WHO zezwoliła na podawanie indyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 - Covaxin
FatCamera GettyImages
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zezwoliła w środę na stosowanie w nagłych wypadkach wyprodukowanej w Indiach szczepionki przeciw COVID-19 - Covaxin. Jak przekazała, preparat wykazuje skuteczność na poziomie 78 proc. i jest ósmą szczepionką przeciw Covid-19 z zezwoleniem WHO.
Covaxin rekomendowana jest dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia. Do pełnego zaszczepienia trzeba podać w odstępie czterech tygodni dwóch dawek preparatu. Covaxin "wyjątkowo dobrze nadaje się dla państw o niskich i średnich dochodach z powodu łatwości jej przechowywania" - poinformowała WHO.
"Zezwolenie wydane przez WHO jest zdecydowanym krokiem w kierunku globalnego dostępu do Covaxin, która jest pewna i skuteczna; w dużej mierze jest już używana w Indiach" - mówił doktor Krishna Ella, szef indyjskiego koncernu Bharat Biotech, produkującego szczepionkę.
Na komunikat WHO pozytywnie zareagował na Twitterze minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar, który stwierdził, że homologacja "ułatwi podróże wielu indyjskim obywatelom (...)".
Według indyjskiego koncernu farmaceutycznego, do końca bieżącego roku, będzie on w stanie wyprodukować miliard dawek preparatu Covaxin.
Obecnie poza nowo dodaną indyjską szczepionką przeciw Covid-19, na liście bezpiecznych preparatów WHO znajdują się: Pfizer/Biontech, Moderna, dwa preparaty Astra Zeneca, Johnson & Johnson, Sinopharm i Sinovac.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?