Ucisk w klatce piersiowej – czy należy się niepokoić?

Fot: fotolia.com

Ból w obrębie klatki piersiowej to dolegliwość, która wzbudza wzmożony niepokój, głównie z powodu obaw o stan naszego serca. Najczęściej opisywany jako ucisk w klatce piersiowej jest również objawem występującym w przypadku nerwic i nerwobólu.

Jeżeli odczuwamy ucisk w klatce piersiowej tuż za mostkiem, może być to faktycznie objaw zawału serca, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból promieniujący do żuchwy i barku. Takiego objawu nigdy nie można lekceważyć. Jednak znacznie częściej zdarza się, że ucisk w klatce piersiowej wynika z problemów z układem oddechowym lub występuje na skutek przewlekłego stresu.

Uczucie ucisku w klatce piersiowej – czy to już zawał?

Ucisk, kłucie i gniotący ból w klatce piersiowej może oznaczać zawał serca. Ból promieniuje wówczas na lewą stronę ciała, towarzyszą mu duszności, nudności, wymioty, przyspieszenie tętna, tzw. zimne poty i ogólne osłabienie. Jest to ból, który utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i nie ustępuje po podaniu pod język nitrogliceryny. W takich przypadkach zawsze wymagany jest kontakt z lekarzem.

Gniecenie i ucisk może być też objawem choroby niedokrwiennej serca tzw. dławicy piersiowej. Objawy są bardzo podobne do tych odczuwanych przy zawale. Ból też ma charakter zamostkowy i promieniuje. Osoby cierpiące na dławicę piersiową skarżą się na duszności i często odczuwają ból w nadbrzuszu. W przeciwieństwie do zawału serca, ból ten zwykle szybko ustępuje (po około kilku minutach), a cierpiąca osoba bardzo dobrze reaguje na podanie nitrogliceryny. Tego typu ból i ucisk pojawiają się najczęściej na skutek:

  • stresu,
  • wysiłku fizycznego,
  • zbyt obfitego posiłku,
  • reakcji na zimne powietrze.

Zapalenie osierdzia również może objawiać się kłuciem w klatce piersiowej, które nasila się w pozycji leżącej i przy wdechu. Ma zazwyczaj podłoże bakteryjne lub wirusowe i również wymaga kontaktu ze specjalistą i podjęcia leczenia.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Ucisk w klatce piersiowej a nerwica

Zdecydowanie najczęściej kłucie w klatce piersiowej jest dolegliwością, której podłoża należy szukać w zaburzeniach psychicznych. Należy rozważyć taką możliwość, zwłaszcza jeśli wyniki lekarskie nie wskazują na żadne inne choroby układu krążenia czy serca. Często są to nerwobóle na skutek ataków paniki bądź stanów lękowych wywołanych nadmiernym stresem.

W dużo rzadszych przypadkach diagnozowana jest choroba Da Costy, czyli nerwica serca, której mechanizm powstawania nie jest jeszcze do końca znany. Wiadomo, że schorzenie rozwija się na tle nerwowym np. w przypadku długotrwałej nerwicy. Odczuwane są wówczas objawy, które organizm odbiera jako alarm, że dzieje się coś niepokojącego. Jest to właśnie zespół objawów ze strony serca na tle nerwicowym. Wyniki badań układu sercowo-naczyniowego w przypadku tego schorzenia najczęściej nie wykazują nieprawidłowości, a mimo to chory uskarża się na dolegliwości. Dlatego lekarze często określają zespół tych dolegliwości subiektywnymi. Statystyki pokazują, że na nerwicę serca znacznie częściej uskarżają się kobiety niż mężczyźni.

Zespół objawów najczęściej obejmuje kłucie i ucisk w okolicy serca w połączeniu z dusznościami, zawrotami głowy i uczuciem wzmożonego zmęczenia. Osoby dotknięte tym schorzeniem skarżą się też na odczuwalne kołatanie serca i drętwienie kończyn.

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ucisk w klatce piersiowej i gardle

Źródła tego typu dolegliwości należy szukać najczęściej w tarczycy oraz układzie pokarmowym. Często są to zaburzenia ze strony wola tarczycy (tarczyca jest gruczołem, który wydziela hormony i reguluje równowagę fizjologiczną), które nie dają charakterystycznych objawów, ale mogą powodować właśnie ucisk w klatce piersiowej i tzw. gulę w gardle. Schorzenie można podejrzewać, zwłaszcza kiedy wyniki serca i układu krążenia pozostają w normie, a objawy nie ustępują. Ucisk odczuwany w klatce piersiowej i gardle często opisuje się jako dyskomfort, a nie ból. Duszności są objawem uciskania tchawicy. Najczęściej przyczyną choroby są niedostateczne ilości jodu w diecie.

Te same dolegliwości mogą też świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. W chorobie refluksowej treść żołądka rozlewa się do przełyku, a objawami towarzyszącymi są uczucie pieczenia, suchy kaszel czy chrypa. Ucisk odczuwany jest również na skutek skurczów mięśniówki przełyku – rozlany skurcz przełyku lub skurcz przełyku. Wówczas dolegliwości mogą pojawić się w różnych odcinkach przełyku. Na tę dolegliwość cierpią najczęściej osoby po 40 roku życia.

Ucisk w klatce piersiowej przy oddychaniu

Jeśli dyskomfort i uczucie ucisku pogłębia się przy oddychaniu, zwłaszcza przy wdechu, można podejrzewać chorobę lub uszkodzenie płuc. Zapalenie płuc mogą wywołać bakterie, wirusy i grzyby. Choroba ma często przebieg ostry, zwłaszcza w pierwszym stadium, w którym objawy są dość mocno dokuczające. Poza uciskiem i kłuciem w klatce piersiowej pojawia się kaszel, gorączka, czasem dreszcze.

Odma opłucna, która powstaje na skutek urazu, również może dać objawy opisywane jako ucisk, kłucie i ból w klatce piersiowej. Jest to poważne uszkodzenie płuc, w wyniku którego dostaje się do nich powietrze. Występują wówczas trudności z oddychaniem, duszności, spadek tętna, a w skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania krążenia. Odma płucna wymaga zwykle interwencji lekarza.

Data aktualizacji: 05.01.2018,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej