Wskaźnik protrombinowy i INR – czemu służą? Kiedy wykonać badanie?

Fot: mbz-photodesign / gettyimages.com

Wskaźnik protrombinowy stanowi doskonały parametr umożliwiający nadzorowanie leczenia przeciwkrzepliwego. INR to najczęściej używany wskaźnik, który oznacza współczynnik znormalizowany. Wysoki wskaźnik protrombinowy może wynikać np. ze schorzeń wątroby.

Wskaźnik protrombinowy pozwala na ocenę funkcji zewnątrzpochodnego układu krzepnięcia, czyli V, VII i X czynnika krzepnięcia, a także protrombiny i fibrynogenu. Wskaźnik protrombinowy jest niezależny od innych czynników krzepnięcia ani od poziomu płytek krwi (trombocytów).

Wskaźnik protrombinowy – normy

Wartość ukazująca, w jakim czasie dochodzi do krzepnięcia krwi, to czas protrombinowy. Im jest dłuższy, tym dłużej krew krzepnie. Czas protrombinowy jest sprawdzany, aby monitorować leczenie lekami przeciwkrzepliwymi hamującymi czynniki krzepnięcia w wątrobie. Przydaje się również w diagnostyce różnych schorzeń wątroby i podejrzeniu skaz krwotocznych. W zależności od odczynników stosowanych w danym laboratorium, wyniki mogą się różnić. Na wynik może mieć również wpływ wykorzystywana do diagnostyki aparatura, dlatego też każde laboratorium podaje własne wartości referencyjne. Średnio przyjmuje się, że norma czasu protrombinowego wynosi 12–16 s. Czas protrombinowy jest też określany jako wskaźnik protrombinowy. Częściej jednak oznacza się go jako INR (international normalized ratio, czyli międzynarodowy współczynnik znormalizowany), którego norma wynosi 0,85–1,15.

Zobacz także: Krew to niezwykły lek, który każdy z nas nosi w sobie. Czy wiesz z czego się składa ?


Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Kiedy wykonuje się badanie wskaźnika protrombinowego?

Badanie poziomu wskaźnika protrombinowego w praktyce klinicznej jest podstawowym parametrem pozwalającym na monitorowanie leczenia przeciwkrzepliwego. Obejmuje to szczególnie chorych po operacjach kardiochirurgicznych, z migotaniem przedsionków czy żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. Wczesne wykrycie zaburzeń wskaźnika protrombinowego i dostosowanie dawek leków, by utrzymać ten wskaźnik w normie, pozwala zapobiec powikłaniom, takim jak zator płucny czy udar mózgu. Wskaźnik protrombinowy jest również przydatny przy diagnostyce schorzeń wątroby. Jeśli jest on wydłużony, świadczyć może o niewydolności tego narządu, ponieważ wątroba jest producentem czynników krzepnięcia. Badanie poziomu wskaźnika protrombinowego ma znaczenie profilaktyczne oraz dla oceny ryzyka krwawień śródoperacyjnych.

Wyniki badań wskaźnika protrombinowego

Znaczenie w praktyce klinicznej ma wzrost wskaźnika protrombinowego. U osób nieprzyjmujących żadnych antykoagulantów weryfikuje się każdy podwyższony wynik. Jeśli badanie wykonuje się celem monitorowania skuteczności leczenia i doboru dawki leku antykoagulacyjnego, oznacza się wskaźnik INR. U tych osób wskaźnik INR pomiędzy 2 a 3 jest najbardziej pożądany i świadczy o właściwej dawce leków. Wynik wynoszący mniej niż 2 oznacza niewystarczającą dawkę leków przeciwkrzepliwych, a powyżej 4 świadczy o dużym ryzyku krwawień samoistnych.

Podwyższony wskaźnik protrombinowy

Poziom wskaźnika protrombinowego powyżej normy może być następstwem:

  • niedoborów witaminy K lub stosowania leków będących antagonistami witaminy K,
  • niedoborów czynników krzepnięcia (II, V, VII, X) o charakterze wrodzonym,
  • zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego,
  • zaburzenia poziomu fibrynogenu,
  • schorzenia wątroby.

Zobacz także: Wątroba to jeden z najbardziej zapracowanych narządów w ludzkim ciele. Co robi i jak należy o nią dbać? 


Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6.

Niski poziom wskaźnika protrombinowego

Zakres norm dla wskaźnika protrombinowego ma również dolną granicę. Jednak nie ma ona za bardzo przełożenia na praktykę kliniczną. Wskaźnik protrombinowy może być poniżej normy, co świadczyć może o stanie nadkrzepliwości, jednak nie jest to badanie dające podstawy do rozpoznania tego stanu.

Jak wykonuje się badanie wskaźnika protrombinowego?

Badanie wskaźnika protrombinowego wykonuje się z próbki krwi żylnej (pobranej najczęściej z okolicy dołu łokciowego). Nie wymaga to specjalnego przygotowania, łącznie z tym, że nie trzeba być na czczo. Jedynym przeciwwskazaniem jest nadmierne zmęczenie wywołane wysiłkiem fizycznym czy też bezsenną nocą. W zależności od tego, jaki jest cel badania, lekarz zleci wykonanie go bez wcześniejszego przyjęcia leków lub po ich podaniu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do badania wskaźnika protrombinowego.

Zobacz także: Morfologia ta najbardziej podstawowe i najczęściej zlecane badanie. Co można z niej wyczytać i jak interpretować wyniki?


Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 26.06.2018,
Opublikowano: 21.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej