Wampir energetyczny – przyczyny, cechy. Jak się przed nim bronić?

Fot: Zero Creatives / gettyimages.com

Wampir energetyczny (emocjonalny) to osoba, która – w sposób świadomy lub nie –manipuluje emocjami, a w konsekwencji także zachowaniem innych ludzi. Celem jej działania jest utrzymanie pozytywnego obrazu samego siebie, zdobycie zainteresowania czy poczucia kontroli nad rzeczywistością.

Wampiryzm energetyczny to pojęcie ukute w języku potocznym, które stało się terminem wykorzystywanym w psychologii. Emocjonalny wampir „wysysa” ze swoich „ofiar”życiową energię, podkopuje ich radość, optymizm, pewność siebie, poczucie własnej wartości, wpędza w poczucie winy, bezradności. Obcowanie z nim może nawet wywoływać objawy somatyczne, takie jak ból głowy, wzmożone napięcie mięśniowe, zmęczenie. O ile stosunkowo łatwo bronić się przed wampirem energetycznym, z którym nie trzeba przebywać na co dzień, staje się to problemem w relacjach rodzinnych czy zawodowych.

Kim jest wampir energetyczny?

Wampiry energetyczne to ludzie, którzy – ze względu na deficyty, jakich doświadczyli w dzieciństwie – nie osiągnęli emocjonalnej dojrzałości i nie potrafią budować szczerych, głębokich relacji. Jako dzieci najczęściej nie zaznali wystarczająco dużo miłości i zainteresowania ze strony dorosłych. Nauczyli się, że zdobywają je wówczas, gdy dzieje im się krzywda lub gdy sprawiają problemy. Tym samym zyskali dysfunkcjonalny wzorzec zaspokajania swoich potrzeb – poprzez manipulowanie otoczeniem, wymuszanie na nim uwagi, określonych emocji, postaw. W dorosłym życiu są to osoby o niskiej samoocenie, często cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.

Wampir emocjonalny traktuje ludzi w sposób instrumentalny. Może robić to nieświadomie lub z premedytacją, choć zwykle nie czuje, że wyrządza komuś krzywdę. Skoncentrowany wyłącznie na sobie, nie szanuje, a często nawet nie zauważa potrzeb innych. Oczekując wiele, nie daje nic w zamian. Ofiarą wampirów energetycznych padają zwykle osoby empatyczne, które mają problem z wytyczaniem granic „własnego terytorium”. Nauczone są – najczęściej także na skutek doświadczeń z dzieciństwa (np. związanych z niedojrzałością rodziców) – angażować się w problemy innych, przejmować za nie odpowiedzialność.

Cechy wampira energetycznego

Objawy kontaktu z wampirem energetycznym – zmęczenie, irytacja, zwątpienie w wartość własnych przekonań – są zwykle bardziej ewidentne niż intencje takiej osoby. Łatwo ulec wrażeniu, że ma ona słuszność, gdy próbuje narzucać innym swoje zdanie, lub że jest naprawdę pokrzywdzona, gdy jedynie wchodzi w rolę ofiary. Jak zatem rozpoznać wampira energetycznego? Emocjonalny wampiryzm wyraża się w szeregu strategii. Wampir energetyczny może:

  • dużo mówić, nie próbując nawet słuchać i nie interesując się tym, co inni mają do powiedzenia,
  • skupiać na sobie uwagę, grając rolę osoby szczególnie doświadczonej, tajemniczej czy niedostępnej,
  • stale domagać się potwierdzania własnej wartości, komplementowania osiągnięć,
  • mieć potrzebę nieustannego wsparcia, czyjegoś towarzystwa,
  • starać się wzbudzać współczucie, troskę innych osób,
  • negować wszystkie pomysły na rozwiązanie swoich problemów (nie jest to jego celem – pragnie jedynie dzielić się swoją frustracją),
  • szukać przyczyny wszelkich niepowodzeń w czynnikach zewnętrznych – nigdy w sobie,
  • cechować się przesadną podejrzliwością, wszelkie działania innych ludzi interpretując jako wymierzone przeciw sobie,
  • narzekać na wszystko, obniżając nastrój swoim rozmówcom,
  • nieustannie oceniać i krytykować innych (często – wyszukując ich słabości),
  • przypisywać innym własne błędy, złe intencje czy emocje (nie dostrzegając ich u siebie),
  • obrażać się, wzbudzać poczucie winy, stosować szantaż emocjonalny,
  • wywoływać negatywne emocje, prowokować kłótnie.

Niezależnie od przyjętej strategii wampir emocjonalny zyskuje dobre samopoczucie, znajdując się w centrum uwagi, przejmując kontrolę nad sytuacją. Czerpie satysfakcję zarówno z zainteresowania, jak i z zakłopotania czy irytacji osób, które udało mu się zaangażować w swoją emocjonalną grę.

Jak się bronić przed wampirem energetycznym?

Ponieważ działania wampirów energetycznych są męczące, a często nawet wyniszczające, bezwzględnie należy się przed nimi bronić. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że niezależnie od tego, jak bliskimi są osobami, nie trzeba, a nawet nie można brać odpowiedzialności za ich problemy.

W przypadku wampira energetycznego niebędącego krewnym czy współpracownikiem obrona jest stosunkowo łatwa. Należy wówczas nie wchodzić z nim w głębszą relację, wyraźnie określać własne granice, nie zdradzać na swój temat szczegółów, które mógłby wykorzystać, nie wdawać się w dyskusje światopoglądowe, z dystansem traktować wygłaszane przez niego sądy.

Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana, gdy wampir energetyczny to mąż czy przełożony. Wówczas trudniej o asertywne reakcje, zachowanie spokoju. Niemniej należy chronić sferę swojego komfortu, nie dając się sprowokować, wciągać w awantury czy wpędzić w poczucie winy. By obronić się przed wampirem emocjonalnym, warto demaskować jego gry, szczerze i wprost komunikować własne potrzeby i odczucia, zwłaszcza gdy jego zachowanie jest krzywdzące (nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę).

Dobrze jest ważyć swoje własne słowa, by „nie dolewać oliwy do ognia”. Swoje uczucia czy sądy najlepiej weryfikować w rozmowach z innymi bliskimi osobami. Jeśli wampir energetyczny to życiowy partner, najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie wspólnej terapii.

Jeśli wszystkie sposoby na wampira energetycznego zawiodą, chronić się można przed nim jedynie poprzez całkowite wykluczenie go ze swojego życia. O ile zmiana pracodawcy może oznaczać podwyżkę czy nowe możliwości rozwoju, zerwanie kontaktu z bliską osobą jest niemal zawsze bolesne. Warto jednak podjąć taką decyzję, by zachować radość życia i energię na inne, bardziej wartościowe znajomości.

Zobacz film: Dlaczego pary nie chcą skorzystać z pomocy terapeuty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 19.06.2018,
Opublikowano: 19.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Nandor 10.05.2020r.

Znam jednego takiego, wyjątkowo potężny wampir energetyczny - Colin Robinson

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej