Właściwości i zastosowanie kwasu mlekowego

Fot. Maria Fuchs / Getty Images

Kwas mlekowy jest bardzo często wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, w szczególności podczas produkcji kremów do twarzy. Wzmaga między innymi wytwarzanie kolagenu, dzięki czemu zmniejsza utratę wody. Efektem tego jest miękka i elastyczna skóra twarzy.

Kwas mlekowy może być wykorzystywany do domowej produkcji naturalnych kosmetyków. Ogromną tego zaletą jest niski nakład finansowy. Jednak przed zastosowaniem produktu warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, gdyż kwas mlekowy nakładany na twarz musi być odpowiednio rozcieńczony.

Co to jest kwas mlekowy?

Kwas mlekowy inaczej nazywany jest kwasem alfa-hydroksypropionowym. Konsystencją przypomina gęsty, bezbarwny płyn. W zależności od stężenia wykorzystywany jest podczas różnych zabiegów kosmetycznych. Cechą charakterystyczną kwasu mlekowego jest łatwa rozpuszczalność w alkoholu, wodzie oraz w glikolu propylenowym. Nieprawidłowe lub zbyt długotrwałe stosowanie go może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, do których należą podrażnienia, zaczerwienienie oraz pieczenie skóry.

Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6.

Kwas mlekowy – zastosowanie i właściwości

Kwas mlekowy znalazł zastosowanie głównie w przemyśle kosmetycznym ze względu na właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwstarzejące. Może być nakładany na twarz w formie peelingu, kremu lub podczas innych profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Stosowany jest do regulacji poziomu pH – odbudowuje i przywraca naturalny, fizjologiczny odczyn skóry. Wzmaga produkcję oraz wydzielanie kolagenu, dzięki czemu skóra na twarzy staje się miękka i elastyczna. Ze względu na właściwości przeciwstarzeniowe stosowany jest jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych – spłyca powierzchniowe bruzdy i zmarszczki.

Kwas mlekowy zalecany jest na trądzik, wypryski, zaczerwienienia, zaskórniki oraz stany zapalne skóry. Ze względu na właściwości antybakteryjne odblokowuje pory, dzięki czemu twarz może być dokładnie oczyszczona. Wykorzystywany jest także w pielęgnacji skóry z przebarwieniami, bliznami lub nierównościami skórnymi, na przykład po trądziku.

Typ L kwasu mlekowego wzmaga produkcję ceramidów, które wzmacniają warstwę naskórka i tym samym barierę ochronną skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz ograniczają parowanie wody. Warto podkreślić, że prawidłowe i regularne stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym utrzymuje właściwy poziom glikozaminoglikanów odpowiedzialnych za nawodnienie skóry.

Z kosmetyków zawierających kwas mlekowy w wyższych stężeniach wykonuje się peelingi. Mają one na celu usunięcie martwych komórek naskórka i tym samym wyrównanie powierzchni skóry.

Kosmetyki z kwasem mlekowym na twarz

Preparaty kosmetyczne zawierające kwas mlekowy można bez problemu kupić w aptekach lub drogeriach. Dostępne są nie tylko kremy, ale również różnego rodzaju maseczki, peelingi. Stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym zalecane jest szczególnie osobom z wrażliwą i suchą skórą oraz z osłabionym, zniszczonym naskórkiem na skutek działania czynników zewnętrznych.

Polecamy: Krem BB – połączenie fluidu i kremu ochronnego. Jakie działanie ma ten kosmetyk?

Domowe sposoby wykorzystania kwasu mlekowego na twarz

Oprócz gotowych kosmetyków możliwe jest kupienie naturalnego kwasu mlekowego. Należy jednak zawsze zwracać szczególną uwagę na stężenie preparatu. Nie wolno nakładać kwasu mlekowego bezpośrednio na twarz bez wcześniejszego rozcieńczenia. Mogłoby to doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych i mocnego uszkodzenia i podrażnienia naskórka twarzy. Zalecane rozcieńczenie wynosi 1 : 3, czyli 1 łyżeczkę kwasu mlekowego należy rozpuścić w 3 łyżeczkach wody. Jednak w zależności od stężenia ilość zalecanej ilości wody się zmienia:

  • stężenie roztworu 10% otrzymujemy z 5 ml kwasu mlekowego w 43,75 ml wody,
  • stężenie roztworu 20% otrzymujemy z 10 ml kwasu mlekowego w 37,5 ml wody,
  • stężenie roztworu 30% otrzymujemy z 15 ml kwasu mlekowego w 31,75 ml wody,
  • stężenie roztworu 40% otrzymujemy z 21 ml kwasu mlekowego w 25,0 ml wody,
  • stężenie roztworu 50% otrzymujemy z 26 ml kwasu mlekowego w 18,75 ml wody.

Wykonanie domowego zabiegu na twarz nie jest skomplikowane. Głównie stosowane jest w celach złuszczających. Najpierw należy przygotować roztwór z kwasu mlekowego o odpowiednim stężeniu. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy roztwór nakłada się wacikiem na twarz na około 2–5 minut. Po tym czasie konieczne jest oczyszczenie twarzy dużą ilością najlepiej zimnej wody. Po takim zabiegu nie zaleca się nakładania makijażu przez 24 godziny.

Bibliografia:

  1. Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne: Farmakopea Polska IX. Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2011, s. 4574.
  2. Podręczny słownik chemiczny, Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004.
Data aktualizacji: 10.05.2019,
Opublikowano: 09.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej