Leczenie ukruszonego zęba zależy od rozległości ubytku oraz umiejscowienia w jamie ustnej. Ukruszony ząb przy dziąśle jest najtrudniejszym przypadkiem. Niekiedy, gdy do objawów towarzyszących ubytkowi należy silny ból, stomatolog musi podjąć bardziej radykalne działania, takie jak leczenie kanałowe czy ekstrakcja zęba.
Ukruszony ząb trzonowy lub przedni – przyczyny
Ząb kruszy się, gdy jest osłabiony. Do najczęstszych przyczyn ukruszenia zęba należy próchnica i bezpośredni uraz – nadgryzienie twardego pokarmu, pobicie, wypadek samochodowy lub upadek. Mikrourazom sprzyjają noszenie kolczyków w języku lub ustach, a także bruksizm, czyli zaciskanie zębów w nocy.
W wyniku rozległych ubytków próchnicowych struktura zęba staje się słaba, co sprzyja samoistnemu odłamywaniu się kawałków zęba. Należy regularnie chodzić na wizyty do stomatologa, by zapobiegać zmianom w jamie ustnej.
Łatwiej łamią się zęby poddane leczeniu kanałowemu, które ma na celu uzyskanie martwej miazgi zęba. Nieodżywiany ząb jest bardziej podatny na urazy.
Na kruszenie się zębów wpływa dieta. Picie dużych ilości kwaśnych napojów, takich jak cola, może doprowadzić do osłabienia szkliwa i zwiększenia podatności na złamania. Kruszenie zębów może być świadectwem niedoboru witaminy D3 oraz wapnia.
Ukruszony ząb przy dziąśle to najpoważniejsza forma urazu zęba. Taki uraz nie oznacza jednak od razu konieczności wyrywania zęba, niemniej naprawa wymaga specjalistycznych metod i zwykle wiąże się z wysokimi kosztami.
Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Odpowiedź znajdziecie na filmie:
Ukruszony ząb u dziecka
Dzieci ze względu na swój temperament częściej ulegają urazom, także jamy ustnej. Zazwyczaj urazy obejmują zęby przednie. Ukruszenie zęba mlecznego, np. jedynki, jest bardzo powszechne, najczęściej około 2–3 roku życia. Nawet lekko ukruszony ząb mleczny może wywoływać silny ból. W każdym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa.
W przypadku niewielkiego ukruszenia dentysta wygładzi ubytek za pomocą specjalnych narzędzi. Jeśli uszkodzeniu uległa znaczna część zęba, szczególnie gdy chodzi o ukruszenie zęba stałego u dziecka, należy odnaleźć odłamany fragment, umieścić go w ślinie, soli fizjologicznej lub w mleku i wziąć na wizytę. Jest szansa, że stomatolog przyklei go w odpowiednie miejsce, jeśli tylko fragment nie uległ zniszczeniu i będzie pasował do pozostałej części zęba.
Ukruszonych zębów mlecznych nie usuwa się, gdyż stymulują one wzrost zębów stałych. Gdy istnieje taka konieczność, należy ząb przeleczyć kanałowo
Co robić, gdy ukruszony ząb boli?
Zdarza się, że ukruszony ząb zaczyna boleć. Z każdym ukruszonym zębem należy zgłosić się do stomatologa. Jeśli dodatkowo do ubytku dojdą dolegliwości bólowe, trzeba to zrobić jak najszybciej.
Kruszenie się zębów może oznaczać chorobę jamy ustnej. Stomatolog dokładnie oceni stan pozostałego uzębienia, za pomocą specjalnych testów zbada żywotność zęba. Lekarz może zlecić badanie obrazowe – rentgen, by sprawdzić, czy nie doszło do złamania głębiej położonych struktur lub do zapalenia miazgi zęba.
Do czasu wizyty u dentysty wspomóc się można lekami przeciwbólowymi. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko sposób na łagodzenie dolegliwości bólowych, nie wyleczy on przyczyny bólu.
Ukruszony ząb – leczenie
Odbudowa ukruszonych siekaczy – jedynek – jest refundowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
W leczeniu bezpłatnym stosuje się materiały kompozytowe chemoutwardzalne. Efekt estetyczny, który uzyskuje się po leczeniu, może być niesatysfakcjonujący, ponieważ plomby tej nie da się dokładnie dopasować kolorystycznie do barwy zęba.
Plomby z kompozytów światłoutwardzalnych są na pierwszy rzut oka bardziej estetyczne – możliwość odbudowy warstwowej sprawia, że plomba nie odróżnia się od reszty zęba. Świadczenie to niestety nie mieści się w zakresie finansowanym przez NFZ.
Jeśli ukruszony ząb boli, szczególnie w nocy, i jest to ból pulsujący, może to oznaczać, że ubytek sięga aż do miazgi. W tym przypadku konieczne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Po leczeniu kanałowym i ustąpieniu bólu można opracować ubytek i odbudować ząb.
Ukruszony ząb – koszt leczenia
Ceny leczenia ukruszonych zębów mieszczą się w granicach od 100 do 1000 zł w zależności od gabinetu oraz rozległości ubytku. Im szybciej zgłosimy się do stomatologa, tym mniej zapłacimy za leczenie ukruszonego zęba.