Woda utleniona do nosa – jak ją stosować przy bólu zatok?

Fot: volkovslava / gettyimages.com

Woda utleniona do nosa może być stosowana w celu zredukowania bólu zatok, np. przy ich stanach zapalnych. Jest jednym z najtańszych środków leczniczych na rynku, a jej 3% roztwór można kupić w każdej aptece bez recepty. Często jej zalety, poza właściwościami odkażającymi, są niedoceniane. Mimo wszystko jest już coraz rzadziej stosowana w praktyce klinicznej.

Woda utleniona do nosa jest skuteczną metodą oczyszczania zatok, która nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Niegdyś stosowana szczególnie u osób, które nie chcą lub nie mogą zażywać zbyt dużych ilości leków. Obecnie dostępnych jest jednak wiele innych środków bezpieczniejszych dla błon śluzowych nosa, które wypierają wodę utlenioną z powszechnego użytku.

Wątpliwości co do skuteczności wody utlenionej

Najnowsze badania naukowe oraz doświadczenie lekarzy wskazuje na fakt, że woda utleniona nie powinna być stosowana jako środek dezynfekujący. Okazuje się bowiem, że nadtlenek wodoru, bez względu na stężenie, działa silnie drażniąco na żywe komórki. W przypadku ran i skaleczeń udowodniono, że woda utleniona wręcz spowalnia gojenie się ran, co przekłada się na większe ryzyko infekcji. Dlatego też w przypadku płukania jamy nosowej wodą utlenioną warto najpierw omówić ten rodzaj leczenia ze swoim lekarzem rodzinnym. Są jednak osoby, które nadal są zwolennikami leczenia wodą utlenioną. Warto więc wiedzieć jak ją stosować.

Woda utleniona do nosa w chorobie zatok

Zapalenie zatok może być powikłaniem po przeziębieniu, nawet jeśli nie miało ono ostrzejszego przebiegu. Jest również konsekwencją częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Objawem rozwijającego się stanu zapalnego jest ból głowy, który nasila się zwłaszcza w okolicy czoła i nasady nosa. Charakterystyczne jest, że dyskomfort jest większy się o poranku, po wstaniu z łóżka, a także przy pochylaniu. Leczenie zaostrzonych stanów zapalnych zatok jest skomplikowanym procesem, ale w niektórych łagodnych infekcjach nie wymaga udziału specjalisty i można je prowadzić domowymi sposobami. Jeżeli jednak ból się utrzymuje, zawsze wymagana jest konsultacja lekarska.

Jedną z metod na radzenie sobie z chorymi zatokami jest wykorzystanie roztworu przygotowanego na bazie wody utlenionej. Chociaż u wielu osób taki pomysł wywołuje początkowe zdziwienie, to z medycznego punktu widzenia znajduje jednak swoje uzasadnienie. Zastosowanie wody utlenionej do nosa powoduje niemal natychmiastową redukcję bólu związanego z chorobami zatok. Zmniejsza uczucie ucisku charakterystyczne dla tego typu infekcji, a także pomaga je oczyścić z zalegającej wydzieliny i skraca przebieg choroby. Taki roztwór ma działanie odkażające, czyli wspomaga niszczenie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego.

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Płukanie nosa wodą utlenioną – jak to robić?

Do płukania nosa wodą utlenioną należy sporządzić roztwór soli fizjologicznej z jej dodatkiem. Do około 5 ml soli należy dodać 2–3 do 5–7 kropli wody utlenionej. Ważne jest, aby butelka z preparatem była świeżo otwarta, ponieważ jest to roztwór, który bardzo szybko się utlenia. Niektórzy zamiast wody stosują też płyn Lugola (4–5 kropli), który również działa bakteriobójczo.

Następnie należy przyjąć pozycję leżącą, tak aby głowa znajdowała się niżej niż reszta ciała – można np. zwiesić ją poza krawędź łóżka. Przygotowany płyn należy wlać do nosa za pomocą pipety, kolejno do każdej dziurki i leżeć tak długo jak to możliwe, aby substancja dostała się nawet do trudno dostępnych miejsc. Po tej aplikacji można odczuć pieczenie, ale jest ono charakterystyczne w przypadku trwającego stanu zapalnego i podrażnienia śluzówki. Dyskomfort może być w pierwszej chwili bardzo silny, ale wraz z postępującym leczeniem będzie coraz mniejszy. Jeżeli nie wystąpi, może to oznaczać, że infekcja została zażegnana.

Po kilku minutach należy wydmuchać nos, opróżniając w ten sposób zatoki z nadmiaru wydzieliny. Można odczuwać spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła – w takiej sytuacji nie należy jej połykać, a wypluć.

Można wykonywać tego typu wlewy nawet do 3 razy dziennie, ale kurację należy wdrażać stopniowo (zaczynając od pojedynczej aplikacji). Nie stosuje się od razu płynu o zbyt mocnym stężeniu (2 do 3 kropli wody utlenionej przy pierwszych wlewach). Po pierwszej aplikacji może być odczuwane pogorszenie stanu, ponieważ rozrzedzona skumulowana wydzielina będzie spływać, powodując uciążliwe zatkanie nosa, a także ból uszu. Stopniowe i bardzo delikatne wdrażanie leczenia jest szczególnie wskazane przy ostrych infekcjach. Należy też obserwować własny organizm, ponieważ u niektórych lepiej sprawdza się zakraplanie nosa w godzinach porannych, a inni wolą to robić przed snem.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Roztwór wody utlenionej do nosa

Przed płukaniem naczynie z przygotowanym roztworem wody utlenionej do nosa należy delikatnie ogrzać w dłoniach, aby nie wlewać zbyt zimnego płynu. Oba składniki dobrze jest wymieszać w niewielkim naczyniu. Aplikator (stosowany zazwyczaj do oczu lub uszu) można kupić w aptece – szklany z gumową końcówką lub plastikowy. Po każdorazowym przygotowaniu roztworu płukanie należy prowadzić aż do wyczerpania dawki. Raz przygotowana substancja powinna być na bieżąco wykorzystana, ponieważ woda utleniona pozostawiona inaczej niż w szczelnie zamkniętym pojemniku traci swoje właściwości w procesie utleniania.

Woda utleniona, znana także jako nadtlenek wodoru, której zazwyczaj używamy do przemywania ran, skutecznie radzi sobie także w wieloma patogenami, wirusami, bakteriami i grzybami. Wiele z mam zna jej zastosowanie jako sprawdzonego środka wybielającego i czyszczącego. Można nią zakraplać uszy w przebiegu przeziębienia lub grypy, ponieważ choroba rozpoczyna się od tego, że w uchu środkowym dochodzi do namnażania bakterii. Jeżeli infekcja jest już rozwinięta, roztworem wody utlenionej należy też płukać gardło. Stosowana profilaktycznie poprawia kondycję całego organizmu, a jej działanie odkażające jest przydatne również przy zmianach w obrębie jamy ustnej, np. aftach.

Zobacz film: Zapalenie zatok – objawy i leczenie Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 28.10.2018,
Opublikowano: 21.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Irena 15.11.2018r.

Ma Pani rację, Pani Jolu

Redakcja serwisu 30.10.2018r.

Tekst został sprawdzony raz jeszcze. Dziękujemy.

Kreo 17.10.2018r.

Przez większość artykułu woda jest zachwalana, a na końcu że badania naukowe mówią by lepiej jej nie używać. Genialne

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej