Wścieklizna - jak ta choroba u pupila może wpłynąć na człowieka? 

Milan Krasula/Getty Images

Wścieklizna to choroba zakaźna, która może być groźna nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Główny Inspektorat Sanitarny w swoim komunikacie przypomina, jak skutecznie się przed nią bronić. O czym należy pamiętać?  

Wścieklizna - co trzeba o niej wiedzieć? 

Najlepszą formą ochrony przed wścieklizną są szczepienia. Preparat należy podawać nie tylko zwierzętom, ale również osobom, które np. wybierają się do krajów rozwijających się lub mogą mieć kontakt z chorym na wściekliznę zwierzęciem. Należy mieć świadomość, że w przypadku ludzi schorzenie wykazuje niemal stuprocentową śmiertelność.

Przed wścieklizną przestrzega też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).  Realizuje ona program, który ma do 2030 roku wyeliminować zgony z jej  powodu u ludzi. 

 Wścieklizna - jak uniknąć zakażenia?

Główny Inspektorat Sanitarny w swoim komunikacie przypomina, że przede wszystkim powinniśmy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz nie dotykać tych martwych. Dodatkowo osoby, które posiadają koty  i psy powinny pamiętać o zaszczepieniu ich przeciwko wściekliźnie

- Brak szczepienia psa i kota, (którego właścicielem jest mieszkaniec terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł - podał GIS.

Należy pamiętać, że wirus wścieklizny znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia i w momencie ugryzienia może wniknąć do organizmu człowieka. Jeśli dojdzie do zranienia, to ranę trzeba bardzo dokładanie - najlepiej kilka razy -  przemyć ciepłą wodą z mydłem oraz zdezynfekować. Niezbędna jest wizyta u lekarza.

Jeśli ugryzło nas zwierzę domowe, należy ustalić, do kogo należy i zgłosić je do obserwacji. - W przypadku pokąsania przez zwierzęta dzikie lub gdy brak jest możliwości podjęcia obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia w kierunku wścieklizny, należy poddać się szczepieniu przeciw wściekliźnie. Do szczepienia kwalifikuje lekarz chorób zakaźnych - wyjaśniono.

Lekarz ma obowiązek zgłosić taką sytuację do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. 

Zobacz wideo: Szczepionka przeciw wściekliźnie dla ludzi

36,6

Źródło: PAP 

Data aktualizacji: 01.10.2023,
Opublikowano: 01.10.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej