USG piersi i jajników - niezbędne w profilaktyce nowotworowej

Fot.: zayacsk / stock.adobe.com

USG piersi oraz jajników jest skuteczną metodą na wykrycie wszystkich zmian zachodzących w ciele kobiety. Warto je wykonywać regularnie, podobnie jak samobadanie piersi. 

W profilaktyce nowotworowej bardzo ważne są badania. Wcześnie wykryte zmiany pozwalają na podjęcie skutecznego leczenia i dają lepsze rokowania. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza oraz samobadanie piersi. 

Samobadanie piersi

Każda kobieta przynajmniej od ukończenia 20 roku życia powinna codziennie badać swoje piersi. Pozwoli to na dobre poznanie swojej anatomii i szybkie wyrycie zachodzących zmian. Także lekarz ginekolog podczas każdej wizyty (przynajmniej raz do roku) powinien zbadać kobiecie piersi. 

Wskazaniem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem są wszelkie niepokojące zmiany. A co powinno nas zaniepokoić?

  • guzki;
  • stwardnienia;
  • zagłębienia;
  • owrzodzenia;
  • dołeczki, "pomarańczowa skórka";
  • wyciek z brodawki;
  • zmiana kształtu;
  • wciągnięcie brodawki;
  • poszerzony układ żylny.

Zobacz film: Samobadanie piersi. Źródło: Dzień Dobry TVN

USG piersi

Między 20 a 30 rokiem życia każda z nas powinna raz do roku wykonywać USG piersi. Dobrze jest zbierać badania, by w razie niepokojących objawów móc je porównać. Później należy wykonywać także mammografię - jeśli nie znajdujemy się w grupie ryzyka (zachorowania na nowotwór piersi w rodzinie) wystarczy wykonać badanie co dwa lata. Panie po 40 znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na raka szyjki macicy, zatem ważne są regularne wizyty u ginekologa oraz cytologia. Z kolei po 50 roku życia mammografię należy wykonywać, podobnie jak USG piersi, raz w roku.

Zobacz także: Jak rozpoznać oznaki raka piersi?

To jest ważne!

USG piersi jest badaniem bezbolesnym. Zaleca się, aby pacjentka była w pierwszej połowie cyklu, najlepiej tuż po miesiączce. Przy okazji badania piersi lekarz sprawdza też okoliczne węzły chłonne.

Zobacz film: Mammografia piersi. Dlaczego warto się badać? Źródło: Dzień Dobry TVN

USG jajników

USG jajników jest badaniem przez pochwę. Kobieta kładzie się na kozetce (nie na fotelu ginekologicznym), a lekarz wprowadza do pochwy specjalną sondę. Badanie nie jest bolesne i powinno być wykonywane raz do roku. Może przeprowadzić je lekarz ginekolog podczas rutynowej wizyty. USG jajników nie wykonuje się w ciąży.

USG jajników pozwala wykryć:

Zobacz także: Jak wygląda biopsja mammotomiczna? Zalecenia po zabiegu

Zobacz film: Objawy, leczenie raka jajnika. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 19.12.2017,
Opublikowano: 12.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej