W Brazylii z koronawirusem walczą gangi narkotykowe

Getty Images

Na co dzień nie stoją po stronie prawa. W czasach kryzysu to jednak oni pilnują porządku w mieście. Handlarze narkotyków w Rio de Janeiro wprowadzają "godzinę policyjną", apelują o pozostanie w domach i rozdają mydło.

Sytuacja epidemiologiczna w Brazylii jest równie nieciekawa, jak w wielu krajach na świecie. W tym południowo-amerykańskim państwie do tej pory stwierdzono blisko 3000 zarażeń koronawirusem, z czego zmarło 77 osób. I mimo że brazylijskie władze podejmują walkę z tym patogenem, gangi narkotykowe również musiały przyłączyć się do tej bitwy. Jak twierdzą ich przedstawiciele, robią to, ponieważ rząd jest ślepy na to, co dzieje się w ubogich i najbardziej zaludnionych dzielnicach Rio de Janeiro.

Jak gangi narkotykowe zwalczają koronawirusa?

I trzeba przyznać, że działań, których podejmują się gangsterzy, nie mogłaby powstydzić się żaden rząd. Co więc robią grupy przestępcze? Wprowadzają „godzinę policyjną” – mieszkańcom nie wolno wychodzić z domów po godzinie 20:00, zabraniają organizowania zgromadzeń (przemieszczać wolno się jedynie dwójkami), a dodatkowo rozdają mydło i apelują o częste mycie rąk. Co grozi za niedopasowanie się do tych reguł? Kary, choć nie wiadomo jakie…

Do tej pory do walki z koronawirusem przyłączyły się między innymi gangi Red Command (jedna z największych i najpoważniejszych grup przestępczych w Brazylii) i handlarze narkotyków z Morro dos Prazeres.

Koronawirus na świecie

Na ten moment na świecie zdiagnozowano ponad 530 000 zarażeń SARS-C0V-2, z czego ponad 24 000 pacjentów zmarło. Najgroźniej epidemia rozwija się we Włoszech, Hiszpanii, Francji oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast koronawirusa wykryto u 1244 osób, z czego 16 straciło życie. Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski – ostrzega jednak, że przypadków COVID-19 będzie coraz więcej, a największy szczyt zachorowań jest jeszcze przed nami.

Zobacz film: Jak poradzić sobie z izolacją społeczną?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 27.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej