Czy można ćwiczyć po alkoholu? Jeśli jesteś pijany – oczywiście, że nie. Natomiast, gdy przed treningiem wypiłeś jedno piwo lub też za tobą huczna impreza z procentami, nikt prawdopodobnie nie wyrzuci cię z sali. Niemniej zanim zdecydujesz się na aktywność fizyczną po spożyciu kilku drinków, wiedz, że przyniesie ci to mało korzyści.
Alkohol przed treningiem
Na co trzeba się nastawić, decydując się na trening po alkoholu? Przede wszystkim na kiepską koordynację ruchową, co w konsekwencji może doprowadzić do urazów i kontuzji. Pamiętaj bowiem, że wyskokowe napoje oddziałują na centralny układ nerwowy, czyli wydłuża się czas reakcji naszego organizmu, a także znacznie obniża koncentracja.
Dodajmy również, że alkohol odwadnia nasze ciało. Jeśli więc dodamy do tego wzmożoną aktywność fizyczną i nieuzupełnianie płynów przed i w trakcie uprawiania sportu, mamy gotowy przepis na zawroty i bóle głowy, senność czy wzdęcia.
Co jeszcze serwujemy sobie łącząc drinki i ćwiczenia? Hipoglikemię. Jak to możliwe? Alkohol pity przed aktywnością fizyczną zaburza proces syntezy glukozy. Jeśli dodatkowo trzyma się dietę niskowęglowodanową, można doprowadzić do sytuacji, kiedy poziom glukozy we krwi spada poniżej 55 mg. Nie ryzykuj więc, bo chyba nie chcesz na własnej skórze odczuwać zimnych potów, drżenia mięśni, osłabienia czy uczucia niepokoju?
Alkohol po treningu
A co z wypiciem napoju procentowego po wykonaniu ćwiczeń? To również nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Alkohol utrudnia regenerację mięśni, podtrzymując wysoki poziom kortyzolu w organizmie.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz materiał poniżej.
Skuteczne sposoby na kaca
Trening nie jest najlepszym lekarstwem na kaca. Zamiast polepszenia samopoczucia, może zwiększyć ryzyko kontuzji, spowodować odwodnienie czy większe osłabienie. Co więc zrobić, by zwalczyć niepożądane skutki spożywania alkoholu?
Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Jeśli na co dzień pijesz około 1,5 litra wody, po imprezowej nocy sięgnij co najmniej po 2,5 litra. Poza tym zdecyduj się na długi spacer (trochę ruchu i świeżego powietrza potrafi zdziałać cuda). Staraj się także zjeść rosół, kapuśniak czy jajecznicę.
Przeczytaj też: Błędy, które prawdopodobnie popełniasz, gdy masz kaca