Wirus czikungunia - przyczyny, objawy i leczenie zakażenia wirusem

Fot. dimid_86 / Getty Images

Wirus czikungunia (chikungunya) powoduje u pacjenta chorobę, do której objawów zalicza się m. in. zapalenie kości, stawów i mięśni. Jest to choroba tropikalna, przenoszona przez komary egipskie i tygrysie, pochodzące z Azji i wschodniej Afryki. Jednak zarażenia wirusem pojawiają się już w Europie.

Komary roznoszące wirusa czikungunia pojawiły się już we Francji, Hiszpanii, we Włoszech, Czechach, Słowacji i Niemczech. Do tej pory choroba występowała jedynie na obszarach Azji i wschodniej Afryki. Na skutek ocieplenia klimatu komarów w Europie przybywa, podobnie jak chorób, które mogą roznosić. Komary przenoszące wirusa czikungunię można rozpoznać po charakterystycznej barwie - ich ciało jest czarne, a odnóża są w barwne pasy. Pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na czikungunię stwierdzono w Europie w 2007 roku.

Polecamy: Komar tygrysi – roznoszone choroby i objawy. Komar tygrysi w Polsce i w Europie

Z filmu dowiecie się więcej o najdziwniejszych chorobach tropikalnych:

Zobacz film: Najdziwniejsze choroby tropikalne. Źródło: Dzień Dobry TVN

Wirus czikungunia - objawy

Zarażenie wirusem czikungunia objawia się w pierwszej fazie gorączką, nudnościami, osłabieniem, wysypką, świądem. Może przypominać objawy grypy, jednak u chorych pacjentów pojawiają się także silne bóle stawów i mięśni, które mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Objawy choroby pojawiają się po około 2-5 dniach od ukąszenia komara, a gorączka trwa do kilku dni. Tym, co charakteryzuje chorobę są jednak bóle kostne - mięśni i stawów, które utrzymują się bardzo długo. Bardzo często u pacjentów występuje zapalenie spojówek.

Warto wiedzieć: Ukąszenie komara – czy w Polsce występuje chikungunya?

Wirus czikungunia - leczenie

Aby podjąć skuteczne leczenie należy potwierdzić zakażenie wirusem. W tym celu wykonuje się badania izolujące wirusa z krwi lub badania serologiczne z oznaczeniem przeciwciał. Po wykonaniu zwykłych badań laboratoryjnych we krwi można stwierdzić spadek ilości białych krwinek, płytek krwi, a także wzrost aktywności enzymów wątrobowych i kreatyniny.

Możliwe jest jedynie leczenie objawowe choroby czikungunia - stosuje się leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne (przeciwwskazane jest podawanie kwasu acetylosalicylowego).

Wirus czikungunia - zapobieganie

Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi czikungunia, dlatego aby zapobiegać chorobie należy stosować repelenty i unikać ukąszeń przez komary. Zalecane jest noszenie odzieży ochronnej (długie rękawy i długie spodnie, włożone w skarpety), stosowanie moskitier, używanie repelentów oraz olejków eterycznych odstraszających insekty (np. lawendowy, eukaliptusowy).

Zobaczcie, o czym należy pamiętać po powrocie z tropikalnych wakacji:

Zobacz film: O czym należy pamiętać po powrocie z tropików. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 24.06.2019,
Opublikowano: 24.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej