"Wiele badań się powtarza, czy nas na to stać?" Bioetyk o poszukiwaniach leków na COVID-19
Thana Prasongsin/getty images
- Ani presja społeczna, ani oczekiwanie publiczne, by szybko wskazać lek lub opracować szczepionkę - nie usprawiedliwia uproszczeń, przyzwolenia na robienie złej nauki – mówi bioetyk dr Joanna Różyńska. Jej zdaniem wiele z tematów badań się powtarza.
Wiele badań się powtarza
WHO zarejestrowała ponad 3000 badań powadzonych w kierunku nowych terapii przeciwko COVID-19. Wiele z tematów badań się powtarza. Tak uważa bioetyk dr Joannę Różyńską z UW, którą PAP zapytało o nowe wyzwania bioetyczne, które pojawiają się w nauce w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Przewodnicząca Komitetu Bioetyki przy prezydium PAN zwróciła uwagę na problem braku koordynacji badań naukowych przeciw COVID-19, które prowadzi się na świecie.
- Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia zarejestrowanych jest ponad 3000 badań w kierunku nowych szczepionek czy terapii przeciwko SARS-COV-2. Jeśli przejrzy się ten rejestr - widać, że część grup w różnych częściach świata bada te same substancje. Pojawia się pytanie: czy powinniśmy tak marnować pieniądze i zasoby ludzkie, żeby w sposób nieskoordynowany w kilkudziesięciu czy nawet kilkuset miejscach prowadzić takie same badania? - zastanawia się bioetyk.
Presja społeczna nie usprawiedliwia uproszczeń
- Ani presja społeczna, ani oczekiwanie publiczne, by szybko wskazać lek lub opracować szczepionkę - nie usprawiedliwia uproszczeń, przyzwolenia na robienie złej nauki – zwraca uwagę dr Różyńska.
Jej zdaniem mimo pilnej potrzeby wypracowania leku, naukowcy nie mogą robić odstępstw standardów metodologicznych, jakie stawia się rzetelnym badaniom naukowym. To one gwarantują rzetelną wiedzę naukową. Pandemia nie może być więc wymówką, by np. zaniżać wielkość próby badawczej.
Zdaniem ekspertki w obecnej sytuacji pandemii należy dochować standardów, które stosuje się w innych prowadzonych badaniach klinicznych nowych leków. Pomimo tego, że sporo one kosztują i wymagają dużo czasu, to tylko w ten sposób można dokładnie wychwycić efekty danej terapii.
Zobacz film: Badania kliniczne. Jak złagodzić przebieg COVID-19?
źródło: 36,6
Autor:
Magdalena Gudowska
Data aktualizacji: 14.06.2020,
Opublikowano: 14.06.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?