Tympanometria – badanie laryngologiczne. Jak interpretować wynik?

Fot robertprzybysz / Getty Images

Tympanometria jest badaniem, którego wynik przedstawiany jest w formie wykresu. Typy A, B i C pozwalają wskazać na patologię błony bębenkowej, przewodu słuchowego czy trąbki słuchowej. Interpretacja krzywej przeprowadzana jest przez laryngologa lub przez lekarza prowadzącego.

Tympanometria jest badaniem coraz powszechniej wykorzystywanym w przesiewowych badaniach słuchu u dzieci przedszkolnych i w wieku szkolnym. Jest to jednak składowa badania impedancji akustycznej wykonywanej celem oceny czynności błony bębenkowej, oceny czynnościowej ucha środkowego, ślimaka, nerwów czaszkowych (twarzowego i przedsionkowo-ślimakowego), a także oceny ośrodków słuchowych dolnej części pnia mózgu. Badania impedancji akustycznej, w tym tympanometria, pozwala w bardzo krótkim czasie przy niewielkim wysiłku pacjenta dostarczyć ogromnej ilości informacji.

Tympanometria u dzieci

Fale dźwiękowe przechodząc ze środowiska zewnętrznego do układu odbiorczego ucha napotykają na opór akustyczny zwany impedancją. Obecnie wykorzystuje się urządzenia mierzące odwrotność tego zjawiska, czyli łatwość, z jaką energia przepływa przez układy drgające ucha. Na badanie impedancji akustycznej składają się dwie części. Pierwszą – główną – jest tympanometria, a drugą – ocena odruchów z mięśnia strzemiączkowego oraz mięśnia napinacza błony bębenkowej. Tympanometrię wykorzystuje się coraz częściej jako przesiewowe badanie słuchu i czynności ucha środkowego u dzieci. U dzieci bardzo częstym problemem jest wysięk w jamie bębenkowej, więc ocena funkcjonowania ucha środkowego jest często potrzebnym badaniem. Tympanometria pozwala np. sprawdzić czynność trąbki słuchowej, czyli zdolność do otwierania i zamykania się trąbki słuchowej w czasie połykania czy zmiany ciśnienia. Badanie odruchów będące uzupełnieniem tympanometrii umożliwia również zweryfikowanie stopnia niedosłuchu.

W jaki sposób możemy pomóc naszym dzieciom i ochronić ich słuch? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak chronić słuch dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przeciwwskazania do badania tympanometrycznego

Tympanometrii nie wolno wykonać (lub nie da się wykonać), jeśli obecny jest czop woskowinowy lub inne ciało obce w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego. Drugim przeciwwskazaniem jest zabieg chirurgiczny ucha w ciągu 6 tygodni poprzedzających badanie.

Wskazania do tympanometrii

Wskazania do wykonania badania są następujące:

  • diagnostyka perforacji błony bębenkowej,
  • ocena funkcji nerwu twarzowego,
  • ocena ucha środkowego,
  • ocena trąbki słuchowej i jej zdolności do otwierania się i zamykania,
  • diagnostyka niedosłuchu.

Tympanometria – interpretacja wyników

Badanie wykonywane jest przez laryngologów. Lekarze podstawowej opieki, a w przypadku dzieci – pediatrzy, dostają wyniki w formie wykresu zwanego tympanogramem i załączonych wniosków. Wykres jest odzwierciedleniem ruchu błony bębenkowej i elementów ucha środkowego.

Wykres przedstawia zależność ciśnienia i podatności błony bębenkowej. Interpretacja wyniku wysuwana jest na podstawie krzywej tympanometrycznej. Wyróżnia się następujące wyniki :

  • typ A – amplituda krzywej na wykresie jest normalna, występuje u dzieci zdrowych w zakresie ciśnienia pomiędzy -150 a +100 mm H2O, choć może również ten typ wystąpić w niedosłuchu odbiorczym i przy braku ruchomości strzemiączka;
  • typ Ad to tympanogram o bardzo wysokiej lub nieoznaczalnej amplitudzie, przy ciśnieniach jak w typie A. Taki wynik świadczy najczęściej o wiotkości błony bębenkowej lub braku ciągłości kosteczek słuchowych;
  • typ As – ma bardzo niską amplitudę, wskazuje na znaczne pogrubienie błony bębenkowej lub na chorobę ucha środkowego;
  • typ B – w tym typie wykres nie ma szczytu. Ciśnienie w uchu jest najczęściej ujemne lub zupełnie nieoznaczalne. Jest to typ charakterystyczny dla wysiękowego zapalenia ucha środkowego;
  • typ C – zapis charakteryzuje się najwyższą amplitudą przy ciśnieniu <150 mm H2O i świadczy o zaburzeniach funkcji trąbki słuchowej.

Badanie tympanometryczne można przeprowadzić również celem oceny trąbki słuchowej. Polega ono na wykonaniu serii tympanogramów podczas przełykania śliny. Jeśli ciśnienia w uchu środkowym ulegają znacznej zmianie, świadczy to o otwarciu trąbki słuchowej (prawidłowy objaw).

Jak przebiega tympanometria?

Tympanometria jest badaniem krótkim, trwającym maksymalnie kilkanaście minut. Jest zupełnie bezbolesna. Podczas badania wprowadza się specjalną sondę do kanału słuchowego, za pomocą której wykonuje się pomiar fali odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmian ciśnień w przewodzie słuchowym. Podczas badania pacjent siedzi. Urządzenie rejestruje zmiany ciśnienia, reakcję na różne dźwięki i zmiany w obrębie błony bębenkowej. Jedynym utrudnieniem w przypadku mniejszych dzieci może być fakt, że podczas badania pacjent musi powstrzymać się od przełykania śliny, ponieważ wpływa to na wiarygodność wyniku.

Zalegająca w uszach woskowina jest znacznym utrudnieniem do wykonania badania. Warto więc zadbać o odpowiednią higienę uszu przed wykonaniem badania. Wykonanie tympanometrii może być utrudnione, jeśli dziecko nie współpracuje, nie zachowuje spokoju i płacze. 

W jaki sposób zadbać o higienę słuchu? Przekonajcie się sami:

Zobacz film: Na czym polega higiena słuchu? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 16.07.2018,
Opublikowano: 16.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej