W Kędzierzynie - Koźle zmarł 18-latek. To najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce

Getty Images

W piątek popołudniu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 18-latka w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźle. Młody mężczyzna miał choroby współistniejące.

Kiedy docierały do nas pierwsze informacje o koronawirusie, większość z nas nie przypuszczała, że patogen ten w tak krótkim czasie rozprzestrzeni się po świecie. I choć na początku wydawało się, że najgroźniejszy jest głównie dla seniorów, dziś historie z całego świata pokazują, że życie i zdrowe może zabrać także młodym. W Polsce do tej pory z powodu COVID-19, czyli choroby, którą powoduje SARS-CoV-2, zmarło ponad pięćset pacjentów. Najmłodsza ofiara miała 18 lat.

O śmierci młodego mężczyzny poinformowało w piątek popołudniu Ministerstwo Zdrowia. Zainfekowany koronawirusem zmarł w jednoimiennym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Mężczyzna miał choroby współistniejące. Jak donoszą media, ofiara była wcześniej jednym z podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Ozimku. Przypomnijmy, że w tej placówce zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono u 33 z 34 pacjentów.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Jak COVID-19 przechodzą dzieci i młodzież?

Choć nie można dziś już z pełną pewnością powiedzieć, że dzieci są w czasie pandemii całkowicie bezpieczne, eksperci wciąż nie mają wątpliwości, że najmłodsi COVID-19 przechodzą bardzo łagodnie. Maluchy dużo rzadziej zarażają się też koronawirusem. Z czego to wynika? Trudno aktualnie znaleźć właściwą odpowiedź na to pytanie. Naukowcy zaznaczają jednak, że dzieci mogą być chronione przez przeciwciała matki, które przedostały się przez łożysko oraz przez te, które znajdują się w mleku matki. Poza tym wyższą odporność mogą im dawać także szczepienia, które regularnie otrzymują. Dodatkowo stosunkowo niewiele dzieci posiada choroby przewlekłe.

Koronawirus w Polsce

Na ten moment w naszym kraju zdiagnozowano 11 067 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 499 osób zmarło, a 2 126 uznano za zdrowe. I choć liczba zachorowań wciąż rośnie, rząd zdecydował się powoli poluźniać obostrzenia. Od 20 kwietnia ponownie otwarto parki i lasy, a z domu znowu można wyjść w celach rekreacyjnych. Od 16 kwietnia w miejscach przestrzeni publicznej musimy jednak zakrywać nos i usta. Na tę chwilę placówki edukacyjne pozostają zamknięte do 24 maja.

Przeczytaj też: Pierwszy na świecie test podatności na koronawirusa powstaje w Polsce

Zobacz film: Uwaga! TVN: Wielopokoleniowa rodzina zarażona COVID-19? "Trzy tygodnie oczekiwania na testy"

Źródło: UWAGA! TVN

Data aktualizacji: 25.04.2020,
Opublikowano: 25.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej