Ukąszenie przez węża - pierwsza pomoc. Co robić?

Fot. ra-photos / Getty Images

Latem, kiedy znacznie więcej czasu przebywamy w plenerze, o wiele łatwiej o spotkania z dzikimi zwierzętami. Jednym z nich są żmija zygzakowata lub zaskroniec, wbrew pozorom bardzo w Polsce popularne. Jak się zachować podczas takiego spotkania? Jak pomóc osobie ukąszonej przez żmiję?

Ukąszenie przez żmiję jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego warto wiedzieć, jak reagować w takiej sytuacji. Żmija zygzakowata to jedyny niebezpieczny wąż występujący w Polsce. Występuje w trzech odmianach barwnych: brązowej, czarnej i szarej. Ich cechą charakterystyczną jest zygzak na grzbiecie, jednak u ciemnych okazów można go nie zauważyć. Węże te są aktywne wiosną i latem, resztę czasu przesypiają w ukryciu.

Żmija mieszka w szczelinach ziemi, między kamieniami, pod strąconymi pniami drzew czy w norkach drobnych gryzoni. Można ją spotkać na leśnych polanach, a także w wodzie, bowiem żmije świetnie pływają. Z natury nie są to węże agresywne, a atakują jedynie wtedy, kiedy poczują się zagrożone. 

Polecamy: Wstrząs hipowolemiczny – niedostatek krwi krążącej a zagrożenie życia

Ukąszenie przez węża - pierwsza pomoc

W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby poszkodowanej. Kończynę należy unieruchomić i ułożyć poniżej poziomu serca, a ranę (charakterystyczne dwa wkłucia obok siebie) zakryć opatrunkiem lub czystą tkaniną.

Nie zaleca się zakładania opatrunków ani opasek uciskowych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko martwicy kończyn. Jednak opaskę uciskową można założyć, kiedy oczekiwanie na pomoc/transport do szpitala wyniesie więcej niż 30 minut.

Ważne! Wysysanie jadu jest niedopuszczalne ze względu na duże ryzyko zakażenia zarówno dla osoby pokąsanej, jak i wysysającej jad, a także szkodliwe działanie jadu na ratownika w przypadku ran w jamie ustnej.

Nie zaleca się także okładania lodem miejsca ukąszenia ani nacinania rany.

Więcej o pierwszej pomocy po ukąszeniu przez żmiję dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy ukąszeniach żmij. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ukąszenie węża - objawy u pacjenta

Ogólnoustrojowe objawy zatrucia, czyli sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia, mogą wystąpić w ciągu 7–20 minut po zdarzeniu. Zwykle zaraz po ukąszeniu pojawia się ból, obrzęk i zasinienie. Jad żmij działa nieprzewidywalnie - może doprowadzić do uszkodzenia nerek, skazy krwotocznej, powoduje także wymioty, ból brzucha, biegunkę, wahania ciśnienia tętniczego, tachykardię. Jeśli do ok. 10 minut od kontaktu ze żmiją nie pojawi się ani obrzęk i ani zaczerwienienie w okolicy ukąszenia, można podejrzewać, że jad nie został wpuszczony.

Leczenie za pomocą antytoksyny

Antytoksynę otrzymuje się przez immunizację koni jadem żmii, a więc zawiera ona duże ilości białka końskiego. Każde białko wprowadzone do organizmu może wywołać reakcję anafilaktyczną, dlatego leczenie przeprowadza się w warunkach szpitalnych.

Ważne! Pogotowie ratunkowe nie ma antytoksyny w karetce. Takie preparaty znajdują się tylko w szpitalu, dlatego lepiej chorego przewieźć na najbliższy oddział ratunkowy, co pozwoli zaoszczędzić czas.

Ukąszenie przez żmiję - zapobieganie

Wybierając się na wycieczkę do lasu dobrze założyć wyższe buty, a także spodnie wpuścić w skarpety. Przed atakiem żmija najczęściej głośno syczy w ramach ostrzeżenia, dlatego nie wykonuj gwałtownych ruchów. Lepiej zejść wężowi z drogi.

Więcej: Ukąszenie przez żmiję zygzakowatą – objawy i postępowanie

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 02.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej