Ultradźwięki w kosmetyce i w medycynie estetycznej. Zabiegi, efekty, przeciwwskazania

Fot: screensolutions gmbh / fotolia.com

Zabiegi ultradźwiękami wykorzystuje się w medycynie estetycznej oraz w kosmetyce. Do najpopularniejszych z nich należą: peeling kawitacyjny, usuwanie przebarwień czy nieinwazyjna liposukcja ultradźwiękami.

Mianem ultradźwięków określa się drgania mechaniczne o częstotliwości większej niż 20 kHz. Częstotliwość ta jest na tyle wysoka, że ultradźwięki nie są słyszalne dla ludzkiego ucha. W kosmetyce i medycynie najczęściej wykorzystuje się fale o częstotliwości 1 MHz i 3 MHz, przy czym, im mniejsza częstotliwość, tym głębiej fale wnikają w tkanki. Ultradźwięki wprawiają skórę oraz tkanki podskórne w drgania i wibracje. Tym samym pobudzają procesy regeneracyjne oraz przyspieszają metabolizm komórek. Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków wykorzystuje się do:

  • dogłębnego oczyszczenia cery,
  • redukcji zmarszczek i poprawy napięcia skóry,
  • usuwania sińców pod oczami,
  • usuwania przebarwień i blizn,
  • redukcji trądziku i niedoskonałości cery,
  • zmniejszenia porów,
  • poprawy nawilżenia cery,
  • zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej,
  • redukowania cellulitu.

Modelowanie sylwetki – liposukcja ultradźwiękowa. Opinie i efekty zabiegu

Liposukcja ultradźwiękowa (nazywana czasem lipolizą ultradźwiękową) polega na nieinwazyjnym (bez użycia skalpela), miejscowym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na wykonaniu na powierzchni skóry masażu przy użyciu specjalnej głowicy emitującej ultradźwięki. Fale dźwiękowe o określonej częstotliwości niszczą błony komórek tłuszczowych. Uwolniony w ten sposób tłuszcz przedostaje się do krwi, skąd trafia do wątroby, gdzie jest rozkładany, a następnie wydalany z organizmu. Zabieg może być przeprowadzony na dowolnym obszarze ciała. Najczęściej przeprowadza się liposukcję takich okolic, jak: brzuch, biodra, uda, ramiona.

Jak medycyna estetyczna wykorzystuje ultradźwięki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Przeciwwskazania do zabiegów ultradźwiękowych. Źródło: Bez skazy.

Efekty liposukcji ultradźwiękowej widoczne są już po pierwszym zabiegu. Dla osiągnięcia satysfakcjonującego rezultatu poleca się przeprowadzenie serii 5-10 zabiegów. Cena jednego zabiegu wynosi zwykle 70-150 złotych i jest zależna od obszaru poddawanego liposukcji.

Po zabiegu można zaobserwować następujące efekty:

Ultradźwięki – przeciwwskazania

Liposukcji oraz innych zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków nie należy przeprowadzać w następujących przypadkach:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby nowotworowe,
  • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze zakażenia skóry,
  • niewydolność krążenia,
  • cukrzyca,
  • epilepsja,
  • rozrusznik serca i metalowe implanty w ciele,
  • nadczynność tarczycy,
  • stwardnienie rozsiane,
  • zły ogólny stan zdrowia.

Peeling twarzy – kawitacja ultradźwiękowa

Peeling kawitacyjny twarzy polega na złuszczaniu skóry przy pomocy urządzenia emitującego ultradźwięki. Podczas zabiegu kosmetyczka dokładnie oczyszcza cerę, nakłada na nią odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, a następnie przeprowadza peeling, przesuwając głowicę urządzenia po skórze. Podczas zabiegu szczególnie dużo uwagi poświęca się problematycznym partiom twarzy, takim jak nos, broda czy czoło. Po kawitacji ultradźwiękowej skóra jest zaczerwieniona i wrażliwa na promienie UV – przez 3 tygodnie konieczna jest uważna ochrona przeciwsłoneczna.

Peeling kawitacyjny szczególnie poleca się osobom zmagającym się z następującymi problemami skórnymi:

  • trądzik (w tym trądzik różowaty),
  • zanieczyszczone pory i zaskórniki,
  • łojotok i skóra tłusta,
  • zmarszczki i zwiotczenie skóry,
  • przebarwienia skórne,
  • przesuszenie skóry,
  • poszarzała, zmęczona skóra.

Peeling kawitacyjny może być przeprowadzany na każdym typie cery, w tym bardzo wrażliwej i naczyniowej. Aby uzyskać zadowalające efekty, peeling należy zwykle przeprowadzić w serii 5-6 zabiegów. Koszt jednego zabiegu w salonie kosmetycznym to 40-100 złotych. Zabieg można wykonać również w domowych warunkach przy użyciu specjalnych urządzeń do peelingu kawitacyjnego.

Ultradźwięki na twarz i ciało – sonoforeza

Sonoforeza polega na wprowadzeniu substancji aktywnych (leczniczych lub kosmetycznych) w głębokie warstwy skóry przy pomocy ultradźwięków. Podczas zabiegu na powierzchni skóry rozprowadzany jest wybrany preparat. Najczęściej stosuje się mieszanki witamin, substancje nawilżające lub odmładzające. Następnie wykonywany jest masaż z użyciem głowicy emitującej ultradźwięki. Fale akustyczne zwiększają przepuszczalność skóry, usprawniają przepływ limfy, a także stymulują fibroplasty do produkcji kolagenu i elastyny. Sonofroneza może być przeprowadzana zarówno na skórze ciała, jak i twarzy. Efekt zabiegu uzależniony jest od rodzaju preparatu użytego do sonoforezy.

Zabieg polecany jest osobom, które zmagają się z następującymi problemami:

  • skóra sucha, poszarzała, zmęczona;
  • skóra zwiotczała;
  • zmarszczki;
  • cellulit i nadwaga;
  • trądzik różowaty i pospolity;
  • rozszerzone naczynia włosowate;
  • cienie pod oczami;
  • rumień i przebarwienia skórne.

Sonofronezę przeprowadza się zwykle w seriach 10-15 zabiegów. Cena jednego zabiegu waha się w przedziale 35-80 złotych.

Ultradźwięki zastosowanie znajdują w wielu zabiegach kosmetycznych. Większość z nich jest bezpieczna dla każdego typu cery, nie powoduje podrażnień ani skutków ubocznych. Wadą zabiegów ultradźwiękami jest jednak wysoka cena i konieczność wielokrotnego powtarzania dla uzyskania satysfakcjonujących efektów.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

KOS 20.01.2019r.

FIBROBLASTY

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej