Wlewy witaminowe – czy są bezpieczne? Rzecznik Praw Pacjenta zabrał głos 

AndreyPopov/Getty Images

Choć nauka podważa skuteczność wlewów witaminowych, to wciąż są one stosowane i promowane przez osoby, które nie mają wykształcenia medycznego. Rzecznik Praw Pacjenta chce ukrócić te praktyki.

Wlewy witaminowe pod lupą Rzecznika Praw Pacjenta 

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta podało, że wciąż są osoby, które działają niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną i oferują pacjentom leczenie wlewami witaminowymi.

Rzecznik podkreśla, że każde zgłoszenie o takich praktykach nie pozostanie bez odpowiedzi. Jak czytamy w PAP-ie - "tylko latach 2020-2023 rzecznik wydał 36 decyzji uznających stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych, które dotyczyły stosowania produktów leczniczych (leków, wlewów witaminowych) niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną".

Interwencje dotyczyły sytuacji, gdy wlewy były stosowane "w profilaktyce i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych na tle miażdżycy, czyli chorób niedokrwiennych serca, miażdżyc tętnic obwodowych, miażdżyc tętnic szyjnych, miażdżyc tętnic mózgowych, stanów po udarze mózgu oraz u pacjentów w leczeniu zatruć metalami ciężkimi".

Jak możemy przeczytać w PAP-ie wlewy podawano bez wskazań, a ich aplikacja nie była poprzedzona badaniami, które wykazałyby stężenie danej substancji w organizmie. 

Biuro przekazało, że np. wlewy z witaminy C polecano osobom, które nadużywają alkoholu. Stosowano je u pacjentów z chorobą Alzheimera oraz z zaburzeniami poznawczymi (głównie u seniorów). Kroplówki z mieszanką witamin z grypy B aplikowano w przypadku napięcia nerwowego, zaburzeń hormonalnych, czy zaburzeń nerwicowo-depresyjnych.  

Koenzymu Q10 i żeń-szenia podany dożylnie miał "leczyć" z zaburzeń depresyjno-lękowych. 

Wlewy witaminowe - dlaczego są niebezpieczne? 

Trzeba mieć świadomość, że tego rodzaju terapie są niebezpieczne dla pacjentów i mogą wpłynąć na wdrożoną przez lekarza terapię i doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Choć nie ma żadnych dowodów na ich skuteczność, to osoby czy podmioty, które je oferują, często oszukują pacjentów i zapewniają, że  kuracja ich wyleczy.  

Biuro Rzecznika Praw Pacjentów poinformowało, że obecnie toczy się 13 postępowań "w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów w zakresie tej tematyki" - czytamy w PAP-e. 

Warto dodać, że osoby, które trudnią się takimi praktykami - mimo postępowania i zakazu ich wykonywania - nie zaprzestaną swoich działań, muszą liczyć z dotkliwą karą. Może ona wynosić nawet 500 tys. zł.

Jak czytamy w PAP-ie, w takich sytuacjach "Rzecznik Praw Pacjenta zawiadamia także organy odpowiedzialności zawodowej, np. rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy okręgowej izbie lekarskiej". 

Zobacz wideo: Jak powinna wyglądać suplementacja witamin?

36,6 

Źródło: PAP/Twoje Zdrowie 

Data aktualizacji: 09.08.2023,
Opublikowano: 09.08.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej