Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Co to oznacza?
Fot: dowell / gettyimages.com
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że z dniem 12 marca w Polsce zacznie obowiązywać stan zagrożenia epidemiologicznego. Co to oznacza?
Rosnąca liczba zachorowań na COVID-19, czyli chorobę wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, sprawiła, że resort zdrowia zdecydował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego. W praktyce oznacza to, że ministerstwo może czasowo ograniczyć specyficzny sposób poruszania się, może ograniczyć obrót i używanie określonych produktów, a także czasowo ograniczyć działanie instytucji i zakładów pracy. Dodatkowo może zakazać zgromadzeń i widowisk.
Więcej informacji o koronawirusie znajdziecie w naszymraporcie.
Podczas konferencji szef resortu zdrowia dodał, że plotki o zamykaniu miast czy sklepów są nieprawdziwe. Ministerstwo zapowiedziało także powstanie specjalnej sieci - na tę chwilę 19. szpitali - które będą leczyły osoby zakażone koronawirusem. W każdym województwie będzie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, tam, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej. System zacznie obowiązywać od poniedziałku.
Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6
Stan zagrożenia epidemiologicznego, czyli co?
Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna, wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych. Rozporządzenie pozwala ministrowi zdrowia wprowadzić m.in:
czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 12.03.2020,
Opublikowano: 12.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?