Wodonercze u kobiet w ciąży i noworodków. Przyczyny i objawy

Fot: fotolia.com

Wodonercze to zastój moczu w nerce. Zaburzenie pojawia się zwykle u kobiet w ciąży i niemowląt. Objawy wodonercza nie są charakterystyczne i narastają stopniowo, a sposób leczenia zależy od przyczyny wystąpienia dolegliwości.

Wodonercze to zaburzenie, które najczęściej pojawia się u kobiet w ciąży. Dotyczy blisko 90% ciężarnych i pojawia się już w 6-10 tygodniu ciąży. Wodonercze może wystąpić także u płodu. Dysfunkcja wykrywana jest u 1 na 1000 płodów (częściej u chłopców).

Wodonercze – na czym polega i jakie ma przyczyny

Wodonercze to stan polegający na powiększeniu układów kielichowo-miedniczkowych w nerkach, a jego przyczyną jest nieprawidłowy przepływ moczu. U osób z wodonerczem mocz nie odpływa drogą: nerki, moczowód, pęcherz moczowy, cewka moczowa, ale zaczyna gromadzić się w nerkach, powodując ich powiększenie i groźne powikłania (m.in. niewydolność nerek, zakażenia układu moczowego, nieprawidłowe zakwaszanie moczu lub odmiedniczkowe zapalenie nerek). Wodonercze może pojawić się u osób dorosłych, kobiet w ciąży, dzieci i noworodków. Zaburzenie może mieć charakter prawostronny (dotyczyć tylko prawej nerki), lewostronny (obciążać lewą nerkę) lub obustronny (angażować obie nerki) i jest zwykle skutkiem zwężenia fragmentu układu moczowego. Wodonercze w ciąży wywołane jest wpływem progesteronu na mięśniówkę moczowodów i uciskiem macicy na moczowody.

W pozostałych przypadkach przyczyną ucisku mogą być: urazy miednicy, guzy, tętniaki bądź skrzepy. Inne przyczyny wodonercza to:

  • wrodzone wady nerek (np. zwężenie szyjki pęcherza moczowego),
  • kamica nerkowa (odkładanie się złogów w układzie moczowym),
  • tkanka torbielowata na nerkach,
  • skrzepy krwi zamykające przepływ przez moczowód,
  • obumarcie brodawek nerkowych,
  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • refluks pęcherzowo-moczowodowy,
  • rak cewki moczowej,
  • stulejka (męskie schorzenie wrodzone polegające na zwężeniu ujścia napletka),
  • choroba Leśniowskiego-Crohna ( rozległy stan zapalny układu pokarmowego),
  • rozrost gruczołu krokowego.

Objawy wodonercza u kobiet w ciąży i dzieci

Zaburzenie objawia się zastojem moczu w nerce, która z czasem ulega jedno lub obustronnemu powiększeniu. Wodonercze może mieć cztery stopnie zaawansowania: łagodny, umiarkowany, zaawansowany i ciężki. Dwie pierwsze postaci przebiegają zwykle bez charakterystycznych objawów, a trzeciej i czwartej mogą towarzyszyć gorączka i krwiomocz

U niemowląt i noworodków wodonercze może objawiać się w postaci guza odczuwalnego w okolicy jamy brzusznej. Dzieci mogą skarżyć się na dolegliwości, takie jak wzdęcia, utrata apetytu, nudności, wymioty i bóle lędźwiowe. 

U osób dorosłych mogą wystąpić nadciśnienie tętnicze oraz tępe bóle promieniujące do jąder (u mężczyzn) i spojenia łonowego (u kobiet). Wodonerczu zwykle towarzyszą infekcje układu moczowego oraz pieczenie i bóle pojawiające się podczas oddawania moczu. U osób z wodonerczem mogą pojawić się również zmiany w oddawaniu moczu, takie jak: bezmocz, skąpomocz lub nadmierne oddawanie moczu.

Diagnostyka i leczenie wodonercza

Podstawowe badania, które umożliwiają zdiagnozowanie wodonercza to:

  • USG układu moczowego (analiza drożności dróg moczowych),
  • renoscyntygrafia (badanie obrazowe, które daje pełną ocenę budowy nerek),
  • cystografia (badanie pęcherza moczowego i cewki moczowej).

Leczenie zaburzonego przepływu moczu zależy od przyczyny dolegliwości. Jeżeli wodonercze spowodowane jest zmianami wrodzonymi, niezbędne jest leczenie operacyjne. Operacja wodonercza u dzieci i dorosłych polega na usunięciu zwężonego fragmentu układu moczowego, odbudowaniu miedniczki nerkowej poprzez wykonanie plastyki narządu i ponownym zespoleniu dróg moczowych. W skrajnych przypadkach, gdy nerka jest niezdolna do prawidłowego podjęcia czynności, może dochodzić do częściowego lub całkowitego usunięcia narządu.

Farmakologiczne leczenie wodonercza u dzieci i dorosłych polega na podawaniu leków (zawierających np. furazydynę), które zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji i powikłań. W zaawansowanych stadiach wodonercza u kobiet w ciąży, które nie mogą zażywać silnych leków, zalecane jest założenie cewnika. Cewnikowanie udrażnia moczowód i umożliwia przepływ moczu. W leczeniu wodonercza znane są także domowe i naturalne sposoby, które polegają głównie na częstym nawadnianiu organizmu wodą z cytryną bądź sokiem z żurawiny.

Dieta w leczeniu wodonercza

W profilaktyce i leczeniu wodonercza ważną rolę odgrywa również dieta. Osoby zmagające się z chorobami nerek i wodonerczem powinny unikać soli i napojów gazowanych. Nadmiar fosforu i potasu w diecie jest niepożądany przy jakiejkolwiek dysfunkcji nerek. Najważniejsze w diecie osób z upośledzoną pracą nerek jest zwracanie uwagi na odpowiednią podaż białka. Każde upośledzenie funkcji tego narządu, obliguje do zredukowania ilości spożywanego białka. Jeśli istnieje jakakolwiek patologia nerek, należy ograniczyć białko nawet do 0,8-1g na kilogram masy ciała.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej