Tylko prawidłowo wykonane pompki dają pożądany efekt

Fot: nestonik / fotolia.com

Pompki to ćwiczenie ogólnorozwojowe, znane na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza niezbyt wymagającym warunkom, jakie trzeba spełnić w czasie ich wykonywania - wystarczy kawałek twardego podłoża i trochę motywacji.

Innymi korzystnymi elementami regularnego wykonywania pompek są: poprawa kształtu ciała i stanu zdrowia (np. wzmocnienie lędźwi kręgosłupa). Każda osoba jest w stanie dopasować wariant ćwiczenia do swoich warunków fizycznych, sprawności, ponieważ istnieje wiele rodzajów pompek, np. wąskie, szerokie, damskie, męskie itd.. Bardzo ważne jest dbanie o szczegóły, gdyż źle wykonywane pompki mogą przynieść ćwiczącemu więcej szkód niż korzyści.

Zasady prawidłowego wykonywania pompek

Jeżeli osoba nigdy wcześniej nie robiła pompek, powinna zacząć swój trening od ćwiczenia wykonywanego na kolanach, tzw. pompek damskich. Przy wykonywaniu ich należy pamiętać o tym, by biodra pozostawały w równej linii z grzbietem. Warto też pierwsze pompki wykonywać przed lustrem, by samodzielnie korygować ewentualne błędy. Kiedy uda się opanować pompki damskie do perfekcji, można przejść do klasycznych, nazywanych potocznie męskimi.

Przed rozpoczęciem treningu należy położyć się na brzuchu na podłodze (jeżeli jest możliwość, można wspomóc się matą do ćwiczeń) i utrzymać przez pewien czas ciało w takiej wyprostowanej pozycji. Następnie wyciągnąć dłonie maksymalnie do przodu i ustawić je na szerokość barków. Po uzyskaniu tej pozycji należy unosić ciało, powoli rozprostowując ramiona.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? – Pompki. Źródło: 36,6.

Samo wykonywanie pompek powinno być zgodne z poniższymi zasadami:

  • przy schodzeniu na dół należy utrzymać klatkę piersiową minimalnie nad podłogą,
  • nogi powinny być złączone, 
  • głowę należy skierować do podłoża,
  • ciało należy utrzymywać na dłoniach i palcach stóp,
  • pomiędzy powtórzeniami nie należy kłaść się na podłodze,
  • dłonie powinny znajdować się bezpośrednio pod barkami,
  • głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa,
  • mięśnie brzucha i pośladków muszą być napięte,
  • przy schodzeniu w dół należy zwracać uwagę na ruch łokci - mogą zginać się na zewnątrz (wersja łatwiejsza) lub w kierunku pępka (wersja trudniejsza)
  • ciało powinno być całkowicie wyprostowane - głowa, plecy, pośladki i nogi tworzą jedną linię, należy unikać wypinania pośladków i jakiegokolwiek innego wyginania tułowia. 

Efekty wizualne pompek

Robienie pompek pozornie kształtuje tylko górną partię ciała - mięśnie grzbietu, ramion oraz klatki piersiowej. Ćwiczenie wzmacnia jednak również dolne partie brzucha i pleców, uda oraz pośladki. Jeżeli wykonuje się pompki regularnie i zgodnie z zasadami, efekty ich działania - ładniejsza sylwetka i większa siła - można zaobserwować już kilka dni po rozpoczęciu ćwiczeń.

Zobacz także: Ćwiczenia izometryczne, czyli dla każdego

Wzmacniane mięśnie są zależne od typu pompek, jaki się praktykuje. Można skupić się przykładowo na rzeźbieniu mięśni brzucha poprzez robienie tzw. pompek Spidermana - polegają na dodatkowym ruchu nogi zgiętej w kolanie do łokcia przy zejściu w kierunku podłoża oraz powtórzenia ćwiczenia w drugą stronę po wyprostowaniu się. Pompki tego typu poza mięśniami naramiennymi i klatki piersiowej wzmacniają też mięsień zębaty przedni i mięsień skośny brzucha.

Efekty zdrowotne pompek

Pompki poza niesieniem korzyści dla wyglądu na plaży dobrze wpływają na zdrowie osoby. Pomagają szczególnie w walce z bólami w odcinku lędźwiowym, najczęściej spowodowanymi siedzącym trybem życia. Prawidłowe wykonywanie pompek wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, które są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Im mocniejszy tułów, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń narządów wewnętrznych i odnoszenia kontuzji.

Poza tym regularne pompki dobrze wpływają na układ oddechowy - wzmacniane są mięśnie międzyżebrowe oraz pasa barkowego, odpowiedzialne za prawidłowe oddychanie. Między innymi dlatego należy zwracać uwagę na wyprostowanie ciała w trakcie wykonywania pompek - wykrzywiony odcinek łączący plecy z miednicą może pogłębiać lordozę (wadę postawy, wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną).

Zobacz także: Jakie ćwiczenia trenować na szczupłe uda i jak schudnąć z ud? Dieta i ćwiczenia

Warianty pompek

Wyróżnia się wiele rodzajów pompek, które wpływają na poszczególne rejony ciała, m.in. pompki wąskie, szerokie, damskie, męskie, z klaśnięciem, diamentowe, szwedzkie, na jednej ręce, w czasie stania na rękach, z nogami na piłce gimnastycznej, z jedną ręką na podwyższeniu (np. specjalnym uchwycie do pompek) oraz z obciążeniem.

Program 100 pompek

W ostatnim czasie popularne stał się challenge, na końcu którego każda osoba będzie w stanie wykonać 100 prawidłowych pompek. Polega on na tym, by najpierw zrobić test, który pokaże, ile pompek jest się w stanie wykonać, np. jeżeli udało się wykonać 15 pompek, program należy rozpocząć od cyklu 11-20. Cykle są kilkudniowe i trzeba zwracać uwagę na to, by po każdej serii robić co najmniej 1 dzień przerwy, a po 3 seriach odpoczywać przez 2 dni. Jeżeli osoba nie czuje się gotowa do przejścia do następnego cyklu, warto powtórzyć ten zakończony. Po przejściu jednego cyklu należy rozpocząć kolejny i podążać za tym schematem do momentu, w którym uda się wykonać 100 pompek. Istnieją dalsze metody treningowe, które pozwalają utrzymać ten rezultat.

Zobacz film: Boot Camp - szybkie spalanie kalorii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.02.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej