Wrodzony przerost nadnerczy postać nieklasyczna – objawy u dorosłych

Fot: JenkoAtaman / fotolia.com

Wrodzony przerost nadnerczy może mieć przebieg łagodny lub stanowić poważne zagrożenie życia. W postaci nieklasycznej, ujawniającej się późno, młode kobiety udają się do lekarza dopiero, jeśli występują u nich problemy z miesiączkowaniem czy zajściem w ciążę.

Nadnercza są parzystym narządem zlokalizowanym na górnych biegunach obu nerek. W ich budowie wyróżnia się rdzeń, odpowiedzialny głównie za produkcję katecholamin (w tym adrenalinę), a także korę nadnerczy. Kora nadnerczy odpowiada za produkcję takich hormonów, jak kortyzol, aldosteron i androgeny. Wrodzony przerost nadnerczy wynika z mutacji genetycznej powodującej brak enzymu odpowiedzialnego za główne przemiany chemiczne w nadnerczach – 21-hydroksylazy. Jeśli brak jest tego enzymu, brak jest też głównych hormonów kory nadnerczy.

Postać nieklasyczna i klasyczna przerostu kory nadnerczy

Wrodzony przerost nadnerczy może występować w dwóch postaciach:

  • wrodzony przerost nadnerczy – postać nieklasyczna – ujawnia się zazwyczaj dopiero w dorosłym wieku w łagodnej formie; nie występują objawy u dzieci,
  • wrodzony przerost nadnerczy – postać klasyczna – jest to postać zagrażająca życiu, rozpoznawana zwykle u noworodków. Tu rozpoznaje się dodatkowo dwa podtypy:
  • podtyp z utratą soli oznacza, że organizm nie potrafi utrzymać odpowiedniego poziomu sodu w organizmie przez brak kortyzolu i aldosteronu; jeśli nie zostanie ona szybko wykryta, prowadzi do wstrząsu, śpiączki, a w końcu do zgonu,
  • podtyp bez utraty soli charakteryzuje się jedynie spadkiem poziomu kortyzolu, ilość aldosteronu jest prawidłowa; objawy są łagodniejsze niż w podtypie pierwszym.

Wrodzony przerost nadnerczy – u kogo występuje?

Wrodzony przerost nadnerczy występuje u mężczyzn i u kobiet. Najczęstsza jest postać klasyczna. Wśród nieklasycznej postaci zdecydowanie przeważa podtyp z utratą soli.

Jak rozpoznać wrodzony przerost nadnerczy?

W postaci klasycznej rozpoznanie następuje zazwyczaj już w okresie noworodkowym, tym bardziej w podtypie z utratą soli, kiedy dochodzi do stanu zagrożenia życia dziecka. Rozpoznanie też można bardzo szybko wysunąć u noworodków płci żeńskiej, ponieważ budowa ich zewnętrznych narządów płciowych jest nieprawidłowa. Noworodki płci męskiej mają czasami powiększone prącie.

Jeżeli choroba w wieku noworodkowym została przeoczona, u starszych dzieci i dorosłych z wrodzonym przerostem kory nadnerczy lub chorych niedostatecznie leczonych objawy wrodzonego przerostu kory nadnerczy są następujące:

  • zbyt wczesne dojrzewanie płciowe u chłopców,
  • u obu płci wcześniejszy rozwój owłosienia pachowego i łonowego,
  • przyspieszone wzrastanie w dzieciństwie,
  • nieregularne miesiączki u dziewcząt,
  • u obu płci – bezpłodność.

Ponadto chorzy z klasyczną postacią wrodzonego przerostu nadnerczy są narażeni na wystąpienie przełomu nadnerczowego, będącego bezpośrednim stanem zagrożenia życia i wymagającego hospitalizacji.

W nieklasycznej postaci wrodzonego przerostu nadnerczy objawy są słabo nasilone. Schorzenie rozpoznawane jest u dzieci starszych lub dopiero w wieku dorosłym. Objawami są:

  • nasilone zmiany trądzikowe,
  • wcześniejsze pojawienie się owłosienia łonowego i pachowego,
  • niepłodność,
  • otyłość,
  • intensywniejsze wzrastanie w późniejszym okresie dojrzewania,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • męski typ owłosienia u dziewcząt i kobiet.

Rozpoznanie i leczenie wrodzonego przerostu nadnerczy

Nastolatki i młode kobiety z postacią nieklasyczną najczęściej zgłaszają się do ginekologa, kiedy zaczynają się u nich zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę. Podstawą diagnostyki są badania hormonalne. We krwi wykrywa się wzrost stężenia 17-hydroksyprogesteronu, a w moczu – wzrost metabolitów tego hormonu. U kobiet w ciąży możliwe jest wdrożenie leczenia już w okresie ciąży, jeśli z uwagi na wywiad rodzinny istnieje duże ryzyko wystąpienia wrodzonego zespołu przerostu nadnerczy. Leczenie jeszcze w okresie ciąży pozwala zredukować ryzyko wystąpienia znacznych nieprawidłowości zewnętrznych narządów płciowych u dziewczynek.

Leczenie polega na suplementacji brakujących hormonów i zredukowaniu poziomu męskich hormonów płciowych. Suplementowane są przede wszystkim glikokortykosteroidy, a w postaci z utratą soli stosuje się też fludrokortyzon. Jeśli chory przechodzi infekcję, zabieg chirurgiczny lub jest narażony na inny stres wymagający większego poziomu kortyzonu, należy zwiększyć suplementowaną dawkę.

Tylko odpowiednia terapia warunkuje prawidłowy rozwój dziecka. Konieczna jest regularna ocena wzrostu i przyrostu masy ciała, pomiary ciśnienia tętniczego, monitorowanie poziomów hormonów. Długotrwała terapia glikokortykosteroidami (mimo że jest to wyłącznie suplementacja) może pociągać za sobą liczne konsekwencje, np. w postaci zespołu Cushinga. Glikokortykosteroidy mają zdolność przechodzenia przez łożysko, więc jeśli występuje ryzyko urodzenia dziecka z wrodzonym przerostem kory nadnerczy, już u kobiety ciężarnej powinno się wdrożyć leczenie.

Dzieci urodzone z nieprawidłowościami w obrębie zewnętrznych narządów płciowych poddaje się zabiegom operacyjnym korygującym w pierwszym półroczu życia.

Skutki wrodzonego przerostu kory nadnerczy

Postać klasyczna u noworodków może stanowić poważne zagrożenie życia, w związku z tym ciężko ją przeoczyć. Natomiast w starszym wieku choroba może powodować liczne niepożądane skutki:

  • problemy z płodnością,
  • guzy jąder u mężczyzn,
  • zespół policystycznych jajników u kobiet.

Dopiero ich pojawienie się skłania niektóre osoby do dalszej diagnostyki.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej