Wady serca u dzieci i u dorosłych – jak wcześnie można je wykryć? Objawy i leczenie wad serca

Mehmet Hilmi Barcin GettyImages

Wrodzone wady serca u dzieci to dość duży problem kardiologów dziecięcych. Wady serca rozpoznaje się średnio u 10 na 1000 żywo urodzonych dzieci. Do wystąpienia wad serca predysponują obciążenia rodzinne, infekcje w czasie ciąży, leki, alkohol, a także wady genetyczne.

Wady serca dzieli się przede wszystkim na wrodzone, które mogą zostać wykryte już w okresie noworodkowym, oraz nabyte, powstające na skutek niektórych chorób. Dodatkowo istnieje podział wad serca na sinicze i niesinicze. Najczęstszą wrodzoną wadą serca u dzieci jest ubytek przegrody międzykomorowej (VSD), a u dorosłych – dwupłatkowa zastawka aortalna. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych najczęstszą siniczą wadą serca jest tetralogia Fallota, a nabytą wadą zastawkową – zwężenie zastawki aortalnej.

Polecamy: Zastawki serca – budowa, wady, operacja wymiany i sztuczna zastawka

Wrodzone wady serca u noworodków

Wrodzone wady serca stanowią około 20% przyczyn wczesnych zgonów noworodków. Dzieli się je przede wszystkim na przewodozależne i przewodoniezależne. W życiu płodowym, pomiędzy aortą a pniem płucnym, czyli dwoma dużymi naczyniami tętniczymi wychodzącymi z serca, istnieje połączenie w postaci przewodu tętniczego. Ten przewód czynnościowo ulega zamknięciu w pierwszej dobie życia, a anatomicznie do końca 2. miesiąca. Jeśli wrodzona wada serca jest przewodozależna, dziecko w pierwszej dobie może nie prezentować niepokojących objawów. Dopiero kiedy przewód tętniczy zaczyna się zamykać, dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. Wczesne zdiagnozowanie wady pozwala na utrzymanie drożności przewodu tętniczego i niedopuszczenie do jego czynnościowego zamknięcia, co skutkowałoby krytycznym pogorszeniem dobrostanu noworodka i zgonem.

Przewodozależne wady serca dzieli się na:

  • Wady serca z przewodozależnym przepływem płucnym:
  1. atrezja tętnicy płucnej,
  2. tetralogia Fallota,
  3. atrezja zastawki trójdzielnej,
  4. anomalia Ebsteina.
  • Wady serca z przewodozależnym przepływem systemowym:
  1. przerwanie ciągłości łuku aorty,
  2. hipoplazja lewego serca,
  3. koarktacja aorty,
  4. atrezja zastawki aortalnej.
  • Wady serca z przewodozależnym mieszaniem się krwi:
  1. serce jednokomorowe,
  2. przełożenie wielkich pni tętniczych.

Dodatkowo wrodzone wady serca dzieli się na:

  • Sinicze:
  1. tetralogia Fallota,
  2. zarośnięcie zastawki trójdzielnej,
  3. zarośnięcie zastawki płucnej,
  4. przełożenie wielkich pni naczyniowych,
  5. nieprawidłowy spływ żył płucnych.
  • Niesinicze:
  1. kanał przedsionkowo-komorowy,
  2. drożny przewód tętniczy,
  3. otwór międzyprzedsionkowy,
  4. otwór międzykomorowy.

Jakie są objawy wad serca u dzieci?

Objawy zależą przede wszystkim od wieku dziecka i wady serca. Sinica jako jeden z podstawowych objawów klinicznych pojawia się, dopiero gdy poziom hemoglobiny odtlenowanej przekracza 5g%. Dodatkowo stwierdza się nieprawidłowe tony serca, obecność szmerów patologicznych i objawy niewydolności serca. Jeśli chodzi o tę ostatnią grupę objawów, jest ona zróżnicowana ze względu na wiek. U niemowląt niepokojącymi objawami są problem z karmieniem, brak przyrostu masy ciała, znaczne pocenie się w trakcie jedzenia i snu, ponadto świszczący oddech i kaszel. Pojawiają się też nawracające infekcje dróg oddechowych. U dzieci starszych objawami są męczliwość i utrata apetytu. Można też u nich stwierdzić powiększenie wątroby, śledziony, przyspieszenie akcji serca i oddechu, bladą, marmurkowatą skórę, dodatkowe tony serca, obrzęki.

Wrodzone wady serca u dorosłych

Zdarza się, że wady serca są niewielkie, wywołują bardzo nieistotne szmery nad sercem u dzieci, nie wymagają leczenia i utrzymują się aż do dorosłego wieku. Część wad może ujawnić się dopiero u młodych dorosłych. Można się spotkać z ubytkiem przegrody międzyprzedsionkowej, przetrwałym przewodem tętniczym, ubytkiem przegrody międzykomorowej, koarktacją aorty czy zwężeniem drogi odpływu z prawej bądź lewej komory.

Leczenie wad serca u dzieci i dorosłych

W zależności od rodzaju wady i objawów, jakie daje, kardiolodzy i kardiochirurdzy decydują o dalszym postępowaniu. Nie każda wada serca wymaga interwencji kardiochirurgicznej, coraz częściej korzysta się z przeznaczyniowych dostępów, co powoduje, że spora część zabiegów obciążona jest mniejszym ryzykiem powikłań. Niektóre wady serca wymagają kilkuetapowego postępowania kardiochirurgicznego.

Wrodzone wady serca u dzieci. Jak wcześnie można wykryć nieprawidłowości? Zobacz wideo:

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 17.12.2020,
Opublikowano: 17.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

dAWID 03.09.2019r.

NIKT NIE DAŁ LINKA GDZIE MOŻNA OGLĄDNĄĆ CAŁY TEN ODCINEK.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej