WHO dała zielone światło dla testowania ziołowych leków na COVID-19

Getty Images/ Geir Pettersen

Wyścig po skuteczny lek na COVID-19 trwa. I choć kluczowymi zawodnikami byli do tej pory głównie naukowcy z Europy, Azji czy Ameryki, dzięki nowej decyzji WHO do gry wchodzą także afrykańscy uczeni, którzy zgodnie z międzynarodowymi standardami będą prowadzić badana kliniczne nad ziołowymi preparatami w walce z koronawirusem. 

Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła wspierać afrykańskie kraje w badaniach nad tradycyjnymi, ziołowymi lekami, które mogłyby pomóc w leczeniu COVID-19. Wspomniane testy mają się oczywiście odbywać według międzynarodowych standardów. Dodajmy, że WHO podjęło tę decyzję kilka miesięcy po tym, jak prezydent Madagaskaru - Andry Rajoelina - promował napój na bazie artemizji (bylicy rocznej) jako lek na koronawirusa. Roślina ta jest stosowana między innymi w leczeniu malarii. Przypomnijmy również, że działanie to powszechnie krytykowano. Preparat dystrybuowano jednak na Madagaskarze i sprzedawano w innych afrykańskich krajach.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie 

WHO pozwala na testowanie ziołowych leków w walce z koronawirusem

W zeszłą sobotę eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zatwierdzili protokół III fazy badań klinicznych ziołolecznictwa pod kątem COVID-19, a także statut i zakres uprawnień w zakresie powołania komisji monitorującej dane i bezpieczeństwo takich testów. Dodajmy, że partnerami WHO są w tym przypadku Afrykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Komisja Spraw Społecznych Unii Afrykańskiej.

Jeżeli okaże się, że produkt medycyny tradycyjnej jest bezpieczny, skuteczny i wysokiej jakości, WHO zaleci szybką produkcję lokalną na dużą skalę

 - twierdzi regionalny dyrektor WHO, Prosper Tumusiime.

Członek Organizacji dodał również, że początek pandemii, podobnie jak epidemia wirusa Eboli w Afryce Zachodniej, pokazał, że należy w tych regionach wzmocnić system opieki zdrowotnej i przyspieszyć programy badawczo-rozwojowe, w tym te, dotyczące tradycyjnych leków.

Przeczytaj też: Polska szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 - właśnie powstał jej prototyp

Zobacz, kto i gdzie najczęściej zaraża się koronawirusem.

Źródło: x-news

Artemizja - co to jest za roślina i jakie ma właściwości? 

To inaczej bylica roczna. Roślina ta pochodzi z rodziny astrowatych. Jej ziele wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze czy przeciwwirusowe. W krajach afrykańskich używa się jej często w lecznictwie, nie tylko malarii, lecz także grypy, gorączki, dreszczy, stanów zapalnych czy grzybicy. Co ciekawe artemizję stosuje się też jako środek odstraszający owady.

Naparu z bylicy nie powinny spożywać kobiety w ciąży i mamy karmiące. Warto również wiedzieć, że zbyt duże dawki preparatów na bazie artemizji powodują biegunkę, wymioty, skurcze drgawki i utratę apetytu. 

Chcesz własnoręcznie przygotować napar z bylicy? Jedną łyżkę liści zalej ciepłą szklanką wody. Miksturę odstaw na godzinę, a później odcedź. 

Data aktualizacji: 23.09.2020,
Opublikowano: 23.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej