Wrzody dwunastnicy, czyli ból brzucha i inne objawy

Fot: fotolia.com

Wrzody dwunastnicy to schorzenie układu pokarmowego, którego objawy mogą nasilać się sezonowo oraz być intensywniejsze rano, a zanikać po spożyciu posiłku. Przyczyny wrzodów dwunastnicy nie są do końca znane, ale wiadomo, że grupa krwi, płeć czy uwarunkowania genetyczne mogą być czynnikami sprzyjającymi.

Wrzody to ubytki pojawiające się w błonie śluzowej żołądka oraz w początkowym odcinku jelita cienkiego, czyli dwunastnicy. Jest to schorzenie bardzo często spowodowane złymi nawykami żywieniowymi, a jego objawy to ból brzucha, który pojawia się zaraz po przebudzeniu, a ustępuje 2–3 godziny po posiłku, zaparcia, zgaga czy niestrawność. Przyczyną wrzodów dwunastnicy i żołądka jest często zakażenie bakterią Helicobacter pylori.

Wrzody dwunastnicy – przyczyny i czynniki ryzyka

Wrzody dwunastnicy i żołądka to jedna z najbardziej popularnych chorób przewodu pokarmowego, na którą dwa razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Do grupy ryzyka należą także osoby z grupą krwi 0. Choroba objawia się wrzodami, czyli ubytkami, którym towarzyszy zapalny naciek i martwica w błonie śluzowej dwunastnicy i żołądka. Przyczyny ich powstawania nie są do końca jasne, ale najczęściej lekarze wskazują na zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Jest ona zdolna do przetrwania w żołądku, ponieważ jest odporna na działanie kwasu solnego. 

Powoduje zwiększenie wytwarzania gastryny, która z kolei potęguje produkcję kwasu solnego, na skutek czego dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Oprócz zakażenia bakterią Helicobacter pylori do przyczyn powstawania wrzodów zalicza się niewłaściwą dietę, złe nawyki żywieniowe, przewlekłe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, palenie tytoniu oraz zespół Zollingera-Ellisona.

Objawy wrzodów dwunastnicy

Przy owrzodzeniu dwunastnicy najbardziej charakterystycznym objawem jest ból brzucha, który pojawia się rano, zaraz po przebudzeniu, na czczo i ustępuje zwykle do kilku godzin po spożyciu posiłku. Inne objawy wrzodów dwunastnicy to:

  • spadek masy ciała,
  • wymioty, nudności,
  • nadmierne zmęczenie,
  • uczucie pełnego żołądka,
  • czkawka, gazy, odbijanie (pojawiające się tuż po spożytym posiłku),
  • chwilowe napady głodu (uczucie silnego głodu, ale fałszywe),
  • objawy wstrząsu (w przypadku nasilonego krwawienia z wrzodu),
  • ból brzucha z utrzymującym się napięciem jego mięśni,
  • krew w wymiotach.

Należy zaznaczyć, że u niektórych osób choroba wrzodowa dwunastnicy może przebiegać bezobjawowo.

Owrzodzenie dwunastnicy – jak leczyć?

Rozpoznanie choroby wrzodowej dwunastnicy opiera się na przeprowadzeniu badania endoskopowego (gastroskopii). Badanie to pozwala na dokładne zbadanie światła żołądka i dwunastnicy. Ponadto w czasie gastroskopii pobierane są wycinki błony śluzowej, które są niezbędne do stwierdzenia czy w danym przypadku chorobę wrzodową spowodowało zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Wycinki te poddawane są tzw. testowi ureazowemu, który potwierdza lub wyklucza infekcję bakteryjną.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Zobacz także: Wrzód weneryczny, inaczej wrzód miękki – leczenie i profilaktyka

Jeśli wynik jest pozytywny, w pierwszej kolejności usuwa się zakażenie poprzez zastosowanie terapii antybiotykowej oraz leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego i nadkwasotę (leki z grupy inhibitorów pompy protonowej). Obok farmakologii bardzo ważnym elementem leczenia wrzodów jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta osoby z owrzodzoną dwunastnicą lub żołądkiem powinna być bogata w następujące produkty:

  • nabiał (zwłaszcza mleko),
  • mięso,
  • ryby,
  • jajka (zwłaszcza białka),
  • ziarna,
  • warzywa (w postaci puree),
  • bardzo dojrzałe i niekwaśne owoce (świeże, pieczone lub w postaci puree),
  • kiełki pszenicy,
  • zioła, takie jak: kwiat nagietka, kozieradka pospolita i siemię lniane.

Przy wrzodach dwunastnicy z diety należy wyeliminować także: ostre potrawy, sfermentowane sery, tłuste mięso, świeżo wypiekane pieczywo, warzywa powodujące wzdęcia, kwaśne warzywa czy owoce, kawę, herbatę, wszelkiego rodzaju posiłki typu instant czy fast food. Należy też unikać niektórych leków: kwasu acetylosalicylowego oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zaostrzają objawy choroby. Warto zrezygnować ze smażenia potraw na rzecz gotowania ich na parze czy pieczenia. Choć czasem choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo lub jej symptomy nie są dokuczliwe, to należy pamiętać, że nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Ogromne zagrożenie stanowią: krwotok z układu pokarmowego, perforacja dwunastnicy i przedostanie się treści do jamy brzusznej, a nawet nowotwór złośliwy. Odpowiednia dieta, styl życia i leczenie farmakologiczne mogą pomóc w całkowitym wyleczeniu choroby, dlatego już po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastrologiem. Szybko podjęte leczenie może zminimalizować objawy i zapobiec komplikacjom.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej