W jaki sposób mydło niszczy koronawirusa?

Getty Images

Odkąd koronawirus przekroczył granice Polski, lekarze i naukowcy alarmują, by często i dokładnie myć ręce. Dlaczego? A chociażby dlatego, że mydło stanowi jedno z najpotężniejszych narzędzi walki z patogenem.

30 sekund, ciepła woda i mydło – tyle wystarczy, by… zabić koronawirusa. I choć mycie rąk przy użyciu zwykłego, tradycyjnego mydła wydaje nam się działaniem prozaicznym, okazuje się, że jest to czynność, która może uratować nam zdrowie.

W jaki sposób mydło zabija koronawirusa?

Warto wiedzieć, że ten patogen pod mikroskopem wygląda jak kulka, obrośnięta kolcami (tak, tak, to stąd wzięła się nazwa). Niemniej „pod” tymi kolcami znajduje się lipidowa otoczka, którą rozpuszcza właśnie mydło. Czy, aby „zmyć” wirusa z powierzchni wystarczy sama woda? Niezupełnie. Potrzebna jest bowiem substancja, która go zneutralizuje – wirus musi się dezaktywować, tak by nie przeniknąć do ludzkich komórek. Poza mydłem możesz użyć również wysokoprocentowego alkoholu (60%) lub też żeli, które zawierają go w swoim składzie. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości, że woda i mydło dają najlepsze efekty. Dlaczego? Aby z dłoni zetrzeć wszystkie wirusy, potrzeba nie tylko dużej dawki żelu, ale także bardzo dokładnego roztarcia płynu w ręce. Mydło łatwiej rozchodzi się po dłoniach, a woda spłucze wszystko, co „złe”. Poza tym piana zaburza chemiczne wiązania, które umożliwiają wirusom przyczepianie się do powierzchni.

Jak prawidłowo myć ręce?

Przede wszystkim postaraj się, żeby czynność ta nie trwała krócej niż 30 sekund. Poza tym zacznij od opłukania dłoni ciepłą wodą, a następnie przejdź do namydlenia ich. Płyn dokładnie rozprowadź po powierzchni, pocierając o siebie wyprostowane ręce – z każdej strony. Nie zapominaj także o kciuku, przestrzeni między palcami oraz okolicami nadgarstków. Ostatni krok? Spłucz pianę obficie wodą i wytrzyj ręce do sucha papierowym ręcznikiem. Uwaga! Jeśli czyścisz dłonie w publicznej toalecie, nie używaj suszarek, ponieważ są one siedliskiem zarazków. Poza tym pamiętaj, by czystymi rękami nie dotykać już kurków, kranu czy drzwi. Jak więc zakręcić wodę czy wyjść z toalety? Ochroń dłonie papierowym ręcznikiem, który skutecznie ograniczy kontakt z nowymi zarazkami. Ręce myj za każdym razem, gdy przyjdziesz do domu, skorzystasz z toalety, wyrzucisz śmieci czy będziesz dotykać paczek/kartonów.

zobacz film: Co to jest koronawirus?

Źródło: Discovery Life

Data aktualizacji: 25.03.2020,
Opublikowano: 25.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej