USG kolana – ile kosztuje i jak przeprowadza się USG kolana?

Fot: fotolia.com

USG kolana jest powszechnie stosowanym badaniem, pozwalającym na prawidłową diagnostykę chorób zwyrodnieniowych, reumatoidalnych lub urazów zachodzących w obrębie stawu kolanowego. Bezbolesne i nieinwazyjne USG kolana kosztuje od 80 do nawet 300 zł. 

USG kolana, czyli badanie ultrasonograficzne, przeprowadza się dość często, ponieważ staw kolanowy, największy i najbardziej skomplikowany staw u człowieka, jest również szczególnie narażony na uszkodzenia, zwłaszcza łękotki oraz więzadeł. Konstrukcja stawu łączącego kość udową z kością piszczelową pozwala na podtrzymywanie masy ciała i umożliwia przenoszenie siły i mocy potrzebnej do wykonywania szeregu czynności fizycznych: wstawania, chodzenia, biegania, podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków czy wchodzenia lub schodzenia po schodach. Jednocześnie kolano jest podatne na skręcenie, naciągnięcie czy działanie sił bocznych.

USG kolana – co należy wiedzieć na jego temat?

USG kolana jest popularną metodą diagnostyczną, wykorzystującą właściwości fal ultradźwiękowych do uzyskania wewnętrznego obrazu stawu kolanowego. Często bywa uzupełniana innymi badaniami, np. zdjęciem radiograficznym (RTG) lub rezonansem magnetycznym (RM), co pozwala na precyzyjne rozpoznanie chorób zwyrodnieniowych, reumatoidalnych lub urazów powstałych w obrębie stawu kolanowego.

Wskazaniem do wykonania USG kolana są zwykle:

  • ból, obrzęk i zaczerwienienie;
  • urazy kolana;
  • stan zapalny;
  • ograniczenia w prostowaniu lub zginaniu nogi w kolanie;
  • wykryte palpacyjnie zmiany guzowate i torbiele w okolicy dołu podkolanowego;
  • przebyta operacja kolana i podejrzenie powstania krwiaka, ropnia lub przestrzeni płynowych;
  • schorzenia reumatoidalne (zwykle reumatoidalne zapalenie stawów, natomiast u dzieci – młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów).

Badanie ultrasonograficzne kolana umożliwia ocenę jamy stawu kolanowego i podkolanowego, kaletki, chrząstki kłykci kości udowej, rzepki, więzadła, ścięgna oraz łąkotki. W porównaniu do powszechnie stosowanego przed laty zdjęć rentgenowskich pozwala zobrazować przede wszystkim tkanki miękkie i struktury okołostawowe, takich jak chrząstka, torebka stawowa, błona maziowa czy ścięgna.

USG kolana często jest wykonywane u osób po urazach, które skarżą się na ból połączony z obrzękiem stawu kolanowego, a nawet z ograniczeniem jego zakresu ruchu. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu można wówczas stwierdzić m.in. wysięk w stawie, uszkodzenie więzadeł, mięśni, ścięgien, chrząstki na kłykciach kości udowej czy łąkotek, a także stan zapalny kaletek.

U osób po przebytej operacji kolana USG pozwala rozpoznać krwiaki, ropnie, przestrzenie płynowe oraz septyczne zapalenie stawu. W przypadku pacjentów zmagających się z chorobami reumatologicznymi, badanie wykorzystuje się głównie do oceny stopnia wysięku w stawie (a także różnicowanie go od łuszczki zapalnej w obrębie stawu, kaletkach i pochewkach ścięgien), przerostu błony maziowej i jej ukrwienia oraz rozpoznawania pęknięcia ścięgien.

Ile kosztuje USG kolana?

USG kolana można wykonać bezpłatnie, ponieważ tego typu badania refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety często wiąże się to z długim, niekiedy nawet kilkutygodniowym oczekiwaniem. Dlatego wiele osób korzysta z szerokiej oferty komercyjnej ultrasonografii, przeprowadzanej zarówno przez prywatne, jak i państwowe placówki służby zdrowia. USG kolana kosztuje wówczas od 80 do 300 zł.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, że kolano w czasie wykonywania ultrasonografii powinno być odsłonięte, dlatego nie można przychodzić do gabinetu w gipsie czy opatrunku.

Okolicę stawu kolanowego pokrywa się specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie emitowanych przez głowicę urządzenia fal ultradźwiękowych, które odbijają się od poszczególnych struktur wewnętrznych i wracają do sondy, gdzie zostają poddane analizie i przetworzone na obraz widoczny na monitorze osoby wykonującej USG.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Badanie początkowo przeprowadzane jest w pozycji leżącej na plecach ze swobodnie ułożoną kończyną. W trakcie wykonywania USG lekarz prosi pacjenta o zmienianie położenia nogi, dzięki czemu wynik badania jest pełniejszy, pozyskuje się również dodatkowe informacje, obserwując struktury anatomiczne w ruchu (tzw. badanie dynamiczne). Bardzo ważnym elementem USG kolana jest ocena dołu podkolanowego – wykonuje się ją, gdy pacjent leży na brzuchu.

Podczas przeprowadzania USG kolana sprawdza się m.in.:

W razie konieczności stosuje się również inne techniki obrazowe, zwłaszcza tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej