Uczucie goryczy w ustach – jakie są najczęstsze przyczyny?

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Gorycz w ustach może być konsekwencją przyjmowanych leków, refluksu czy zapalenia błony śluzowej języka. Aby podjąć właściwe leczenie, konieczne jest określenie przyczyny wywołującej to nieprzyjemne uczucie.

Uczucie goryczy w ustach może towarzyszyć różnym schorzeniom. Najczęściej ma związek z refluksem żołądkowo-przełykowym, czyli cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej. Szczególnie gorycz w ustach nasilona jest w sytuacji, kiedy po posiłku przyjmuje się pozycję leżącą. Poranna gorycz w ustach bardzo często jest konsekwencją schorzeń w obrębie jamy ustnej czy jej niedostatecznej higieny, ponieważ w trakcie snu dochodzi do najbardziej nasilonego gromadzenia się bakterii w jamie ustnej. Gorycz w ustach niejednokrotnie jest także efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków.

Gorycz w ustach – przyczyny

Gorycz w ustach, czyli gorzki smak w ustach, związana jest z bardzo dużym dyskomfortem. Nie zawsze gorycz w ustach wiąże się z nieprzyjemnym oddechem. Jednak mimo wszystko powoduje obniżenie samooceny i utrudnia codzienne funkcjonowanie. By pozbyć się goryczki w ustach czasami wystarczy niewiele, jednak podstawą jest znalezienie przyczyny. Wśród przyczyn goryczy w ustach wymienia się:

  • uszkodzenie błony śluzowej języka (np. w wyniku poparzenia) i tym samym uszkodzenie kubków smakowych,
  • leki;
  • nieprawidłową higienę jamy ustnej;
  • schorzenia wątroby;
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Gorycz w ustach może wynikać z nieprawidłowej diety. To, co przyczynia się do halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust, również może powodować nieprzyjemny posmak w ustach.

Leki jako częsta przyczyna goryczy w ustach

Wiele leków może być przyczyną goryczki w ustach. Najczęściej wymienia się tu niektóre antybiotyki, chemioterapię, leki na gruźlicę i astmę, stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, niektórych schorzeń metabolicznych czy neurologicznych.

Zaburzenia przewodu pokarmowego wśród przyczyn goryczy w ustach

Goryczka w ustach może pojawić się jako objaw chorób przewodu pokarmowego. Przede wszystkim choroby refleksowej przełyku, kiedy ze względu na obniżenie napięcia dolnego zwieracza przełyku dochodzi do zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Najczęściej do refluksu dochodzi po posiłku, przy pełnym żołądku i po spożyciu pokarmów mających wpływ na rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Takie działanie mają np. kawa czy czekolada. Poza goryczką w ustach pojawia się pieczenie za mostkiem. Lekceważony refluks może doprowadzić nawet do raka przełyku.

Gorycz w ustach może być objawem schorzeń wątroby czy pęcherzyka żółciowego. Goryczka towarzyszy kolce żółciowej, która przede wszystkim wywołana jest kamicą pęcherzyka żółciowego. Wśród chorób wątroby wymienia się zapalenie wątroby wirusowe, toksyczne, poalkoholowe, czy też autoimmunologiczne.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Stałe uczucie goryczy w ustach

Najczęściej gorycz w ustach jest okresowa, czyli pojawia się np. przy zarzuceniu treści żołądkowej czy po przyjęciu leku. Natomiast może się zdarzyć, że gorycz w ustach utrzymuje się stale. Wtedy przyczyny są również przewlekłe, np. zaburzenie odczuwania smaku przez uszkodzenie komórek nerwowych odpowiedzialnych za uczucie smaku. Za smak odpowiadają kubki smakowe rozmieszczone w okolicy brodawek na języku. Od kubków smakowych odchodzą komórki nerwowe do odpowiednich ośrodków w mózgu. W wyniku takich chorób jak cukrzyca czy stwardnienie rozsiane dochodzi do uszkodzeń tej drogi, co uniemożliwia odbieranie właściwego wrażenia smaków. Ponadto na drogę smakową mogą wpłynąć guzy nowotworowe. Istotne znaczenie w zaburzeniach odczucia smaków odgrywają uszkodzenia błony śluzowej języka na podłożu uszkodzeń chemicznych, termicznych czy zapalnych.

Ważnym czynnikiem powodującym gorycz w ustach jest niedobór cynku i miedzi, jak i witamin z grupy B. Należy też pamiętać, że upośledzenie smaku może być konsekwencją uszkodzenia nerwu węchowego.

Poranna gorycz w ustach

W nocy dochodzi do zmniejszonej produkcji śliny w jamie ustnej i większego nasilenia objawów chorób jamy ustnej. Na gorzki smak w jamie ustnej nakładają się: stan zapalny dziąseł, próchnica, kamień nazębny, zapalenia przyzębia czy po prostu niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Data aktualizacji: 07.01.2019,
Opublikowano: 07.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej