. By mieć jak najlepszy obraz pacjenta, lekarz oblicza zarówno WHR, jak i bardziej skomplikowany BMI, który polega na podzieleniu masy ciała (wyrażonej w kilogramach) przez wzrost w metrach do kwadratu. Wynik interpretuje się następująco:

  • niedowaga: < 18,4 BMI;
  • waga prawidłowa: 18,5–24,9 BMI;
  • nadwaga: 25–29,9 BMI;
  • otyłość II stopnia: 35–39,9 BMI;
  • otyłość III stopnia: > 40 BMI.

BMI absolutnie nie sprawdza się w diagnostyce kobiet ciężarnych czy np. osób z bardzo rozbudowaną masą mięśniową. W przypadku dzieci istnieje konieczność nanoszenia wyniku BMI na siatki centylowe.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej