Kaca najlepiej wypocić? W jaki sposób alkohol wpływa na trening

Getty Images/ Luca Sage

Istnieje przekonanie, że kaca najlepiej jest wypocić na siłowni.  I choć brzmi to jak dobry plan, w rzeczywistości ma z nim niewiele wspólnego. Jak picie alkoholu może wpłynąć na trening i czy po spożyciu  procentowych napojów można próbować swoich sił na bieżni? Sprawdź!

Czy można ćwiczyć po alkoholu? Jeśli jesteś pijany – oczywiście, że nie. Natomiast, gdy przed treningiem wypiłeś jedno piwo lub też za tobą huczna impreza z procentami, nikt prawdopodobnie nie wyrzuci cię  z sali. Niemniej zanim zdecydujesz się na aktywność fizyczną po spożyciu kilku drinków, wiedz, że przyniesie ci to mało korzyści.

Przeczytaj też: Alkohol to puste kalorie i prosta droga do problemów z wątrobą. Co trzeba wiedzieć o alkoholu?

Alkohol przed treningiem 

Na co trzeba się nastawić, decydując się na trening po alkoholu? Przede wszystkim na kiepską koordynację ruchową, co w konsekwencji może doprowadzić do urazów i kontuzji. Pamiętaj bowiem, że wyskokowe napoje oddziałują na centralny układ nerwowy, czyli wydłuża się czas reakcji naszego organizmu, a także znacznie obniża koncentracja.

Dodajmy również, że alkohol odwadnia nasze ciało. Jeśli więc dodamy do tego wzmożoną aktywność fizyczną i nieuzupełnianie płynów przed i w trakcie uprawiania sportu, mamy gotowy przepis na zawroty i bóle głowy, senność czy wzdęcia.

Co jeszcze serwujemy sobie łącząc drinki i ćwiczenia? Hipoglikemię. Jak to możliwe? Alkohol pity przed aktywnością fizyczną zaburza proces syntezy glukozy. Jeśli dodatkowo trzyma się dietę niskowęglowodanową, można doprowadzić do sytuacji, kiedy poziom glukozy we krwi spada poniżej 55 mg. Nie ryzykuj więc, bo chyba nie chcesz na własnej skórze odczuwać zimnych potów, drżenia mięśni, osłabienia czy uczucia niepokoju?

Alkohol po treningu

A co z wypiciem napoju procentowego po wykonaniu ćwiczeń? To również nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Alkohol utrudnia regenerację mięśni, podtrzymując wysoki poziom kortyzolu w organizmie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz materiał poniżej. 

Źródło: x-news

Skuteczne sposoby na kaca

Trening nie jest najlepszym lekarstwem na kaca. Zamiast polepszenia samopoczucia, może zwiększyć ryzyko kontuzji, spowodować odwodnienie czy większe osłabienie. Co więc zrobić, by zwalczyć niepożądane skutki spożywania alkoholu? 

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Jeśli na co dzień pijesz około 1,5 litra wody, po imprezowej nocy sięgnij co najmniej po 2,5 litra. Poza tym zdecyduj się na długi spacer (trochę ruchu i świeżego powietrza potrafi zdziałać cuda). Staraj się także zjeść rosół, kapuśniak czy jajecznicę. 

Przeczytaj też: Błędy, które prawdopodobnie popełniasz, gdy masz kaca

Data aktualizacji: 27.08.2020,
Opublikowano: 27.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej