Waginoza bakteryjna – leczenie i objawy u kobiet w wieku rozrodczym

Fot. twinsterphoto / Getty Images

Waginoza bakteryjna jest rozpoznawana w czasie badania ginekologicznego poprzez wykonanie wymazu z przedsionka i ścian pochwy. O infekcji świadczy biała, rzadka wydzielina o rybim zapachu. Zazwyczaj nie towarzyszą jej inne objawy.

Waginoza bakteryjna należy do najczęstszych przyczyn nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych u kobiet w wieku rozrodczych. Bardzo często nie wywołuje objawów chorobowych. Pochwa naturalnie zasiedlona jest przez pałeczki kwasu mlekowego, warunkujące optymalne (kwaśne) pH pochwy. Niekiedy dochodzi jednak do rozwoju innych bakterii, jak np. Mycoplasma hominis czy Gardnerella vaginalis, które wypierają fizjologiczne pałeczki kwasu mlekowego i powodują waginozę, czyli zapalenie bakteryjne pochwy. Waginoza bakteryjna kojarzona jest przede wszystkim z kobietami aktywnymi seksualnie, choć to nieprawda i nie uznaje się jej za chorobę przenoszoną drogą płciową. Inne czynniki predysponujące do jej pojawienia się to: rasa czarna, wkładka wewnątrzmaciczna i palenie papierosów.

Objawy waginozy bakteryjnej

Wiele kobiet nie zgłasza żadnych objawów waginozy bakteryjnej. Nie pojawiają się ani bolesność, ani świąd czy podrażnienie zewnętrznych narządów płciowych. Jedynym objawem zgłaszanym przez kobietę jest intensywny, rybi zapach wydzieliny pochwowej. W badaniu ginekologicznym lekarz stwierdza obecność rzadkiej wydzieliny o białej, jednorodnej barwie, która pokrywa ściany pochwy.

Jakie mogą być powikłania waginozy bakteryjnej?

Nie prowadzono badań mogących stwierdzić, czy bezobjawowa waginoza bakteryjna może skutkować rozległym zapaleniem narządów miednicy mniejszej, choć oczywiście może mieć na jego rozwój pewien wpływ. Zdarza się, że waginoza bakteryjna przyczynia się do powstania ropni po zabiegach przezpochwowych. Z pewnością duże powikłania może nieść waginoza bakteryjna u kobiet w ciąży. Zwiększa ona bowiem ryzyko poronień, porodów przedwczesnych, przedwczesnego pęknięcia wód płodowych czy zapalenia błony śluzowej macicy.

Nie można również zapomnieć o nierzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej u mężczyzn będących partnerami seksualnymi kobiet z waginozą bakteryjną.

Polecamy: Grzybica pochwy (infekcja grzybicza) w ciąży – objawy, zagrożenia, leczenie

Rozpoznanie waginozy bakteryjnej

Rozpoznanie waginozy bakteryjnej odbywa się podczas badania ginekologicznego po stwierdzeniu co najmniej 3 z następujących cech:

  • białe, jednorodne upławy z pochwy,
  • w obrazie mikroskopowym obecność Clue cells, czyli komórek jeżowych,
  • pH wydzieliny z pochwy powyżej 4,5,
  • rybi zapach wydzieliny, szczególnie po podaniu roztworu zasady z 10% wodorotlenku potasu (KOH) do probówki z wydzieliną.

Poza tym można wykorzystać metodę barwienia wymazu z pochwy i oceny mikroskopowej (badanie bakteriologiczne pochwy). Jeśli dominują pałeczki Lactobacillus, mówi się o prawidłowym wymazie. Jednak pojawienie się dodatkowych bakterii patologicznych świadczy o pośrednim stanie chorobowym. Jeśli patologiczne bakterie dominują, wtedy rozpoznawana jest waginoza bakteryjna.

Leczenie waginozy bakteryjnej

Podjęcie leczenia jest konieczne u kobiet wykazujących objawy chorobowe, ciężarnych i poddawanych niektórym zabiegom. Domowe metody leczenia w tej jednostce chorobowej nie znajdują zbyt dużego zastosowania. Absolutnie odradza się wykonywania irygacji pochwy i stosowania żeli do kąpieli, szamponów czy środków antyseptycznych. Najlepiej w domu do higieny intymnej wykorzystuje się specjalne preparaty o neutralnym pH, przeznaczone do higieny okolic intymnych.

W leczeniu stosuje się metronidazol bądź klindamycynę. Można je podać doustnie bądź alternatywnie można włączyć do leczenia specjalne żele dopochwowe z metronidazolem bądź kremy dopochwowe z klindamycyną. Skuteczność tych metod jest porównywalna, choć ocenia się, że metronidazol ma mniejszy niż klindamycyna niszczący wpływ na pałeczki Lactobacillus.

Podczas leczenia metronidazolem nie wolno spożywać alkoholu. Warto powstrzymać się od współżycia, ponadto trzeba pamiętać, że klindamycyna może uszkodzić prezerwatywę. Leki stosowane w leczeniu waginozy bakteryjnej u kobiet również mogą być przyjmowane w czasie ciąży. Jedynie podczas karmienia piersią nie poleca się metronidazolu ze względu na jego przenikanie do mleka kobiecego. Dlatego w tej grupie kobiet najczęściej wybiera się dopochwowe leczenie klindamycyną jako metodę z wyboru.

Wykonywano badania wpływu leczenia partnerów seksualnych na częstotliwość nawrotu choroby. Jednak stwierdzono, że przeleczenie partnerów nie ma wpływu na częstość nawrotu. Dlatego też nie stosuje się rutynowego leczenia partnerów seksualnych.

Zobacz film: Grzybica pochwy w ciąży. Objawy i leczenie. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 14.04.2018,
Opublikowano: 13.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej