W jakich warunkach koronawirus rozprzestrzenia się najszybciej?
Getty Images
Włoscy naukowcy odkryli, że najlepsze warunki do rozwoju SARS-CoV-2 ma wtedy, gdy na zewnątrz jest suche i chłodne powietrze. Czy wiosna niesie nam nadzieję na pokonanie patogenu?
Najlepsze warunki do rozwoju koronawirusa
5 stopni Celsjusza i niski poziom wilgotności – to właśnie takie warunki działają na korzyść rozwoju epidemii koronawirusa. Włoscy naukowcy - Francesco Ficetola i Diego Rubolini z Wydziału Nauk i Polityki Środowiskowej Uniwersytetu w Mediolanie przeanalizowali zależności pomiędzy wzrostem zachorowań a czynnikami pogodowymi. Bazowali oni również na danych od amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Do jakich jeszcze wniosków doszli naukowcy z Italii? Zauważyli oni, że epidemia wolniej rozwija się w tych regionach, gdzie klimat jest gorący i wilgotny. Podobnie zresztą, jak w przypadku grypy. Dodatkowo stwierdzili również, że przykładowo zanieczyszczenie powietrza, gęstość zaludnienia lub też poziom służby zdrowia nie wpływa znacząco na rozprzestrzenianie się koronawirusa. I choć to ważne odkrycia, o SARS-CoV-2 wciąż wiemy mało i na ten moment nadal toczymy z nim nierówną walkę.
Koronawirus na świecie
Na ten moment na świecie zdiagnozowano ponad 940 000 zarażeń koronawirusem, z czego ponad 47 500 ludzi zmarło. W Polsce natomiast do tej pory wykryto 2633 przypadki, z czego 45 pacjentów straciło życie. Sytuacja dramatycznie wygląda w tej chwili w Stanach Zjednoczonych (ponad 200 000 zakażeń i 5 000 ofiar śmiertelnych), a także we Włoszech (ponad 110 000 zakażeń i 13 000 ofiar śmiertelnych) i Hiszpanii (ponad 100 000 zakażeń i 9 000 ofiar śmiertelnych). Wszystkie te państwa „przeskoczyły” już statystyki z Chin, czyli epicentrum SARS-CoV-2 (ponad 80 000 zakażeń i 3 000 ofiar śmiertelnych).
Zobacz film: 17-latek miał wypadek na quadzie. Interweniujący policjanci objęci kwarantanną
Źródło: TVN24
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 02.04.2020,
Opublikowano: 02.04.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?