Urolog: lekarz specjalista od chorób układu moczowo-płciowego

Fot: doroguzenda / fotolia.com

Urolog zajmuje się badaniem i leczeniem układu moczowego i płciowego. Diagnozuje i leczy wrodzone i nabyte wady w budowie prącia, choroby jąder i prostaty oraz choroby pęcherza i nerek. W zakresie kompetencji urologa leżą problemy od nietrzymania moczu po choroby nowotworowe.

Wizyta u urologa może być krępująca, ponieważ lekarz tej specjalności zajmuje się intymnymi obszarami ciała. Wielu urologów to mężczyźni, ale dla niektórych kobiet bardziej komfortowe jest badanie przez urologa kobietę – należy wybrać lekarza zgodnie z własnymi preferencjami.

Urolog: czym się zajmuje? Leczenie chorób układu moczowo-płciowego

Urolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Specjalizuje się w schorzeniach męskich narządów płciowych, a także chorobach nerek i pozostałych części układu moczowego u mężczyzn i kobiet. Urolog dziecięcy leczy te same schorzenia u dzieci. Zwłaszcza wcześniaki na różnych etapach życia mogą mieć problemy z nerkami – w takich przypadkach nadzór urologa nad leczeniem jest niezbędny.

Urolog leczy przypadki o różnym stopniu skomplikowania, ale takie, które wykraczają poza kompetencje lekarza pierwszego kontaktu.

Co leczy urolog? Zakres kompetencji urologa

Urolog zajmuje się chorobami związanymi z układem moczowym i płciowym. U mężczyzn diagnozuje i leczy choroby zewnętrznych narządów płciowych, takie jak:

  • wodniak jądra – nadmierne gromadzenie płynu surowiczego w osłonkach jądra, leczy się zabiegowo lub operacyjnie,
  • stulejka – zwężenie ujścia napletka, leczy się zabiegowo poprzez nacięcie napletka lub jego usunięcie,
  • wnętrostwo – gdy jądra nie zstąpiły do moszny, występuje tylko u dzieci, leczy się operacyjnie,
  • załupek – wadliwa budowa napletka utrudniająca jego sprowadzenie na żołądź, leczy się zabiegowo lub operacyjnie jak stulejkę.

Urolog to lekarz również od przerostu prostaty, czyli gruczołu krokowego (stercza). Zajmuje się także zaburzeniami erekcji i impotencją, która często wynika z przerostu i choroby nowotworowej gruczołu krokowego. Diagnozuje i leczy też żylaki powrózka nasiennego, które mogą być przyczyną niepłodności u mężczyzn.

Urolog specjalizuje się także w rozpoznawaniu i leczeniu chorób układu moczowego u mężczyzn, kobiet i dzieci. Najczęściej są to:

  • kamica układu moczowego – polegająca na powstawaniu tzw. złogów w nerkach lub pęcherzu, mogą one wywołać atak kolki nerkowej, jeśli zablokują przepływ przez którąkolwiek część układu; leczy się ją farmakologicznie, technikami nieinwazyjnymi (litotrypsją przezustrojową, nefrolitotrypsją przezskórną lub ureterorenoskopią) bądź operacyjnie (w przypadku kolki nerkowej),
  • krwiomocz – zjawisko występowania krwi w moczu, wymaga szczegółowej diagnostyki,
  • zaleganie moczu w pęcherzu, nietrzymanie moczu,
  • torbiele nerek,
  • infekcje i stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych – szczególnie często występuje zakażenie i zapalenie pęcherza moczowego u kobiet.

Od czego jeszcze jest urolog? Lekarz tej specjalizacji leczy (czasem we współpracy z onkologiem) choroby nowotworowe układu płciowo-moczowego takie jak rak jądra, rak prostaty czy rak pęcherza. Zajmuje się również nowotworami nerek.

Przychodnia urologiczna – jak wygląda badanie u urologa? Badania diagnostyczne

Przed wizytą u urologa należy zadbać o higienę miejsc intymnych. Na wizytę zabiera się wyniki wcześniejszych badań, w tym krwi, moczu i obrazowych związanych z układem moczowo-płciowym. Należy również zanotować nazwy przyjmowanych leków. O nie zapyta lekarz podczas wywiadu.

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego następuje badanie. U kobiet polega ono na dotykowej ocenie podbrzusza, okolic lędźwiowych kręgosłupa (wykluczenie objawu Goldfama), a także sprawdzeniu okolicy krocza, przebiegu i ujścia cewki moczowej. Zwykle urolog zleca też badanie moczu, a w przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej – badanie moczu na posiew.

U mężczyzn badanie urologiczne wygląda nieco inaczej. W przypadku chorób zewnętrznych narządów płciowych kluczowe jest badanie naoczne, przy schorzeniach jąder – badanie dotykowe, a czasem także wykonanie ultrasonografii, a gdy problemy sugerują chorobę prostaty – badanie jej przez odbyt. W celu zbadania gruczołu krokowego lekarz wsuwa w odbyt badanego palec lub dwa i dotykowo ocenia kształt i rozmiar stercza. Podczas wizyty lekarz bada również objaw Goldfama, czyli czy występuje ból w okolicy lędźwiowej podczas wstrząsania.

Zapalenie pęcherza moczowego - skąd się bierze i jak skutecznie z nim walczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Dobry urolog przeprowadza diagnostykę w oparciu nie tylko o badania palpacyjne (dotykowe). Gdy to konieczne, wykonuje również nieinwazyjne badania obrazowe, w tym:

  • ultrasonografię (USG) dróg moczowych – wykonuje się z pełnym pęcherzem i po jego opróżnieniu,
  • urografię – USG układu moczowego z kontrastem, pokazuje przepływ moczu przez drogi moczowe,
  • zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej – służy do wykrywania kamieni w układzie moczowym.

Możliwe jest również przeprowadzenie badań inwazyjnych, takich jak przezodbytnicze badanie prostaty sondą, badanie urodynamiczne (służące do rejestracji ciśnienia w pęcherzu) czy cystoskopia (wziernikowanie pęcherza moczowego).

Urolog może zlecić badanie ogólne moczu, badanie PSA (specyficznego antygenu sterczowego) i poziomu testosteronu.

Dostępność usług urologicznych i ich koszt

Do urologa można udać się na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego. Lekarz ten przyjmuje w przychodni urologicznej, do której można się umówić na wizytę refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wizyta w prywatnym gabinecie jest płatna i nie wymaga skierowania. Koszt wizyty u urologa to od około 90 do około 200 złotych. Dodatkową opłatę należy uiścić w przypadku wykonywania zabiegów chirurgicznych, np. usuwania stulejki. Cena takiego zabiegu to od około 1000 do 1700 złotych.

Jak zbudowany jest układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej