Ukruszony ząb – przyczyny. Co robić, gdy boli? Ukruszony ząb u dziecka

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Problem ukruszonych zębów jest powszechny zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Przyczyn jest wiele – od banalnych urazów okolicy jamy ustnej do poważnych chorób zębów. Lekko ukruszony ząb nie jest dużym problemem, jednak nawet z drobnym ubytkiem należy zgłosić się do stomatologa.

Leczenie ukruszonego zęba zależy od rozległości ubytku oraz umiejscowienia w jamie ustnej. Ukruszony ząb przy dziąśle jest najtrudniejszym przypadkiem. Niekiedy, gdy do objawów towarzyszących ubytkowi należy silny ból, stomatolog musi podjąć bardziej radykalne działania, takie jak leczenie kanałowe czy ekstrakcja zęba.

Ukruszony ząb trzonowy lub przedni – przyczyny

Ząb kruszy się, gdy jest osłabiony. Do najczęstszych przyczyn ukruszenia zęba należy próchnica i bezpośredni uraz – nadgryzienie twardego pokarmu, pobicie, wypadek samochodowy lub upadek. Mikrourazom sprzyjają noszenie kolczyków w języku lub ustach, a także bruksizm, czyli zaciskanie zębów w nocy.

W wyniku rozległych ubytków próchnicowych struktura zęba staje się słaba, co sprzyja samoistnemu odłamywaniu się kawałków zęba. Należy regularnie chodzić na wizyty do stomatologa, by zapobiegać zmianom w jamie ustnej.

Łatwiej łamią się zęby poddane leczeniu kanałowemu, które ma na celu uzyskanie martwej miazgi zęba. Nieodżywiany ząb jest bardziej podatny na urazy.

Na kruszenie się zębów wpływa dieta. Picie dużych ilości kwaśnych napojów, takich jak cola, może doprowadzić do osłabienia szkliwa i zwiększenia podatności na złamania. Kruszenie zębów może być świadectwem niedoboru witaminy D3 oraz wapnia.

Ukruszony ząb przy dziąśle to najpoważniejsza forma urazu zęba. Taki uraz nie oznacza jednak od razu konieczności wyrywania zęba, niemniej naprawa wymaga specjalistycznych metod i zwykle wiąże się z wysokimi kosztami.

Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ukruszony ząb u dziecka

Dzieci ze względu na swój temperament częściej ulegają urazom, także jamy ustnej. Zazwyczaj urazy obejmują zęby przednie. Ukruszenie zęba mlecznego, np. jedynki, jest bardzo powszechne, najczęściej około 2–3 roku życia. Nawet lekko ukruszony ząb mleczny może wywoływać silny ból. W każdym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.

W przypadku niewielkiego ukruszenia dentysta wygładzi ubytek za pomocą specjalnych narzędzi. Jeśli uszkodzeniu uległa znaczna część zęba, szczególnie gdy chodzi o ukruszenie zęba stałego u dziecka, należy odnaleźć odłamany fragment, umieścić go w ślinie, soli fizjologicznej lub w mleku i wziąć na wizytę. Jest szansa, że stomatolog przyklei go w odpowiednie miejsce, jeśli tylko fragment nie uległ zniszczeniu i będzie pasował do pozostałej części zęba.

Ukruszonych zębów mlecznych nie usuwa się, gdyż stymulują one wzrost zębów stałych. Gdy istnieje taka konieczność, należy ząb przeleczyć kanałowo

Co robić, gdy ukruszony ząb boli?

Zdarza się, że ukruszony ząb zaczyna boleć. Z każdym ukruszonym zębem należy zgłosić się do stomatologa. Jeśli dodatkowo do ubytku dojdą dolegliwości bólowe, trzeba to zrobić jak najszybciej.

Kruszenie się zębów może oznaczać chorobę jamy ustnej. Stomatolog dokładnie oceni stan pozostałego uzębienia, za pomocą specjalnych testów zbada żywotność zęba. Lekarz może zlecić badanie obrazowe – rentgen, by sprawdzić, czy nie doszło do złamania głębiej położonych struktur lub do zapalenia miazgi zęba.

Do czasu wizyty u dentysty wspomóc się można lekami przeciwbólowymi. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko sposób na łagodzenie dolegliwości bólowych, nie wyleczy on przyczyny bólu.

Ukruszony ząb – leczenie

Odbudowa ukruszonych siekaczy – jedynek – jest refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

W leczeniu bezpłatnym stosuje się materiały kompozytowe chemoutwardzalne. Efekt estetyczny, który uzyskuje się po leczeniu, może być niesatysfakcjonujący, ponieważ plomby tej nie da się dokładnie dopasować kolorystycznie do barwy zęba.

Plomby z kompozytów światłoutwardzalnych są na pierwszy rzut oka bardziej estetyczne – możliwość odbudowy warstwowej sprawia, że plomba nie odróżnia się od reszty zęba. Świadczenie to niestety nie mieści się w zakresie finansowanym przez NFZ.

Jeśli ukruszony ząb boli, szczególnie w nocy, i jest to ból pulsujący, może to oznaczać, że ubytek sięga aż do miazgi. W tym przypadku konieczne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Po leczeniu kanałowym i ustąpieniu bólu można opracować ubytek i odbudować ząb.

Ukruszony ząb – koszt leczenia

Ceny leczenia ukruszonych zębów mieszczą się w granicach od 100 do 1000 zł w zależności od gabinetu oraz rozległości ubytku. Im szybciej zgłosimy się do stomatologa, tym mniej zapłacimy za leczenie ukruszonego zęba.

Opublikowano: 08.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej