Wazokonstrykcja, czyli skurcz naczyń krwionośnych. Jakie są jej przyczyny?

Fot.: spanteldotru / Getty Images

Wazokonstrykcja to skurcz naczyń krwionośnych, który prowadzi do zwężenia ich światła. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu, która pojawia się pod wpływem kilku czynników, np. stresu, niskiej temperatury lub kofeiny. Konsekwencją wazokonstrykcji jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Ściany naczyń krwionośnych zbudowane są z mięśni gładkich. Ich skurcz jest niezależny od woli człowieka, może być jednak wywołany przez substancje chemiczne lub pobudzenie nerwowe. Proces ten jest w pełni regulowany przez autonomiczny układ nerwowy. Skurcz naczyń krwionośnych powoduje zmniejszenie ich średnicy. Pozwala to na regulowanie przepływu krwi, ochronę przed jej utratą w momencie urazu oraz utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Zjawisko to fachowo określa się jako wazokonstrykcja. Jej przeciwieństwem jest wazodylatacja.

Co to jest wazokonstrykcja?

Wazokonstrykcja oznacza skurcz mięśni gładkich, które znajdują się w ścianach naczyń krwionośnych. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu na działanie pewnych czynników. Pozwala utrzymać homeostazę (stan równowagi środowiska wewnętrznego). Wazokonstrykcja zachodzi niezależnie od woli człowieka.

Wazokonstrykcja powoduje zwężenie światła naczyń krwionośnych. Przyczynia się to do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, dzięki czemu w niektórych sytuacjach możliwe jest utrzymanie go na prawidłowym poziomie. Skurcz mięśni gładkich w żyłach i tętnicach to także:

  • możliwość termoregulacji, czyli utrzymania optymalnej temperatury ciała (zabezpieczenie przed utratą ciepła);
  • ochrona organizmu przed nadmierną utratą krwi w przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego;
  • możliwość zmniejszenia miejscowego przepływu krwi;
  • możliwość skierowania większej ilości krwi do narządów, które w danym momencie potrzebują jej więcej.

Przyczyny wazokonstrykcji

Wazokonstrykcja jest zjawiskiem, które może zostać wywołane przez czynniki pochodzenia endogennego (pochodzące z organizmu) lub egzogenne (pochodzące ze środowiska zewnętrznego). Pobudzają one receptory obecne w mięśniach gładkich, w wyniku czego dochodzi do ich skurczu.

Substancje, które powodują wazokonstrykcję, to:

  • wazopresyna (hormon antydiuretyczny);
  • adrenalina i noradrenalina;
  • efedryna i pseudoefedryna;
  • tromboksany;
  • ksylometazolina;
  • kofeina;
  • substancje zawarte w narkotykach.

Przyczyną wazokonstrykcji może być również stres, niska temperatura, uraz mechaniczny, który spowodował uszkodzenie tkanek i krwawienie, nadmierne spożycie soli oraz palenie papierosów.

Do czego prowadzi wazokonstrykcja?

W większości przypadków wazokonstrykcja jest zjawiskiem pożądanym, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie homeostazy organizmu. Zdarza się jednak, że ściany naczyń krwionośnych mogą być zbyt wrażliwe na działanie czynników stymulujących wazokonstrykcję. Pojawiają się wówczas dolegliwości takie jak bóle głowy, nadciśnienie tętnicze, objaw Raynauda.

Objaw Raynauda to skurcz tętnic w obrębie dłoni i stóp. Dochodzi do niego pod wpływem niskiej temperatury lub emocji. Niekiedy pojawia się samoistnie, bez żadnej przyczyny. Problem dotyczy głównie osób z niskim ciśnieniem tętniczym, częściej kobiet. Objaw Raynauda przebiega w 3 fazach:

  • zblednięcia – skóra przyjmuje kolor kredowobiały, jest zimna, pojawiają się zaburzenia czucia;
  • zasinienia – dochodzi do zdrętwienia i bólu dłoni lub stopy (lub poszczególnych palców);
  • przekrwienia – skóra staje się czerwona, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i pieczenie.

Wazokonstrykcja a nadciśnienie tętnicze

Wazokonstrykcja, czyli skurcz naczyń krwionośnych jest przyczyną zmiany siły, z którą krew napiera na tętnice i żyły. Dochodzi wówczas do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. W pewnych sytuacjach jest to zjawisko pożądane. Problem pojawia się, kiedy wysokie wartości utrzymują się stale. U takich osób rozwija się schorzenie układu krążenia, jakim jest nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze jest wywołane nadwrażliwością komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych na czynniki wywołujące skurcz. Na jego wystąpienie są szczególnie narażone osoby, które spożywają dużą ilość soli, doświadczają stresu i dużych emocji, palą papierosy, prowadzą siedzący tryb życia. Nadciśnienie tętnicze wymaga leczenia (farmakologicznego i niefarmakologicznego) oraz zmiany stylu życia.

Wazokonstrykcja a wazodylatacja

Zjawiskiem przeciwnym do wazokonstrykcji jest wazodylatacja. Polega ona na rozkurczu mięśni w ścianach naczyń krwionośnych. W konsekwencji dochodzi do rozszerzenia ich światła i spadku ciśnienia tętniczego krwi. Substancje, które ją powodują to: histamina, tlenek azotu, prostaglandyny, papaweryna, adenozyna, a także adrenalina i noradrenalina (ale tylko w naczyniach krwionośnych w mięśniach szkieletowych). Zjawisko wazodylatacji jest ważne u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym – wazodylatatory stosuje się w terapii farmakologicznej.

Zobacz wideo: Jak działa układ krążenia?

36,6

Bibliografia:

1. P. Trojan i wsp., Śródbłonek – niedoceniany organ. Budowa i rola w procesach fizjologicznych, [w:] „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych”, 2014, t. 63, nr 4, s. 555–568.

2. B. Gryglewska i wsp., Mikrokrążenie a nadciśnienie tętnicze, [w:] „Nadciśnienie tętnicze”, 2001, t. 5, nr 4, s. 229–234.

Data aktualizacji: 28.04.2022,
Opublikowano: 28.04.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej