Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?

Fot: Picture-Factory / fotolia.com

Woda w uchu to tylko z pozoru błahy problem, gdyż może powodować dyskomfort, ale również prowadzić do uciążliwych dolegliwości i stanów chorobowych. Może pojawić się w wyniku m.in. pobytu na basenie bądź zwykłej, domowej kąpieli. Bardzo często określenie „woda w uchu” dotyczy również wysiękowego zapalenia ucha, które nieleczone może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. 

Woda w uchu to wyjątkowo irytujące zjawisko. Może ona pogarszać słuch, a następnie wywołać infekcję. Stan też może przebiegać bezobjawowo, jednak częściej towarzyszy mu ból, który z czasem może się nasilać. Warto o tym pamiętać i jak najszybciej pozbyć się wody z wnętrza ucha. W wielu przypadkach konieczna będzie także konsultacja z laryngologiem.

Woda w uchu środkowym – zapalenie ucha

Woda, która dostała się do ucha, zatyka przewód słuchowy, co w konsekwencji może prowadzić do rozmnażania bakterii i powstawania infekcji. Zapalenie ucha rzadko przebiega bezobjawowo. Najczęściej charakteryzuje się symptomami, takimi jak: nasilający się ból, świąd wewnątrz ucha, gorączka, pogorszenie słuchu i zatkanie ucha. Warto podkreślić, że intensywny ból dotyczy nie tylko narządu słuchu, ale promieniuje też do boku głowy, twarzy i szyi. Ponadto podczas silnej infekcji mogą pojawić się także objawy, takie jak: zaczerwienienie twarzy, powiększenie węzłów chłonnych, a także opuchlizna skóry. Niestety nieusunięta z ucha woda, po kilku dniach tworzy zapalenie, które z kolei powoduje wiele komplikacji, jeśli jest nieleczone. Do najpoważniejszych powikłań należy częściowa bądź całkowita utrata słuchu.

Woda w uchu, np. po basenie, która spowodowała powstanie zapalenia wymaga leczenia, dlatego należy udać się do specjalisty. Po oczyszczeniu przewodu słuchowego laryngolog najprawdopodobniej zaleci stosowanie kropel dousznych, które uniemożliwią namnażanie się bakterii i grzybów. Jeśli stan zapalny jest wyjątkowo poważny, może okazać się, że konieczna będzie antybiotykoterapia. Podczas mocnego bólu wskazane jest również stosowanie tradycyjnych środków przeciwbólowych. Leczenie zapalenie ucha po wizycie u specjalisty trwa ok. 7 dni.

Woda w uchu – jak odetkać zatkane uszy domowymi sposobami?

Woda w uchu u niemowlaka, dziecka i dorosłego powoduje dyskomfort, ból i stany chorobowe, dlatego jak najszybciej należy ją usunąć. Niestety nie jest to łatwe zadanie – podczas wykonywania tej czynności konieczna jest ostrożność, gdyż ingerując w przewód słuchowy, można doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Aby usunąć wodę, nie można do tego celu używać patyczka kosmetycznego, który może napęczniałą wodą woskowinę wraz z brudem przenieść w głąb ucha. Aby pozbyć się wody, można wypróbować domowe sposoby. Najprostszym z nich jest usiłowanie wydostania jej poprzez przechylenie głowy w kierunku ramion przy jednoczesnym pociąganiu za małżowinę uszną. Czynność tę należy wykonywać naprzemiennie i do skutku, aż poczuje się ulgę. 

Innym sposobem jest spanie na tym uchu, do którego dostała się woda – dzięki temu może ona samoistnie wypłynąć. Usuwanie wody z ucha możliwe jest również dzięki wytwarzaniu ciśnienia podobnego do próżni. Aby tego dokonać, należy przyłożyć całą rękę do ucha, a następnie bardzo szybko ją od niego oderwać. Zabieg trzeba powtórzyć kilka razy, aż wypłynie woda. Jeszcze innym domowym sposobem jest suszenie ucha chłodnym strumieniem suszarki. Trzymając urządzenie na odległość około 30 cm, należy poruszać małżowiną uszną. Ponadto pomocne będzie również stosowanie ciepłych okładów w okolicy ucha. Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy udać się na konsultację do specjalisty.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Woda w uchu – leczenie specjalistyczne

Niestety w wielu przypadkach samoistne usunięcie wody z uchajest niemożliwe i wymaga wizyty u lekarza. Specjalistyczne leczenie jest konieczne, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego. Należy zdawać sobie sprawę, że im dłużejwoda zalega w uchu u dziecka lub dorosłego, tym bardziej sprzyja to rozwojowi infekcji. Dlatego też, jeśli w ciągu kilku dni nie uda się jej wydostać, należy udać się do specjalisty. Szybciej powinny wybrać się do lekarza osoby, które odczuwają intensywny ból bądź mają objawy towarzyszące, takie jak np. wysoka gorączka. Podczas leczenia, przed zastosowaniem antybiotykoterapii, specjalista może zalecić również stosowanie leków mukolitycznych, których zadaniem jest rozrzedzanie płynu i tym samym łatwiejsze przyswojenie go przez organizm. 

Jeśli jednakwoda w uchu nadal pozostaje, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Jeśli i to nie skutkuje, to ostatecznym rozwiązaniem jest paracenteza, czyli zabieg umożliwiający odessanie wody z ucha poprzez nacięcie błony bębenkowej. Czasami uzupełnieniem leczenia jest założenie drenu wentylacyjnego. Innym sposobem może być wykonanie nacięcia laserowego, przy którym nie jest konieczne zakładanie drenu. 


Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 01.12.2017 r.

Komentarze (11)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ania 22.08.2019r.

Mi pomaga próba "smarkniecia" w zatkany palcami nos. :)

Z autopsji 11.08.2019r.

Na zatkane ucho dawniej w przychodniach robili zabieg tzw. "karol". Ściskało się palcami nos, otwierało się usta i wymawiało się kilkanaście razy wyraz karol, wtedy w uchu coś strzeliło i poprzestawiało się korzystnie. Nie wiem czy teraz to praktykują, ale proszę się upominać, albo samemu spróbować. A na basenie używać zatyczek do uszu, a po wyjściu uszy dobrze wysuszyć wacikiem, a potem ciepłą suszarką. Antybiotyk nie pomoże, bo to jest mechaniczne odkształcenie się bębenka i trzeba przywrócić jego pierwotne położenie.

Zrospaczona 19.01.2019r.

Nie pomaga nic, nawet antybiotyk. To trwa już ponad 3 miesiące

Wolny 05.12.2018r.

TO POMAGA

Zły kolega 05.12.2018r.

...nie pomaga...

Alekso 05.12.2018r.

Zdecydowanie pomaga

Eo 05.12.2018r.

Pomogło

Natalia 05.11.2018r.

Mi pomaga spanie

zirytowany włoczykij 22.08.2018r.

Dzieki, pomoglo mi kilkukrotne zatykanie ucha otwartą dłonią, po pochyleniu sie. Uff, nieznosze wody w uszach.

Jadwiga 21.08.2018r.

Ja to mam uszy często pozatykane woskowiną. Wtedy stosuję parafinę. Ale kiedyś zatkało mis ię ucho po prysznicu. Po dwóch dniach dopiero odzyskałam w nim słuch! Aż miałam zawroty głowy. Nawet suszyłam suszarką w nadziei, że woda wyparuje.

Grażyna, Kraków 16.08.2018r.

Nie znoszę uczucia, gdy po basenie lub prysznicu mam wodę w uchu. Moim sposobem jest podskakiwanie na jednej nodze (ta sama strona co „zatkane ucho”) – nie zazwyczaj działa, ale warto sprawdzić na sobie. Pozdrawiam.

Zobacz wszystkie 11 komentarzy
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej