W Chinach pojawił się nowy szczep grypy o potencjale pandemicznym. WHO będzie bacznie przyglądać się badaniom
Getty Images
W Chinach wykryto nowy szczep grypy o potencjale pandemicznym. Naukowcy ostrzegają, że jest on przenoszony przez świnie i istnieje ryzyko, że może zarazić się nim także człowiek. Światowa Organizacja Zdrowia zapewnia, że bacznie będzie się przyglądać badaniom nad nowym wirusem.
W Chinach wykryto nowy szczep grypy o potencjale pandemiczny
Świat nie zdążył jeszcze wygrać z koronawirusem, a na linii horyzontu już pojawia się kolejny wróg, a mianowicie nowy szczep grypy. Odkryli go badacze w Chinach. Eksperci obawiają się jednak, że może on szybko mutować i łatwo się rozprzestrzeniać, ponieważ jest nowy i ludzie posiadają niewielką na niego odporność. Dodajmy, że ustalono także, iż w tej chwili przenoszony jest przez świnie.
Co powinno się w tej chwili robić? Przede wszystkim, aby zapobiec kolejnej pandemii należy zwalczać patogen u świń i jednocześnie monitorować pracowników przemysłu trzody chlewnej.
G4 EA H1N1, bo to o tym wirusie mowa, może atakować ludzkie komórki oddechowe. Na tę chwilę badacze znaleźli dowody na to, że osoby pracujące w chińskich rzeźniach i chlewniach, mieli ślady przejścia choroby wywołanej właśnie nowym patogenem.
I choć wirus ten jest dość podobny do wirusa świńskiej grypy, jest on odporny na dostępne dziś na rynku szczepionki. Eksperci apelują więc, by nie skupiać całej swojej uwagi na walce z koronawirusem. Nowego patogenu nie można bowiem ignorować i poczekać, aż zacznie rozprzestrzeniać się na skalę SARS-CoV-2. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia będzie bacznie obserwować badania chińskich naukowców nad nowym szczepem grypy.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?