Nosić czy nie nosić? WHO wyraziło swoje stanowisko odnośnie używania maseczek

Getty Images

Nosić czy nie nosić - oto jest pytanie. Światowa Organizacja Zdrowia nie zostawia nas jednak bez odpowiedzi i wyraża swoje stanowisko w tej kwestii.

Społeczna izolacja i częsta oraz dokładna higiena rąk – dzięki tym dwóm czynnościom można wygrać walkę z koronawirusem i co do tego nikt nie ma wątpliwości. Zwątpienie rodzi jednak noszenie masek. Jedni wychodzą w nich z domu, drudzy nie czują potrzeby ich zakładania. Różni specjaliści mają również odmienne zdanie na temat ich stosowania. Światowa Organizacja Zdrowia nie pozostała jednak obojętna wobec tej spornej kwestii i w poniedziałek wyraziła swoje stanowisko w tym temacie.

WHO potwierdza, że maski powinni nosić tylko chorzy i ci, którzy się nimi opiekują

Światowa Organizacja Zdrowia mówi jasno – w większości przypadków nie zaleca się noszenia maseczki przez zdrowe osoby. Wyjątkiem są tylko ci, którzy opiekują się chorymi na COVID-19. A kto bezapelacyjnie powinien ją zakładać? Pacjenci zarażeni koronawirusem, ludzie mający objawy zainfekowania SARS-CoV-2 czy właśnie ich opiekunowie. Dodajmy również, że maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy umiemy je odpowiednio ściągnąć i gdy łączy się ich stosowanie z częstym myciem rąk i niedotykaniem okolic oczu, nosa i ust.

Dr Mike Ryan z WHO tłumaczy także, że nie istnieją żadne dowody na to, że noszenie maseczki przez zdrowych przynosi na masową skalę jakąkolwiek korzyść. Szkodliwe może być jednak jej nieumiejętne ściąganie. Czym to grozi? Przeniesieniem na siebie wszystkiego tego, przed czy próbowaliśmy się chronić. Poza tym z noszeniem masek przez zdrowych wiąże się jeszcze jedna sprawa, a mianowicie braki na całym świecie tego rodzaju odzieży ochronnej. Zdrowe osoby, używając masek, nie pomagają więc sobie, a jednocześnie zabierają coś, co może innym (na przykład lekarzom) uratować zdrowie i życie.

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Jeśli zdrowa osoba czuje jednak olbrzymią potrzebę noszenia maseczki, powinna wiedzieć, jak bezpiecznie z niej korzystać. A zatem? Przed założeniem należy umyć ręce lub zdezynfekować je odpowiednim płynem. Ponadto zakładając maseczkę, należy się upewnić, ze nie ma przerw między materiałem, a twarzą i że zakrywa ona nos i usta. Trzeba też pamiętać, by pod żadnym pozorem nie dotykać maski z przodu, a gdy stanie się ona wilgotna, natychmiast wymienić na nową. Jak ściągnąć maskę? „Od tyłu”. Po ściągnięciu trzeba od razu wyrzucić ją do zamykanego kosza i umyć ręce.

Zobacz film: Uchodźczynie z Czeczenii zainicjowały w Gdańsku szycie maseczek dla personelu szpitali

Źródło: TVN24


Data aktualizacji: 02.04.2020,
Opublikowano: 01.04.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Danuta 02.04.2020r.

Dlaczego prowadzący (w autobusie ,,koronawirus")nie używa rękawiczek i maseczki gdy jeździ i rozmawia z gośćmi na wizji?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej