Wirus grypy - jak wygląda i jak atakuje organizm?

Fot. Kadr z filmu 36,6 sezon 5, odcinek 5

Wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny - źle leczony może powodować bardzo groźne powikłania, które mogą zakończyć się nawet zgonem pacjenta. Jak wirus grypy wygląda? W jaki sposób atakuje organizm? Przekonajcie się. 

Grypę bardzo łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem, a tymczasem jest od niego o wiele groźniejsza. Według WHO rocznie w samej Europie wirus grypy zabija 40 tys. ludzi. W poprzednim stuleciu grypa zabiła ponad 100 milionów ludzi, czyli więcej niż I i II wojna światowa razem wzięte.

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jednak należy uściślić - przyczyną zgonów są powikłania po grypie. Wirus grypy składa się z białkowej otoczki i materiału genetycznego w środku. Każdego roku wirusy mutują, a naukowcom nie udało się wynaleźć szczepionki przeciwko chorobie, która dawałaby odporność dłużej niż na kilka miesięcy. 

To bardzo podstępne wirusy - każde kolejne pokolenie mutuje. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową - np. przez kichnięcie. Wirusy grypy rozprzestrzenia się błyskawicznie i atakuje każdą komórkę. Objawy ogólne pojawiają się po dwóch, trzech dniach od zakażenia - mówi prof. Krzysztof Łabuzek.

No właśnie - jakie są objawy grypy?

  • bóle mięśni,
  • ogólne rozbicie,
  • bóle głowy,
  • ból gałek ocznych z tyłu, przy ruchu.

Mogą pojawić się także inne objawy, które będą mieć związek z nadkażeniem organizmu bakteriami lub innymi wirusami, a wiec: katar, kaszel, ból gardła, bóle kostno-stawowe. 

Jeśli podejrzewamy u siebie grypę powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Chociaż wirusa grypy ciężko jest rozpoznać, to zawsze pomóc nam mogą testy diagnostyczne, np. wymaz z gardła, który jednoznacznie zdiagnozuje z jakim typem wirusa mamy do czynienia. 

W programie 36,6 dowiedzieliśmy się więcej o wirusie grypy. Zobaczcie, co mówią lekarze i dlaczego tak ważna jest konsultacja lekarska oraz w jaki sposób wirus grypy atakuje organizm:

Zobacz film: Grypa - co to za wirus, jak atakuje nasz organizm. Objawy grypy. Źródło: 36,6

Powikłania po przebytej grypie mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Najczęstszymi objawami powikłań po grypie są: 

  • obrzęki twarzy, 
  • uczucie ucisku w okolicach policzków, 
  • ból głowy, 
  • gorączka, 
  • katar, 
  • ból uszu, 
  • pogorszenie słyszenia (lub całkowita utrata słuchu), 
  • krótki oddech, 
  • przyspieszone tętno, 
  • ból brzucha, 
  • wymioty, 
  • niewydolność oddechowa. 

Wirus grypy może powodować zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha i zatok przynosowych oraz bardzo niebezpieczne zapalenie opon mózgowych i zapalenie osierdzia czy mięśnia sercowego. Może on także zaostrzać przebieg innych chorób, np. cukrzycy czy astmy. Grypy nie wolno lekceważyć. 

Zobaczcie historię Adriana, który po grypie miał bardzo poważne problemy zdrowotne:

Zobacz film: Powikłania po grypie - historia Adriana. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 09.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej