Ucho wewnętrzne – budowa i choroby

Fot.: Martin Barraud / Getty Images

Ucho wewnętrzne spełnia rolę skomplikowanego przetwornika dźwięków i ruchu na impulsy nerwowe. Dzięki temu mózg otrzymuje sygnały, które pozwalają mu interpretować zdarzenia, orientować się w otoczeniu i podejmować właściwe, skoordynowane działania. 

Ucho wewnętrzne to najgłębiej położona część ludzkiego narządu słuchu. Zlokalizowane tam receptory pozwalają nie tylko na odbieranie wrażeń akustycznych, ale również na przetwarzanie ruchu głowy w impulsy elektryczne. Konstrukcja tego elementu ludzkiego ciała jest niezmiernie skomplikowana, co sprawia, że każde, najmniejsze nawet, zaburzenie jego funkcjonowania dostarcza mózgowi sprzecznych informacji i powoduje znaczne dolegliwości.

Budowa i położenie ucha wewnętrznego

Każde ucho (lewe i prawe) składa się z trzech segmentów: zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Ucho wewnętrzne znajduje się w obrębie kości czaszki. Tworzący je system kanałów to tzw. błędnik kostny. Ich układ jest na tyle skomplikowany, że już starożytni nazwali go labiryntem. Jego trzy podstawowe struktury to:

  • przedsionek – część o największej pojemności, przylegająca do ucha środkowego i łącząca się z nim otworem zwanym okienkiem, w którym znajduje się płaska część strzemiączka, jednej z kostek słuchowych; jej drgania, pod wpływem dźwięków zewnętrznych, powodują zmiany ciśnienia płynu wypełniającego ucho wewnętrzne i rozchodzenie się w nim fali akustycznej,
  • ślimak – część tworząca spiralnie zwinięty, długi tunel, w którym powstała w przedsionku fala dźwiękowa przetwarzana jest na impulsy nerwowe,
  • układ trzech kanałów półkolistych: bocznego, górnego i tylnego, stanowiący podstawowy element narządu równowagi.

Błędnik kostny wypełniony jest perylimfą – płynem, w którym zawieszone są (i ustabilizowane za pomocą włókien łącznotkankowych), wyspecjalizowane elementy błoniaste. Te z nich, które znajdują się w kanałach półkolistych, wypełnione są innym płynem – endolimfą – i nazywane są błędnikiem błoniastym.

Budowa i funkcja ślimaka

Wewnątrz ślimaka mieści się kanał ślimakowy, zawierający jedną z najbardziej skomplikowanych struktur organizmu człowieka – narząd Cortiego. Na błonie podstawnej znajdują się szeregi komórek, które przetwarzają mechaniczną falę dźwiękową na impulsy nerwowe. Ze względu na budowę kanału ślimakowego, każde miejsce narządu Cortiego przetwarza najlepiej dźwięki o innej częstotliwości, co pozwala ludziom odbierać różnorodne odgłosy, a po przetworzeniu informacji w mózgu, określać ich wysokość, charakter i barwę.

Kanały półkoliste w uchu wewnętrznym i ich rola

Kanały półkoliste ułożone są w trzech płaszczyznach tak, że każdy z nich jest usytuowany prawie prostopadle do dwóch pozostałych. Ruch głowy powoduje przepływ endolimfy w błędniku błoniastym i pobudzenie odpowiednich receptorów. W zależności od tego, w jakiej płaszczyźnie odbywa się ten ruch, płyn przepływa w jednym lub większej liczbie kanałów. Strona, w którą płynie endolimfa, powiązana jest z kierunkiem przemieszczania się głowy.

Rejestracja kierunku i prędkości przepływu w trzech osiach pozwala mózgowi na ustalenie wypadkowej wszystkich tych sygnałów i określenie, jaki ruch w trójwymiarowej przestrzeni wykonuje ciało. Przepływ endolimfy jest wymuszony przez działające na nią, związane z ruchem, siły. Nieprawdą jest więc powtarzana obiegowo opinia, że błędnik informuje mózg o położeniu ciała. „Powiadamia” on jedynie o zmianie pozycji.

Ucho wewnętrzne a równowaga

Do uzyskania równowagi ciała i koordynacji jego ruchów niezbędne jest połączenie przez mózg wrażeń pochodzących m.in. z błędnika, narządu wzroku i receptorów znajdujących się w mięśniach. Co ciekawe, jedną z dodatkowych informacji podlegających analizie jest temperatura powietrza docierającego do kanałów słuchowych i błony bębenkowej.

Proces integrowania wszystkich danych jest bardzo złożony. Przykładem tego, jak łatwo można go zaburzyć, dostarczając nietypowych sygnałów, jest choroba lokomocyjna: w trakcie podróży błędnik dostarcza „dziwnych”, nadmiarowych impulsów sygnalizujących ruch i wstrząsy, które nie są poparte wrażeniami wzrokowymi i niepotwierdzone przez pozostające w spoczynku mięśnie. Niespójność informacji powoduje zaburzenia równowagi, zawroty głowy, nudności, wymioty. Dopiero dłuższa adaptacja do takich warunków pozwala na przywrócenie prawidłowej interpretacji zdarzeń, odzyskanie dobrego samopoczucia i koordynacji ruchów.

Objawy i przyczyny chorób ucha wewnętrznego

Najbardziej niepokojącym objawem chorób ucha wewnętrznego jest utrata słuchu. Polega ona na zmniejszaniu się czułości ślimaka na sygnały i zawężaniu odbieranego pasma. Utracie słuchu lub innym chorobom ślimaka często towarzyszy pojawianie się szumów lub piszczenia w uszach.

Oznakami schorzeń narządu równowagi są zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia koordynacji ruchów, utrata równowagi, oczopląs. Najczęstszą przyczyną tego typu zmian są procesy związane z wiekiem: degeneracja struktur ucha wewnętrznego, postępujące uwapnienie niektórych elementów, niedokrwienie związane z miażdżycą.

Innymi częstymi przyczynami chorób ucha wewnętrznego są:

  • wady wrodzone,
  • stany zapalne,
  • nawracające infekcje ucha środkowego,
  • infekcje wirusowe (np. o typie półpaśca),
  • urazy czaszki.

Przyczyną niedomogi ucha wewnętrznego mogą być również neuropatie lub choroby ośrodkowego układu nerwowego (w tym guzy mózgu).

Każdy przypadek wystąpienia intensywnych albo utrzymujących się objawów chorobowych powinien być skonsultowany z otologiem lub neurologiem w celu wykonania pełnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Utrata słuchu lub problemy z błędnikiem znacznie upośledzają sprawność chorego. 

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej